Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.
„Świadectwo naszej obecności we wspólnocie kulturowej, tożsamościowej Europy jest tutaj. Tutaj, w Poznaniu, tutaj na Ostrowie Tumskim, jest świadectwo 1058 lat istnienia polskiego państwa, gdzie był pierwszy pałac, dzisiaj byśmy powiedzieli skromny dom pierwszego władcy Mieszka I, gdzie w 966 roku najprawdopodobniej doszło do chrztu Polski, gdzie dzisiaj w podziemiach tej poznańskiej katedry, przed którą stoję, jest baptysterium, w którym z całą pewnością w tamtym okresie odbywały się obrzędy chrztu, i w której wielce prawdopodobne, że ochrzczony został ówczesny władca Polski Mieszko I jako pierwszy z Polaków, tym samym jako władca symbolicznie czyniąc nasz kraj częścią wspólnoty chrześcijańskiej Europy” - mówił Andrzej Duda.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prezydent podkreślił, że przez wiele lat suwerenność polskiego narodu była ograniczana przez inne państwa. „W Poznaniu prowadzono przez cały czas zaboru pruskiego spokojną pracę organiczną, kultywując i utrzymując polskość, to była siła, która płynie z tej właśnie głębokiej tradycji, której korzenie są tu, na ziemi wielkopolskiej, w Poznaniu. Po tej ziemi dokładnie stąpał Mieszko I, to po tej ziemi dokładnie stąpał Bolesław Chrobry, to po tej ziemi stąpał św. Wojciech, to tutaj jest początek Polski, polskiego królestwa, Rzeczypospolitej, to tutaj jest początek naszej historii, to tutaj jest początek naszej tożsamości” - podkreślił Andrzej Duda.
„Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy częścią wielkiej europejskiej wspólnoty, ale jesteśmy Polakami, żyjącymi w Polsce, naszym państwie, suwerennym i niepodległym, o którą to niepodległość i suwerenność przez pokolenia walczyliśmy, która jest bardzo ważna i która musi zostać zachowana” - mówił prezydent Duda.
Wizycie głowy państwa w najstarszej katedrze na ziemiach polskich towarzyszył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.