Wielka Brytania
Nie będzie święcenia kobiet na biskupów
Obradujący w Londynie Synod Generalny Kościoła Anglii odrzucił możliwość wyświęcania kobiet na biskupów. Pomimo że większość jego członków - w tym nominowany na nowego abp. Canterbury Justin Welby - opowiedziała się za taką możliwością, to w Izbie Laikatu propozycja ta nie zyskała niezbędnych 2/3 głosów.
Zgodnie z ustawodawstwem Synodu proponowana zmiana musi uzyskać 2/3 głosów w każdej z jego trzech izb: biskupów, duchowieństwa i laikatu. Mimo, że ogółem 324 członków Synodu opowiedziało się za wprowadzeniem zmian, a 122 było przeciwnych, to w Izbie Laikatu do 2/3 zabrakło 6 głosów. Konsekwencją takiego rezultatu głosowania jest konieczność odczekania z inicjowaniem procedury na tych samych warunkach do czasu ukonstytuowania się nowego Synodu Generalnego Kościoła Anglii w 2015 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Portugalia
„Dziedziniec pogan”
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi jest zaskoczony przebiegiem „Dziedzińca pogan”, który w dniach 16-17 listopada odbywał się w portugalskich miastach Guimaraes i Braga. - Są dwa wymiary, których się nie spodziewałem: wielość działań i motywów oraz to, że po raz pierwszy dziedziniec powstał wyłącznie dzięki diecezji w wielkim stylu w architekturze autonomicznej - stwierdził.
Reklama
Kard. Ravasi zwrócił uwagę, że portugalska edycja „Dziedzińca pogan” objęła „niemal cały horyzont kultury, ludzkości, społeczeństwa, współczesnej duchowości”. Dodał, że podczas debat na temat „Wartość życia” udało się przezwyciężyć różnice, które często pojawiają się między wierzącymi a niewierzącymi wokół przewodniego motywu tajemnicy i boskości. - Wszyscy jesteśmy żywymi istotami, o tej samej świadomości, wolności, chęci zadawania pytań, a zatem jesteśmy do siebie bardzo podobni - podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.
Wezwał katolików Portugalii, aby mieli „oczy otwarte na świat”, byli solidarni i wspierali sprawiedliwość, nawet jeśli wymaga to mocnych słów.
Argentyna
Sercem w Niebie
W argentyńskim mieście Pergamino w prowincji Buenos Aires 17 listopada br. kard. Angelo Amato SDB, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przewodniczył w imieniu Papieża uroczystości, podczas której beatyfikował s. Maríę Crescencię Pérez z Argentyny. - Odznaczała się ona wyjątkową dobrocią, niewzruszoną wiarą, pracowitością, dynamicznym apostolstwem, pogodą i radością. Zwano ją Siostrą Słodyczą - „Sor Dulzura” - mówił kard. Amato w Radiu Watykańskim. Przywołał słowa jednego ze świadków życia nowej argentyńskiej błogosławionej: „Sercem była w Niebie”. Bł. María Crescencia Pérez mawiała, że Chrystus kryje się w chorych i cierpiących. - Ona uczy nas, byśmy umacniali swą wiarę, żyli nią, dawali jej świadectwo, nie wstydząc się Ewangelii - zaznaczył kard. Amato. Zachęcił do naśladowania jej ducha modlitwy i służby, uprzejmości, pogody ducha, radości.
Ludzie
Viktor Orbán
Premier węgierskiego rządu stwierdził, że zanim będzie możliwe jakiekolwiek odrodzenie gospodarcze, Europa musi wrócić do chrześcijaństwa. Viktor Orbán wziął udział w XIV Kongresie Katolików i Życia Publicznego w Budapeszcie.
Reklama
Orbán w swym wystąpieniu zauważył, że powiększający się kryzys w Europie ma swoje źródła duchowe, a nie ekonomiczne. Jego zdaniem, aby przezwyciężyć kryzys i ocalić Stary Kontynent od zapaści gospodarczej, moralnej i społecznej, potrzebna jest odnowa kultury i polityki w oparciu o wartości chrześcijańskie. Przekonywał, że motorem gospodarczego sukcesu jest „jakiś rodzaj napędowej siły duchowej”. Sprecyzował, że wartościami, które zawsze napędzały gospodarkę europejską, były spójność, rodzina, praca i zaufanie.
Zaznaczył, że europejski kryzys nie jest przypadkiem, lecz wynikiem braku odpowiedzialności i zakwestionowania przez liderów tych wartości, które stanowiły korzenie chrześcijańskie.
Cudzysłów
Ponowny wybór Baracka Obamy na prezydenta USA to katastrofa dla Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata, szczególnie zaś dla dzieci nienarodzonych.
Austin Ruse, szef Katolickiego Instytutu Praw Człowieka i Rodziny (C-FAM)
Krótko
Żelazna Kopuła - izraelski system przeciwrakietowy przechwycił aż 85 proc. pocisków rakietowych wystrzelonych na Izrael ze Strefy Gazy podczas ostatniego zaostrzenia konfliktu. Po kilku dniach walki Izrael i Hamas zawarły rozejm.
Azja była celem pierwszej po reelekcji podróży Baracka Obamy. Amerykański prezydent odwiedził Tajlandię, Birmę i Kambodżę. To pokazuje azymut polityki zagranicznej Obamy - komentują obserwatorzy.
Komisja Europejska wymusiła na Słowacji usunięcie z bitych w tym kraju monet o wartości 2 euro krzyża i aureoli nad głowami świętych Cyryla i Metodego.
We Francji ponad 100 tys. osób demonstrowało przeciw planom legalizacji małżeństw homoseksualnych.
Moskiewski Sąd Miejski oddalił skargę stowarzyszenia „Memoriał” na Główną Prokuraturę Wojskową (GPW) Federacji Rosyjskiej, która odmówiła rehabilitacji ofiar obławy augustowskiej z 1945 r. Podtrzymany został wyrok sądu pierwszej instancji. Narada sędziów trwała niecałe 2 min, a rozprawa - niespełna 20. Moskiewski Sąd Miejski nie uzasadnił swojego werdyktu.
Na Litwie polscy politycy, którzy weszli do koalicji rządowej, przygotowują ustawę o ochronie życia poczętego oraz o nauczaniu religii w szkołach publicznych.
Na falach włoskiej rozgłośni Radio Maria red. Antonio Gaspari, dyrektor międzynarodowej agencji informacyjnej Zenit, mówił na temat: „Antyklerykalne działania liberalnego rządu Donalda Tuska”. W związku z dyskryminacją Telewizji Trwam dziennikarz stwierdził, że „podmioty wrogie katolicyzmowi zgarnęły w Polsce wszystkie koncesje na nadawanie w cyfrowym systemie naziemnym”.
W tym roku na świecie podczas pełnienia obowiązków służbowych zginęło już 119 dziennikarzy - poinformował Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI). Jeszcze nigdy roczna liczba ofiar wśród przedstawicieli tego zawodu nie była tak wielka. W całym 2011 r. na świecie zginęło 102 dziennikarzy.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.