Reklama

Niedziela Częstochowska

Wspólnota pod sercem Matki

Niedziela częstochowska 51/2012, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

B. Sztajner/Niedziela

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, ul. Rozdolna 4

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, ul. Rozdolna 4

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Wiary, który przeżywamy, jest szczególnym czasem łaski, który jako wspólnota pod Sercem Matki, budująca nową świątynię, musimy dobrze przeżyć - mówi nam ks. Tomasz Gil, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie w dzielnicy Mirów. Tutaj, przy ul. Rozdolnej, powstaje nowa świątynia. - Budujemy nową świątynię, ale bardzo zależy mi, by wierni budowali także świątynię duchową w swoich sercach. Moim pragnieniem jest, byśmy żyli wiarą - podkreśla ks. Gil, który jest tutaj proboszczem od 2009 r.

Trochę historii

Jesteśmy w dzielnicy Mirów, gdzie osadnictwo sięga X wieku. Potwierdziły to wykopaliska archeologiczne. Z okresu neolitu w dawnej wsi Mirów w 1929 r. zostały odkryte osady neolityczne. W roku 1955 odkryto znalezisko ułamków naczyń łużyckich. Dawna wieś Mirów należała do parafii w Rędzinach. Właścicielem wsi był Teodor Potocki, starosta olsztyński i smatrycki (w latach 1790-1791).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Początki parafii sięgają 1948 r., kiedy mieszkańcy wsi Mirów, dziś w granicach miasta Częstochowy, należącej do parafii w Rędzinach, zakupili 10 marca 1948 r. od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” podworski spichlerz i zamienili go na kaplicę. 28 maja 1949 r. poświęcił ją miejscowy proboszcz ks. Stanisław Gołaszewski i odprawił tam pierwszą Mszę św. 10 sierpnia 1952 r. drugi biskup częstochowski - bp Zdzisław Goliński ustanowił tu samodzielną placówkę jako ekspozyturę. Opiekę duszpasterską nad wiernymi zlecił ks. Edwardowi Motłochowi, dotychczasowemu wikariuszowi w Rędzinach. Natomiast 30 grudnia 1958 r. bp Zdzisław Goliński przekształcił ekspozyturę w pełnoprawną parafię.

Z upływem lat kolejni duszpasterze rozbudowywali parafię. W październiku 2005 r. została podjęta decyzja o budowie nowej świątyni. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski - 26 maja 2006 r. - papież Benedykt XVI, będąc na Jasnej Górze, poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. W październiku 2006 r. rozpoczęto prace związane z tworzeniem fundamentów, po wcześniejszym uporządkowaniu terenu wokół parafii. W sierpniu 2007 r. został wmurowany kamień węgielny, a abp Stanisław Nowak poświęcił fundamenty pod budowę kościoła. Msza św. została odprawiona już na posadzce w nowej świątyni. W 2011 r. sprawowana została pierwsza Pasterka w nowym kościele. - Zapał parafian i ich zaangażowanie w dziele budowy naszej świątyni jest duży - mówi Ksiądz Proboszcz. - Takim ważnym wydarzeniem dla naszej wspólnoty, które uświadomiło nam, czym tak naprawdę jest budowanie świątyni, były Misje Ewangelizacyjne; odbyły się od 6 do 11 kwietnia 2011 r. A wcześniej, bo 2 lutego 2011 r., była peregrynacja relikwii Krzyża Świętego - dodaje ks. Tomasz.

Wspólnota wspólnot

Reklama

- W naszej parafii ważną rolę odgrywają wspólnoty i stowarzyszenia katolickie. One są siłą duchową naszej wspólnoty - mówi „Niedzieli” Ksiądz Proboszcz. W parafii działają: Wspólnota Nieustającego Różańca, Żywy Różaniec, Liturgiczna Służba Ołtarza, Rada Parafialna, Legion Maryi, Grupa Młodzieżowa, Apostolat „Margaretka”. - W naszej parafii 28 osób podjęło się modlitwy za księdza. Każda z nich modli się raz w tygodniu wyznaczonymi modlitwami - mówi Ksiądz Proboszcz.

Jedną z ważniejszych grup działających w parafii jest Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego. Wspólnota ta zawiązała się w parafii w październiku 1997 r. podczas Doby Eucharystycznej. - W parafii kładziemy duży nacisk na modlitwę, szczególnie modlitwę różańcową. Właśnie modlitwa Nieustającego Różańca jest w intencji tryumfu Niepokalanego Serca Maryi i o pokój na świecie. Rok Wiary też powinien być czasem modlitwy - dodaje Ksiądz Proboszcz.

Media w duszpasterstwie

W Roku Wiary słowem, które słyszymy niemal każdego dnia jest Nowa Ewangelizacja. Ważną rolę w tym dziele spełniają środki społecznego przekazu. Mają też one swoje właściwe miejsce w duszasterstwie. W parafii jest obecny tygodnik katolicki „Niedziela”. Parafia posiada także swoją stronę internetową www.parafiamirow.pl, na której zamieszczone są podstawowe informacje z życia parafii.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

misje

parafia

Ks. Marcin Miczkuła

W modlitwy przy Krzyżu chętnie włączyły się dzieci z parafii

W modlitwy przy Krzyżu chętnie włączyły się dzieci z parafii
Tylko w cieniu krzyża, jak krzew różany, pragnę wzrastać, z niego czerpać życie”. To słowa piosenki jakże przemawiającej w kontekście Misji u stóp Krzyża, które od 2010 r. odbywają się w naszej archidiecezji. W ostatnim czasie Krzyż św. Ottona oraz Relikwie Krzyża Świętego peregrynowały po parafiach dekanatu Maszewo. W dniach 3-10 listopada Święte Znaki nawiedziły parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję