Reklama

Niedziela Świdnicka

XVI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Niedziela świdnicka 5/2013, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kościele powszechnym - już po raz szesnasty - obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tym razem będzie on miał szczególny charakter ze względu na Roku Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Tegoroczne obchody w Polsce przebiegają pod hasłem: „Kościół naszym domem”. Złożą się na nie uroczyste Msze św. połączone z ponowieniem ślubów.

Reklama

W 1997 r. Jan Paweł II w święto Ofiarowania Pańskiego ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Matka Najświętsza ofiaruje Panu Bogu największy dar, jaki otrzymała - Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym składa w ofierze siebie. Podobną ofiarę z siebie samych w miłości do Chrystusa składają osoby konsekrowane. Podkreślił to Jan Paweł II, mówiąc: „Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie poprzez rady ewangeliczne «charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo»” („Vita consecrata”, 1). W Polsce w 239 zgromadzeniach zakonnych żyje ok. 40 tys. osób konsekrowanych. Ponadto około tysiąca osób to członkowie 35 instytutów świeckich - „najmłodszej” formy życia konsekrowanego - wynika z najnowszych danych Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W diecezji świdnickiej mamy 9 zgromadzeń męskich (18 domów zakonnych, 74 księży, ojców i braci) oraz 24 zgromadzenia żeńskie (które prowadzą 57 domów zakonnych).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Powołanie to wielki dar. Przed swoim złotym jubileuszem kapłaństwa Jan Paweł II napisał książkę, której dał tytuł: „Dar i tajemnica”. Przypomniał tam, że powołanie jest darem i tajemnicą. Dziękujmy, że osoby prowadzące życie zakonne tak wielkodusznie odpowiedziały na łaskę powołania - mówi biskup świdnicki Ignacy Dec. - Te powołania są tak bardzo potrzebne Kościołowi i ludziom. Wierni bardzo cenią ich posługę: w szpitalach, przedszkolach, w domach ludzi specjalnej troski.

Tym, co łączy różne formy życia „poświęconego Panu Bogu”, jest konsekracja, czyli złożenie ślubów czystości oraz - w zależności od specyfiki danej formy - ślubów posłuszeństwa i ubóstwa. Dlatego osobami konsekrowanymi są siostry i bracia zakonni, ale też członkowie instytutów świeckich (tzw. świeccy konsekrowani) oraz należący do stanu dziewic i wdów konsekrowanych.

Reklama

- Zgodnie z zachętą Benedykta XVI, Piotra naszych czasów, uroczyście obchodzimy tegoroczny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w naszej świdnickiej katedrze - podkreśla bp Ignacy Dec. - W Roku Wiary - jak napisał Ojciec Święty - „będziemy mieli sposobność wyznawać wiarę w zmartwychwstałego Pana w naszych katedrach i kościołach całego świata; w naszych domach i rodzinach, aby każdy silnie odczuł potrzebę lepszego zrozumienia i przekazywania przyszłym pokoleniom odwiecznej wiary. Wspólnoty zakonne oraz parafialne, wszystkie stare i nowe wspólnoty kościelne będą mogły w tym Roku złożyć publiczne wyznanie Credo”.

Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem - podkreśla Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Vita consecrata”. Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości Ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją.

- Dlatego zawsze dziękujemy Bogu za dar osób konsekrowanych i wyrażamy wdzięczność tym osobom za ich służbę Kościołowi. Zapraszam wszystkich wiernych z naszej diecezji do wspólnej, gorliwej modlitwy, w intencji tych osób o wierność i wytrwanie w powołaniu, o Boże błogosławieństwo dla nich, a także o nowe, święte i liczne powołania do życia konsekrowanego.

W święto Ofiarowania wierni tradycyjnie wspierają zakony kontemplacyjne. Jest to bardzo duża pomoc szczególnie dla zakonów kontemplacyjnych w diecezji świdnickiej - Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kłodzku i w Ząbkowicach Śląskich. Życie sióstr toczy się drogą rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Jest to naśladowanie samego Chrystusa, który był ubogi, czysty i posłuszny.

Reklama

Praktykowanie rad ewangelicznych stanowi oś życia zakonnego. Składane śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa dotykają trzech podstawowych dziedzin życia.

Pierwszy - ślub czystości - jest wyborem Chrystusa jako jedynej miłości i dlatego wiąże się z dobrowolną rezygnacją z życia małżeńskiego. Ta miłość oblubienicy do Oblubieńca znajduje swoje przedłużenie w miłości do tych, których wszyscy opuścili.

Ślub ubóstwa jest odpowiedzią życia konsekrowanego na powszechnie obecną dzisiaj „materialistyczną żądzę posiadania, lekceważącą potrzeby i cierpienia słabszych i wyzutą z wszelkiej troski o zachowanie równowagi zasobów naturalnych” („Vita consecrata”, 89).

Ślub posłuszeństwa związany jest natomiast z kulturą wolności, ściśle związaną z szacunkiem dla osoby ludzkiej, z pomniejszaniem obszarów niesprawiedliwości i przemocy. „Posłuszeństwo właściwe dla życia konsekrowanego ukazuje w sposób szczególnie wyrazisty posłuszeństwo Chrystusa wobec Ojca i opierając się na tej właśnie tajemnicy, poświadcza, że nie ma sprzeczności między posłuszeństwem a wolnością” („Vita consecrata”, 91).

- Wspólnoty zakonne to oazy modlitwy. Nie wystarczy w społeczeństwie wybudować fabryki, uprawiać rolę, prowadzić produkcję, edukację. Ludzkość trzeba wspierać modlitwą. Wielkie sprawy świata nie rozstrzygają się jedynie w salonach, w parlamentach, wśród polityków. To my mamy niewidzialny wpływ na bieg wydarzeń świata, jeśli się naprawdę modlimy. Tak wiele ludzi zapomina o Bogu. Gonią za różnymi sprawami. Przypominają sobie o Bogu dopiero wtedy, gdy napotkają na jakąś barierę, której nie mogą pokonać. Gdy przychodzi choroba, śmierć. Siostry stoją na straży Bożych wartości z modlitwą na ustach. Wypełniają program „ora et labora” - podkreśla ordynariusz diecezji świdnickiej.

Na łamach „Niedzieli Świdnickiej” będziemy przedstawiać wszystkie zgromadzenia zakonne pełniące posługę w naszej diecezji. Życie konsekrowane i troska o jego rozwój są bowiem sprawą całego Kościoła. Jak podkreślają biskupi w liście na Dzień Życia Konsekrowanego - jeśli chcemy, by kolejne kobiety i kolejni mężczyźni wielkodusznie i całkowicie powierzali się Panu Bogu i tylko w Nim składali całą swoją ufność, to - jako chrześcijanie - nie możemy ani ich samych, ani ich powołania zostawić bez modlitewnego, duchowego i materialnego wsparcia. Jak każde powołanie, również powołanie do życia całkowicie poświęconego Bogu w zakonach i zgromadzeniach, w instytutach świeckich czy w indywidualnych formach życia konsekrowanego wyrasta głównie z atmosfery domowego ciepła i rodzinnego wsparcia. Nikt nikogo nie może wyręczyć w przeżywaniu własnego powołania, ale pomoc i dobry przykład innych są w tym względzie nieocenione.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierni Bogu i oddani Kościołowi

Niedziela rzeszowska 8/2023, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Jolanta Warchoł

Osoby konsekrowane wypełniły katedrę rzeszowską

Osoby konsekrowane wypełniły katedrę rzeszowską

W Święto Ofiarowania Pańskiego, decyzją św. Jana Pawła II, obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu osoby konsekrowane wraz z całym Kościołem dziękują za dar powołania realizowany w różnych formach. Jest to również dzień modlitw o nowe powołania do życia w tym stanie.

W Rzeszowie osoby konsekrowane świętowały w katedrze. Mszy św., która była poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu, przewodniczył bp Jan Wątroba w asyście kilkunastu kapłanów. Przybyło wiele osób konsekrowanych. Wyjątkowo licznie były reprezentowane siostry zakonne, ale nie zabrakło również ojców i braci zakonnych oraz dziewic i wdów konsekrowanych. W homilii biskup przywołał Maryję jako wzór wierności. – Maryja uczy nas, że wierność Bogu oznacza wypełnianie prawa Bożego. Ona wypełniła wszystko bez wyjątku. Choć sama nie potrzebowała oczyszczenia, pozostała jednak posłuszna prawu. Skromna, prosta, uboga kobieta, poddana Bogu. W postawie Maryi i Józefa można dostrzec piękną lekcję dla rodziców i wychowawców. Rodzice powinni przedstawiać, czyli zawierzać swoje dzieci Panu Bogu. To jest gest wdzięczności wobec Stwórcy, a także znak wielkiej pokory wobec niełatwej misji rodzicielskiej i wychowawczej. Pełny rozwój człowieka dokonuje się dzięki Bożej łasce, a rodzice powinni się czuć narzędziem Bożej łaski, dlatego powinni często błogosławić swoje dzieci, modlić się za nie i z nimi oraz wciąż na nowo zawierzać je Panu Bogu – podkreślił bp Jan Wątroba.
CZYTAJ DALEJ

Lourdes: uznano kolejny cud

2025-04-17 11:36

pixabay.com

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes we Francji ogłosiło w środę 16 kwietnia uznanie 72. cud, który dotyczy Włoszki wyleczonej z rzadkiej choroby nerwowo-mięśniowej ponad 15 lat temu. Ks. Michel Daubanes, rektor sanktuarium, ogłosił to w środę po zakończeniu różańca we francuskim sanktuarium.

Włoszka Antonietta Raco, która „cierpiała na pierwotne stwardnienie boczne” została „uzdrowiona w 2009 roku podczas pielgrzymki do Lourdes” - czytamy w tweecie. Biskup Vincenzo Carmine Orofino z Tursi-Lagonegro we Włoszech, gdzie mieszka Raco, również ogłosił uznanie cudu w środę.
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek

2025-04-18 14:12

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Jerozolima

Wielki Piątek

Adobe Stock

Setki chrześcijan różnych wyznań zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. Przy letniej pogodzie pielgrzymi przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się przy 14. stacjach męki Jezusa, od wyroku do ukrzyżowania i grobu. Z powodu wojny wśród uczestników było znacznie mniej zagranicznych grup pielgrzymkowych niż w poprzednich latach.

Od wczesnych godzin porannych wierni różnych Kościołów, często niosący misternie zdobione krzyże, szli ulicami jerozolimskiego Starego Miasta. Procesje Drogi Krzyżowej rozpoczęli licznie zgromadzeni etiopscy chrześcijanie, a następnie wierni grecko-prawosławni, którzy wyruszyli z dużym opóźnieniem. Następnie katolicy obrządku łacińskiego dołączyli do franciszkanów. Za nimi podążali arabskojęzyczni katolicy jerozolimscy. Izraelska policja zabezpieczyła trasę, która zakończyła się przy Bazylice Grobu Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję