Reklama

Niedziela Rzeszowska

Świadectwo wiary na ulicach Rzeszowa

Od Krzyża Ofiar Staliznizmu na pl. Śreniawitów, ul. Szopena obok Zamku Lubomirskich, al. Pod Kasztanami, ul. 3 Maja przez pl. Farny i ul. Sokoła do bazyliki Matki Bożej Rzeszowskiej - tradycyjną trasą przez śródmieście, pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego, przeszło kilka tysięcy uczestników Rzeszowskiej Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu

Niedziela rzeszowska 9/2013, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Ks. Janusz Sądel

Droga Krzyżowa rozpoczęła się pod Krzyżem Ofiar Stalinizmu w Rzeszowie

Droga Krzyżowa rozpoczęła się pod Krzyżem Ofiar Stalinizmu w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychodzimy na ulice naszego miasta, by powiedzieć, że zaczął się szczególny czas” - mówił przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. prał. Jan Szczupak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego rzeszowskiej Kurii Diecezjalnej. Rokrocznie tłumy rzeszowian i wiernych przybywających także z innych stron Podkarpacia pragną poprzez uczestnictwo w tym publicznym nabożeństwie dać wyraz swojej wiary i pobożności. Temat tegorocznej Drogi Krzyżowej nawiązywał do przeżywanego Roku Wiary oraz do hasła roku duszpasterskiego „Być solą ziemi”. „Chodzi o dawanie świadectwa na zewnątrz, czyli jako człowiek wierzący nie mogę pozostać w zamknięciu z moją wiarą, ale muszę się nią dzielić” - podkreśla ks. Jan Szczupak. Rozważania stacji Drogi Krzyżowej opracował w tym roku ks. Jacek Szczęch, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego.

Krzyż na swoje ramiona na kolejnych stacjach podejmowali przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, harcerze, uczniowie rzeszowskich szkół, studenci, nauczyciele i profesorowie wyższych uczelni, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Domowy Kościół, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta, Caritas oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pomysł Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa zrodził się w 1995 r. Rzeszowscy kombatanci - byli żołnierze Armii Krajowej - zwrócili się wówczas do bp. Kazimierza Górnego z prośbą o upamiętnienie ofiar komunizmu. Rzeszowski Zamek w czasach PRL był więzieniem, gdzie setki osób doznały prześladowań. Krzyż na placu Śreniawitów przypomina właśnie o nich. Biskup ordynariusz zaproponował nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W jego przygotowanie spontanicznie włączyli się mieszkańcy i różne organizacje oraz stowarzyszenia katolickie i patriotyczne. Od tego czasu pierwszą stacją Drogi Krzyżowej jest zawsze krzyż na placu Śreniawitów. Natomiast krzyż niesiony w trakcie nabożeństwa - prosty, drewniany - jest szczególną pamiątką: był świadkiem strajków chłopskich i Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w 1981 r.

Nabożeństwo zakończyła Msza św. odprawiona u stóp Pani Rzeszowa w bazylice Ojców Bernardynów. W homilii bp Edward Białogłowski przypomniał, że rozpoczynający się Wielki Post chce odnowić cały nasz ludzki wymiar. „Najpierw ma uzdrowić, pogłębić, umocnić naszą więź z Panem Bogiem przez modlitwę, bo bez niej nie ma żywej wiary, zaś bez wiary nie ma dojrzałego, chrześcijańskiego życia. Wielki Post ma odnowić nasz zapał do dzielenia się z innymi tym, co posiadamy” - podkreślał sufragan rzeszowski.

W Roku Wiary a jednocześnie w czasach postępującej laicyzacji, szczególnym obowiązkiem staje się manifestacja wiary. Droga Krzyżowa ulicami miasta żyjącego swoim tempem - handlem, biznesem i codzienną bieganiną - jest ku temu doskonałą okazją.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłaj, w deszczu, w śniegu idzie z Jezusem

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

droga

Ewelina Maniecka

W Kłaju rodzi się nowa tradycja. Od pięciu lat w piątek przed Niedzielą Palmową wierni przychodzą na Drogę Krzyżową ulicami swojej miejscowości. Rozpoczynają ją w różnych miejscach Kłaja. W tym roku Droga Krzyżowa wiodła od kościoła, przez Goły Brzeg, Podlas i Wądoły by zakończyć modlitwę w Kościele Parafialnym. Rozważania, które zostały przygotowane były związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Wspomniano zamysł papieża, Jana Pawła II dotyczący spotkań młodych całego świata. Przypomniano ostatnią Drogę Krzyżową Papieża Polaka, kiedy podczas Wielkiego Piątku tulił do siebie Krzyż Jezusa. Także pogrzeb świętego Jana Pawła II, który przez media został nazwany „nieformalnym Światowym Dniem Młodzieży”. Po każdej stacji, ks. proboszcz zachęcał przedstawicieli różnych grup, by nieśli krzyż, między innymi: matki, ojców, dzieci, babcie i dziadków, służbę liturgiczną, młodzież, harcerzy, członków róż różańcowych. Schola śpiewała Hymn Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. Podczas nabożeństwa także odmawiano różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Śpiewano pieśni wielkopostne.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję