Reklama

Niedziela w Warszawie

Bóg na liście przebojów, czyli debiuty 2013

„Trzecia Godzina Dnia”, „2Tm2, 3”, „Deus Meus” to tylko niektóre z zespołów tworzących nową jakość muzyki chrześcijańskiej. Koncert Debiuty odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia

Niedziela warszawska 15/2013, str. 1, 5

[ TEMATY ]

koncert

Archiwum www.koncertdebiuty.pl

Zespół „Nacinacze Sykomory”, Debiuty 2012

Zespół „Nacinacze Sykomory”, Debiuty 2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od niej wszystko się zaczęło - gdyby nie Monika, nie byłoby tych koncertów - mówi Michał Guzek, ze sklepu Chrześcijańskie „Granie”, jeden z głównych organizatorów Debiutów. Mowa o Monice Brzozie, jednej z najważniejszych postaci w dziele ewangelizacji Warszawy ostatnich lat. Dzisiaj - ponad dwa lata po jej śmierci, choć może należałoby powiedzieć „wejściu w Miłość”, jak napisała w swoim ostatnim liście - pamięć o niej jest żywa. Wydaje się też, że jej praca jeszcze nie dobiegła końca, jako że przyszło jej „patronować” tegorocznym Debiutom.

To właśnie m.in. z jej inicjatywy, na warszawskich Bielanach były organizowane koncerty zatytułowane Młodzi Benedyktowi XVI. „Gdy w 2010 r., po pięciu latach istnienia wydarzenia, wydawało się, że dotychczasowa formuła się wyczerpała, nie zamierzaliśmy niczego więcej organizować” - mówi Michał Guzek. - Wtedy jednak usłyszałem w radiu koncert zespołu «Love Story» i zmieniłem zdanie - uśmiecha się. Wystarczy już tylko dodać, że w tym roku Debiuty odbędą się w Dobrym Miejscu po raz trzeci i nic nie zapowiada, by był to ostatni taki koncert.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzyka „dobra”

Reklama

Od pierwowzoru, jakim były koncerty Młodzi Benedyktowi XVI, Debiuty różni wiele: inna jest formuła koncertu, jego nazwa, założenia. Jedno pozostało jednak niezmienne - ewangelizacja. Choć ani tytuł, ani plakaty na to nie wskazują, to „jednym z założeń imprezy jest to, że młodzi śpiewają dla młodych o Bogu” - zaznacza Guzek. Nie chodzi o to, żeby ktoś chwalił koncert, pomysłodawców czy same zespoły. „On ma umacniać; czasami mówię, że po niektórych koncertach czuję się zdrowszy - dodaje organizator - Debiuty to właśnie jeden z takich koncertów”.

Można by jednak zaryzykować stwierdzenie, że w kwestii ewangelizacji organizatorzy (lub może raczej zespoły) sieją ziarno, a na to, co z niego wyrośnie, nie mają już wpływu. Bezpośredni wpływ mają jednak na promocję chrześcijańskiej muzyki albo po prostu muzyki „dobrej” - jak to określa Guzek - co jest również bez wątpienia kluczowym celem Debiutów.

Chrześcijański Idol?

Niemniej sama nazwa - Debiuty - może być odrobinę myląca. Wśród wykonawców nie znajdzie się żaden przypadkowy zespół - dbają o to pilnie organizatorzy. Każdy z tegorocznych zespołów został już wcześniej w jakiś sposób wyróżniony. Pierwszy, który będzie można usłyszeć podczas koncertu to „Twoje Niebo” - zwycięzca ostatniego, XIX Festiwalu Hosanna organizowanego w Siedlcach. Kolejny - „Hiob” - został wyróżniony przez radiową Listę z Mocą ks. Jacka Miszczaka. Trzeci zespół czyli „Kuba Kornacki i Kanaan” wybrano przez głosowanie mailowe spośród wszystkich grup zgłoszonych do udziału w Debiutach. Nie zabraknie również występu zeszłorocznego laureata - „StronyB”.

Reklama

Każdy z trzech zespołów konkursowych grających w niedzielny wieczór zostanie oceniony zaraz po swoim występie przez trzyosobowe jury, które wybierze zwycięzcę. Nie chodzi tu jednak o naśladowanie mainstreamowych programów telewizyjnych, a tylko o to, by pomóc zespołom rozwijać się pokazując im ich mocne i słabe strony. Na koniec głos będzie miała również publiczność, która przyzna swoją nagrodę.

Sama nagroda to jednak nie wszystko; zwycięzca będzie wspierany przez organizatorów przez cały rok - wypowiedziami w mediach, promocją płyt, etc., tak by świat chrześcijańskiej muzyki szybko nie zapomniał o laureatach Debiutów 2013.

Debiuty vol.1

O tym, że Debiuty się rozwijają świadczy nie tylko coraz większe zainteresowanie publiczności, której liczba przez pierwsze dwa lata wzrosła z kilkudziesięciu do dwustu osób (tegoroczna impreza ma już zapełnić Dobre Miejsce po brzegi). Bardzo ważnym wydarzeniem jest również wydanie płyty zawierającej utwory dziesięciu zespołów, które grały na dotychczasowych koncertach. Debiuty vol. 1 - jak został nazwany krążek - będą o tyle ciekawe, że znajdzie się na nich kilka piosenek, które dotąd nie trafiły na płyty; żeby wspomnieć choćby Wierność jest cudna grupy „Love Story”.

Sama nazwa albumu zdaje się nieśmiało wskazywać na to, że na jednej płycie się nie skończy. Na razie jednak o wiele pewniejszy jest przyszłoroczny koncert, na którego finansowanie zostanie przeznaczony cały dochód ze sprzedaży płyt.

Jakkolwiek potoczą się losy Debiutów - niezależnie od tego czy będziemy mogli posłuchać jeszcze pięciu czy może pięćdziesięciu koncertów - jedno jest pewne: dzięki tej inicjatywie stało się już wiele dobrego. I to nie tylko w kwestii promocji muzyki chrześcijańskiej na wysokim poziomie, której nie powstydzi się żadna lista przebojów, ale też na polu ewangelizacji, która dzieki tego typu inicjatywom coraz śmielej i z większą mocą wychodzi poza mury kościołów: ot, choćby do radia.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaki zwycięstwa poprzez wiarę

[ TEMATY ]

Częstochowa

kard. Stefan Wyszyński

koncert

Marian Florek/Niedziela

W kościele parafialnym pw. Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie w dniu 27 października br. odbyło się prapremierowe wykonanie suity - zbioru pieśni - „Wszystko co Polskę stanowi” na podstawie tekstów poświęconych Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, autorstwa zmarłego niedawno Tadeusza Szymy, a w wykonaniu częstochowskich artystów: Katarzyny Suskiej-Zagórskiej oraz Olgi Wowkotrub i Siergieja Wowkotruba. Ten ostatni wraz z Tomaszem Łękawą jest współautorem muzycznej strony utworu. Jak mówi Suska- Zagórska, utwór dzięki Siergiejowi rozrósł się do pokaźnych rozmiarów. Potwierdza to Tomasz Łekawa, który z wdzięcznością wyraził się o jego znakomitej pracy aranżacyjnej i dostosowaniu kompozycji do nieprzeciętnych możliwości wokalnych Katarzyny Suski-Zagórskiej.

Zbiór pieśni „Wszystko co Polskę stanowi” jest swoistym dialogiem skrzypiec i głosu, któremu towarzyszą dźwięki fortepianu. I trzeba przyznać, że ten zabieg doskonale sprawdza się w wydobyciu dramatycznych życiowych losów Prymasa, utrwalonych w sentencjonalnej formie wierszy Tadeusza Szymy. Słucha się tego z przyjemnością i wzruszeniem. Rys popularnej muzyki Tomasza Łękawy, dowartościowany klasycznymi zabiegami aranżacyjnymi, okraszony solistycznymi, wirtuozerskimi w wielu partiach passusami skrzypiec i wokalu, z dodatkiem granych z ogromnym wyczuciem szlachetnych dźwięków fortepianu, znakomicie wybrzmiał w sercach słuchaczy, którzy burzą oklasków nagrodzili bohaterów wieczoru.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

[ TEMATY ]

święci

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Gdy pierwszy umiał odprawić od konfesjonału i odmówić rozgrzeszenia, a nawet krzyczeć na penitentów, drugi był zdolny tylko do jednego – do okazywania miłosierdzia. Jednym z nich jest Ojciec Pio, drugim – Leopold Mandić. Obaj mieli ten sam charyzmat rozpoznawania dusz, to samo powołanie do wprowadzania ludzi na ścieżkę nawrócenia, ale ich metody były zupełnie inne. Jakby Jezus, w imieniu którego obaj udzielali rozgrzeszenia, był różny. Zbawiciel bez cienia litości traktował faryzeuszów i potrafił biczem uczynionym ze sznurów bić handlarzy rozstawiających stragany w świątyni jerozolimskiej. Jednocześnie bezwarunkowo przebaczył celnikowi Mateuszowi, zapomniał też grzechy Marii Magdalenie, wprowadził do nieba łotra, który razem z Nim konał w męczarniach na krzyżu. Dwie Jezusowe drogi. Bywało, że pierwszą szedł znany nam Francesco Forgione z San Giovanni Rotondo. Drugi – Leopold Mandić z Padwy – nigdy nie postawił na niej swej stopy.
CZYTAJ DALEJ

Jednostka Strzelecka w Sokołowie zyskała sztandar

2025-05-12 21:45

Bartosz Walicki

Przekazanie Sztandaru

Przekazanie Sztandaru

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego to paramilitarna organizacja społeczno-wychowawcza nawiązująca ideowo do istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego. W Sokołowie działa od roku 2015 przy miejscowym ponadpodstawowym Zespole Szkół. Inicjatorem powołania oddziału był nauczyciel Andrzej Miąsik, a pierwszym opiekunem katecheta ks. Łukasz Siwiec. Później rolę opiekuna grupy przejął nauczyciel Łukasz Dec. We wrześniu 2019 roku przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim założono również „przedszkole” Strzelca – drużynę orląt. Kolejne powstały w Górnie i Nienadówce. Początkowo sokołowscy strzelcy tworzyli pluton wchodzący w skład Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. 27 września 2020 r. został on przekształcony w samodzielną Jednostkę Strzelecką 1914 im. ppor. Jakuba Darochy.

Tegoroczne obchody strzeleckie rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej kustosz sanktuarium sokołowskiego ks. Jan Prucnal, a do koncelebry przyłączyli się: proboszcz nienadowski ks. Jerzy Uchman i rodak sokołowski ks. Marian Darocha. Podniosłemu nastrojowi sprzyjała obecność pocztów sztandarowych: „Strzelca”, obu Zespołów Szkół i miejscowego oddziału KSM. Na wstępie głos zabrała chor. ZS Paulina Gielarowska, która przedstawiła historię Związku Strzeleckiego i najważniejsze wydarzenia z życia patrona jednostki, ppor. Jakuba Darochy. Słowo Boże wygłosił wikariusz ks. Mateusz Juszczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję