Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Boże dźwięki

Koncertem najważniejszych dzieł oratoryjnych rozpoczął się 8 kwietnia w Bielsku-Białej 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. Miejscem inauguracyjnego występu był kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2013, str. 5

[ TEMATY ]

koncert

MR

Bp Piotr Greger na inauguracji „Sacrum in Musica”

Bp Piotr Greger na inauguracji „Sacrum in Musica”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim rozpoczęło się spotkanie z dziełami mistrzów muzyki klasycznej, ks. Eugeniusz Burzyk powitał zebraną publiczność i życzył jej wspaniałych doznań. Słowo do melomanów skierował także bp Piotr Greger.

- Po raz kolejny, przede wszystkim dzięki Bielskiemu Centrum Kultury i dyrektorowi tej placówki, Władysławowi Szczotce, nasze miasto staje się areną festiwalu „Sacrum in Musica”. To ważne wydarzenie o znaczeniu religijnym nie tylko wpisuje się w nasz beskidzki krajobraz kultury sakralnej, ale ma, co nie jest bez znaczenia, wymiar ekumeniczny. Dlatego cieszę się z obecności i zaangażowania w organizację tego wydarzenia bp. Pawła Anweilera, zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego - mówił sufragan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Greger zaznaczył, że wiara powinna znaleźć swoje miejsce także w muzyce, gdzie następuje nie tylko ucieleśnienie słowa, ale i uduchowienie ciała. - I w tym kontekście muzyka liturgiczna, sakralna jest pokorna, bo jej celem nie jest poklask, ale budowanie trwałych więzi z Bogiem i drugim człowiekiem - spuentował bp Greger.

Po jego przemówieniu wnętrze świątyni na os. Karpackim wypełniła muzyka mistrzów. Koncert rozpoczął się od słynnego „Kyrie” z „Requiem” W. A. Mozarta. Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków tej kompozycji przed publicznością pojawiła się Małgorzata Walewska, światowej sławy mezzosopranistka. Jej głos dał się słyszeć już w drugim utworze „Panis Angelicus”, C. Francka. Kolejnymi oratoriami, które zaprezentowano podczas koncertu, były m.in. „Gloria” G. Pucciniego, „Ave Maria” J. S. Bacha, „Sanctus” G. Verdiego, „Alleluja” G. F. Haendla.

W pierwszym festiwalowym dniu oprócz Małgorzaty Walewskiej zaprezentowali się Bielska Orkiestra Festiwalowa i Chór „Resonans Con Tutti” pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Il Divo na jubileuszu 1050-lecia archidiecezji

[ TEMATY ]

jubileusz

koncert

Poznań

Eva Rinaldi/Flickr/pl.wikipedia.org

Światowej sławy kwartet Il Divo zagra 22 czerwca w Poznaniu z okazji jubileusz 1050–lecia archidiecezji poznańskiej – pierwszego biskupstwa w Polsce. - Obchody jubileuszowe w 2018 roku odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich celem jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną – mówi biskup Damian Bryl.

Wydarzenie uświetniające obchody 1050-lecia założenia biskupstwa poznańskiego odbędzie się 22 czerwca na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Wstęp dla szerokiej publiczności będzie bezpłatny. Do sprzedaży trafią bilety na numerowane miejsca siedzące w pobliżu sceny.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o warunkach owocowania miłości

2026-06-28 09:47

[ TEMATY ]

Leon XIV

warunki

owocowania miłości

Vatican Media

Oderwanie, utrata i przyjmowanie - na te trzy cechy miłości rodzącej owoce wskazał Ojciec Święty 28 czerwca w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję