Reklama

Polska

Oddała życie Bogu przez Maryję

Homilia abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, wygłoszona 7 maja 2013 r. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drogi Księże Biskupie Janie, Drodzy Bracia w Chrystusowym kapłaństwie, Drodzy Ojcowie i Bracia Paulini na czele z Ojcem Generałem, Droga Rodzino i Wspólnoto Instytutu Jasnogórskich Ślubów Narodu - Instytutu Prymasowskiego, na czele ze Stanisławą!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym i w Jego Matce. Bracia i Siostry łączący się z nami poprzez przekaz słowa i obrazu katolickich rozgłośni i Telewizji Trwam!

Przeżywamy okres wielkanocny w bliskości tajemnicy Wniebowstąpienia Pańskiego. Chcemy dobrze odczytać, usłyszeć i przeżyć słowa Boże na dzisiejszą Eucharystię, którą dziękujemy Bogu za dar obecności, życia i ewangelicznego zawierzenia śp. Marii Okońskiej. Dlatego jesteśmy w szatach koloru białego i złotego, wskazującego na chwałę Nieba, gdzie zasiada Chrystus po prawicy Ojca i gdzie w domu jest mieszkań bardzo wiele, w Domu Ojca.

I w życiu, i w śmierci należymy do Pana

Reklama

Tajemnica jej przejścia z domu do Domu Ojca, która miała miejsce w Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia u stóp Jasnej Góry, dokonała się 6 maja o godz. 3.35, w którym to dniu Kościół odczytuje Ewangelię wg św. Jana w słowach: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,6). To On daje nam siebie, abyśmy mogli osiągnąć prawdziwą pełną wolność dzieci Boga i posiąść dziedzictwo Boga Żywego. To życie jest ostatecznym darem Nieśmiertelnego Boga dla śmiertelnego człowieka. Bowiem - jak zaznaczył św. Paweł w Liście do Rzymian - „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie (...). I w życiu, i w śmierci należymy do Pana” (por. 14, 7-9) - a On przez swoje zmartwychwstanie i wniebowstąpienie zaświadczył, że przyjdzie powtórnie i zabierze nas do siebie, abyśmy i my byli tam, gdzie On jest, w Domu Ojca. W świetle tych słów Jezusa głębiej rozumiemy zakończenie Ewangelii wg św. Łukasza, który, ukazując Jezusa wstępującego do Nieba, podkreśla: „...podniósłszy ręce, błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba” (24, 50-51).

„Per Mariam omnia soli Deo”

Papież Benedykt XVI w książce „Jezus z Nazaretu” bardzo obrazowo zaznaczył: „Jezus rozstaje się, błogosławiąc, odchodzi i z tym błogosławieństwem pozostaje, Jego ręce są nadal rozciągnięte nad tym światem, te ręce Chrystusa są jakby chroniącym nas dachem, są one jednak równocześnie gestem otwarcia, który rozrywa świat, ażeby weszło do niego niebo i mogło w nim stać się obecnością”.

Reklama

Jest to nieprzemijający dowód naszej chrześcijańskiej nadziei i radości, że Chrystus, odchodząc, został z nami. Tak jak teraz jest z nami i rozkłada nad nami swoje ręce, błogosławiąc nas. I w tym kluczu wiary odnajdujemy sens naszej modlitwy za dar osoby śp. Marii Okońskiej i kształt jej życia oddanego Chrystusowi i samemu Bogu przez Maryję. „Per Mariam omnia soli Deo” - w tym zawołaniu streściła ona siebie i całe swoje życie. Nie dziwimy się, że w swoich wspomnieniach dotyczących lat od 1920 do 1948 bardzo często wyznaje swoiste credo: „Miałam wprost dotykalne odczucie obecności Boga i czułej opieki Matki Najświętszej, doświadczałam na sobie ewangelicznej rady Chrystusa o pomocy Ducha Świętego do odpowiedniej chwili. Matka Najświętsza była mi w więzieniu wielką pomocą, czułam Ją tak blisko, tak dotykalnie, jak rzadko kiedy”. Dostrzegamy więc, że w jej życiu Bóg, Chrystus, Kościół w Duchu Świętym, jak również Najświętsza Maryja Panna nie są jakimiś ideałami przeszłości, lecz rzeczywistością Boga Żywego, wprost dotykalną, Boga, który jest głównym kodem i horyzontem rozumienia świata i człowieka, życia jednostek i wspólnot.

Drodzy Bracia i Siostry, odczytywane dzisiaj błogosławieństwo Jezusa z Kazania na Górze rzuca mocne światło na tajemnicę życia śp. Marii Okońskiej, jej świadectwo oddania samemu Bogu przez Maryję. Z chwilą, gdy człowiek zdecyduje się patrzeć na wszystko z perspektywy Boga i tak też żyć, wchodząc na drogę maryjnego zawierzania Bogu, wtedy zaczyna żyć według nowych kryteriów, które paradoksalnie przewartościowują ten nasz ludzki świat. „Błogosławieni ubodzy w duchu”, „błogosławieni czystego serca”, „błogosławieni prześladowani dla sprawiedliwości”, „błogosławieni wprowadzający pokój” (por. Mt 5, 3-11) - w tych błogosławieństwach odbija się oblicze i życie Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa i one stają się nie tylko obietnicami, ale również kryteriami i sprawdzianem naszego życia, wiary.

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości

Każda droga człowieka mieści w sobie nie tylko przemijanie, ale jest również szansą zatrzymania pewnych zdarzeń, które są naznaczone współpracą z łaską Boga. Dlatego spróbujmy w syntetycznym skrócie ująć niektóre tylko fragmenty życia i drogi śp. Marii.

Reklama

Przyszła na świat w Warszawie 16 grudnia 1920 r. wraz z siostrą bliźniaczką Wandzią, której - jak mówiła - prawem naturalnym ustąpiła pierwszeństwa. Zrodziły się z rodziców Jadwigi z domu Korszonowskiej i Ludwika Okońskiego. Ojciec jej zginął jako ochotnik wojny bolszewickiej 16 września 1920 r., a więc jeszcze przed jej urodzeniem. Jak pisała: „Z tego przeżycia braku ojca płynęła wielka tęsknota. Nikt, kto tego nie przeżył, nie zrozumie, co to znaczy nie mieć ojca. Może na tym tle bardziej zrozumiała stanie się moja późniejsza więź z księdzem Stefanem Wyszyńskim. Z moim, po Bogu, jedynym ojcem na ziemi”. W 1939 r. ukończyła Liceum im. Królowej Jadwigi. W czasie okupacji niemieckiej od 1940 r. studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim na tajnych kompletach, a następnie od 1941 r. psychologię i pedagogikę na tajnym uniwersytecie poznańskim, zwanym Uniwersytetem Ziem Zachodnich, działającym w Warszawie. Studia łączyła z działalnością apostolską wśród dziewcząt, pragnąc stworzyć ośrodek wychowawczy „Miasto Dziewcząt”. Pierwsze spotkanie „Ósemki” - dziewcząt oddanych Bogu przez Kościół i Maryję - miało miejsce 26 sierpnia 1942 r. Podczas niego, odczytując Ewangelię Ośmiu Błogosławieństw, przyjęły je za program życia wewnętrznego. Z wylosowanych karteczek zapisanych tą treścią Ewangelii na Marię przypadło ósme błogosławieństwo: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości”.

Niewątpliwie ważną i opatrznościową datą w jej życiu był 1 listopada 1942 r., kiedy w Kościele odczytywana jest Ewangelia ośmiu błogosławieństw. Był to dzień spotkania z ks. prof. Stefanem Wyszyńskim w Laskach k. Warszawy, a to spotkanie poprzedziła modlitwa Mszy św. On jako specjalista w dziedzinie katolickiej nauki społecznej zrozumiał ideę „Miasta Dziewcząt” i zgodził się być kierownikiem duchowym owej „Ósemki”. W czasie Powstania Warszawskiego Maria Okońska, wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską, organizowała modlitwy i wszelką pomoc, podtrzymując ducha mieszkańców stolicy i samych powstańców. Za tę działalność otrzymała w 2009 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Po wojnie kontynuowała studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Nadal prowadziła działalność apostolską wśród dziewcząt, organizując tzw. ogniska oraz ogólnopolskie obozy akademickie. To za tę działalność została aresztowana w Lublinie w 1948 r., a następnie osadzona w więzieniu w Warszawie na Koszykowej, gdzie przebywała przez trzy miesiące.

Reklama

Gdy we wrześniu 1953 r. nastąpiło aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego, organizowała tutaj, na Jasnej Górze, czuwania modlitewne, a od 1954 r. nie opuszczała tego miejsca, modląc się o uwolnienie Księdza Prymasa i zwycięstwo Matki Bożej w Polsce. W tym czasie stała się też szczególną łączniczką między Księdzem Prymasem a Jasną Górą. W dniu Jasnogórskich Ślubów Narodu, 26 sierpnia 1956 r., była jedynym świadkiem modlitwy w Komańczy, gdy Ksiądz Prymas odczytywał tekst składanych ślubowań. Ona w imieniu Polski i ludu Bożego odpowiadała: „Królowo Polski, przyrzekamy”.

Po uwolnieniu Księdza Prymasa Maria Okońska oddała się całkowicie pracy nad realizacją programu Jasnogórskich Ślubów Narodu w ramach Wielkiej Nowenny. Było dla nas opatrznościowym znakiem łaski, gdy 26 sierpnia 2012 r. odsłonięto i poświęcono epitafium z tekstem ślubów oraz podobizną Księdza Kardynała i jego herbem - przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Jej historyczną zasługą jest zebranie i ocalenie od zapomnienia kazań i przemówień sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Po jego śmierci, która miała miejsce 28 maja 1981 r., w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, zabiegała już o jego proces beatyfikacyjny.

Wielką troską i modlitwą otaczała posługę bł. Jana Pawła II. Tą troską otaczała również przekaz ewangelicznej prawdy Radia Maryja i Telewizji Trwam, widząc w tych dziełach kontynuację dziedzictwa maryjnego Prymasa Tysiąclecia.

Dziękujemy Bogu za życie i osobę śp. Marii

Drodzy Bracia i Siostry, zakończmy tę naszą refleksję jej pięknym świadectwem z roku 2005. Kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II był w szpitalu, w napisanym do niego liście zgłosiła swoją gotowość, aby oddać za niego swoje życie. Prosiła Boga, aby on dalej żył, a ona daje w ofierze swoje życie. Ojciec Święty odpisał na list i dodał następujące słowa: „Całe moje życie w rękach Boga i Matki Najświętszej, do której należymy. Będzie jak Ona chce i jaka jest wola Boża”.

Dziś przed Obliczem Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła wskazującej na Syna, wypowiadamy dziękczynienie za całe życie śp. Marii Okońskiej, oddane samemu Bogu objawionemu w Jezusie Chrystusie przez Maryję. Po Bogu, Chrystusie i Maryi całe swoje życie i całe swoje serce ofiarowała Polsce. Wierzymy, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. Proś za nami.

Amen.

2013-05-13 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł o. Ryszard Plezia SJ

[ TEMATY ]

śmierć

ojciec

jezuita

zyciezakonne.pl

24 czerwca 2020 roku, w godzinach popołudniowych zmarł w Rzymie śp. ojciec Ryszard Plezia SJ – długoletni pracownik Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie.

Odszedł do Pana w 81. roku życia, w 63. roku zakonnego powołania i 53. roku kapłaństwa.
CZYTAJ DALEJ

Kościół jest domem dla wszystkich, szczególnie dla tych, których zranił

2024-11-22 10:58

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

skrzywdzeni w Kościele

wiceprzewodniczący KEP

Episkopat.pl

Wiceprzewodniczący KEP Abp Józef Kupny

Wiceprzewodniczący KEP Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny odniósł się do przełomowego spotkania biskupów z osobami skrzywdzonymi w Kościele. - To niezwykle ważny krok w pójściu razem naprzód. Razem. Tak, jak razem usiedliśmy w kręgu. Wspólnie daliśmy wyraźny sygnał, że Kościół jest domem dla wszystkich. A szczególnie dla tych, którzy doznali krzywdy - mówi metropolita wrocławski.

Kilkudziesięciu biskupów po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski spotkało się z delegacją wykorzystanych seksualnie przez księży osób. Było to pierwsze tego typu wydarzenie, o które zabiegała wcześniej społeczność osób skrzywdzonych w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: W Barcelonie odbędzie się beatyfikacja dwóch męczenników wojny domowej

2024-11-22 20:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Barcelona

Sagrada Família

Adobe Stock

W sobotę 23 listopada w słynnej bazylice Świętej Rodziny (Sagrada Família) w Barcelonie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi ks. Kajetana Clausellasa i świeckiego, ojca rodziny Antoniego Torta. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Katalonii w 1936, gdy w Hiszpanii szalała wojna domowa, której ostrze było wymierzone w wielkim stopniu w Kościół katolicki.

Kajetan (Gaietà) Clausellas Ballvé urodził się 29 (według innych źródeł - 5) sierpnia 1863 w mieście Salut de Sabadell (zespół miejski Barcelony). Uczył się w kolegium prowadzonym przez pijarów w Sabadellu, po czym w wieku 14 lat wstąpił do seminarium duchownego w Barcelonie i po jego ukończeniu przyjął 26 maja 1888 święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w różnych parafiach katalońskich, wszędzie dając przykład gorliwości apostolskiej, skromności, ubóstwa i pokory. W 1898 został wikariuszem parafii św. Feliksa w Sabadellu, łącząc tę funkcję z opieką duszpasterską w parafii Trójcy Przenajświętszej w tym mieście.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję