W dniu 5 maja parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Pilchowie przeżywała jubileusz 40-lecia istnienia. Przewodniczył im abp Andrzej Dzięga. Uczestniczyli w niej byli proboszczowie tej wspólnoty parafialnej: ks. Kazimierz Podgórski, ks. inf. prof. Andrzej Offmański i ks. mgr Janusz Koplewski oraz dziekan WT US ks. prał. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman i ks. prał. dr Kazimierz Mańkowski, a także bardzo liczni parafianie i zaproszeni goście.
Przeżywany jubileusz to już piękna karta życia parafii. Niemniej dzieje Pilchowa sięgają roku 1286, kiedy to dokument z tego roku wymienia wieś książęcą z kościołem. Z pierwotnej budowli zachowały się do dzisiaj kamienne mury do wysokości dzisiejszych parapetów okiennych. W XIX wieku kościół przeszedł gruntowną przebudowę. W latach 1985/1986 dobudowano od strony zachodniej pomieszczenie, które mieści zakrystię, kruchtę i klatkę schodową prowadzącą na emporę organową. Obecnie jest to budowla o cechach stylowych neoromańskich. Po II wojnie światowej kościół w Pilchowie był w użytkowaniu Kościoła polskokatolickiego. Dopiero 4 maja 1954 r. władze państwowe przekazały świątynię Kościołowi rzymskokatolickiemu. Do tego czasu katoliccy spotykali się na modlitwie w domu przy ul. Rabczańskiej 12. Poświęcenia kościoła dokonał ks. dziekan A. Czechowicz 15.08.1954 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W XIX wieku obok kościoła wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę z dwoma dzwonami, z których zachował się jeden. Jest to neobarokowy dzwon spiżowy z 1872 r., będący jednym z nielicznych zachowanych dzwonów tego typu na terenie Pomorza Zachodniego.
Parafia został erygowna 25 kwietnia 1973 r. i powstała z parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie i Niepokalanego Poczęcia NMP w Policach. W jej dziejach proboszczami byli: ks. Kazimierz Podgórski (29.05.1973-15.07.1980), ks. kan. dr Andrzej Offmański (15.07.1980-15.07.1988), ks. dr Stanisław Czubak (15.07.1988-1.07.1991), ks. kan. Zygmunt Jeruzal (1.07.1991-2.07.1999), ks. ppłk mgr Ryszard Rozdeba (21.08.1999-11.10.2009), ks. mgr Janusz Koplewski (16.11.2009-1.09.2011) i znowu od 1 września 2011 r. ks. ppłk mgr Ryszard Rozdeba, pełniący równocześnie funkcję kapelana Straży Granicznej w ramach duszpasterstwa wojskowego Ordynariatu Polowego WP. Krótki czas posługiwał tutaj także ks. prof. Henryk Wejman. Za rządów pierwszego proboszcza została wybudowana plebania na tyle, że proboszcz mógł już w niej zamieszkać. Kolejni proboszczowie z wielką troską dbali o prace remontowo-budowlane świątyni i plebanii, a przede wszystkim o życie duszpasterskie.
W międzyczasie - 25 grudnia 1990 r. - z parafii Pilchowo wydzielono nową parafię w Tanowie. W macierzystej parafii pozostały: Pilchowo, Sierakowo i Leśno Górne. Parafia liczy ok. 900 mieszkańców.
Reklama
Obecny proboszcz w swojej podwójnej kadencji dokonał wielu istotnych prac budowlanych, m.in. cyklinowania i lakierowania podłóg w prezbiterium i zakrystii, remontu chóru z zainstalowaniem nowych ławek; nowe dębowe ławki ustawiono w nawie i półokrągłą w prezbiterium dla ministrantów, zakupu organów elektronicznych, malowania kościoła, podczas którego wykonano nowe malowidło ścienne w prezbiterium przedstawiające scenę Wniebowzięcia Matki Bożej, nadto zainstalowania stacjonarnego olejowego ogrzewanie nadmuchowego oraz kraty przy wejściu do kościoła, a także ocieplenia stropu kościoła i na zewnątrz klamrowania murów. Również plac kościelny w tym czasie bardzo się zmienił, m.in. poprzez rekonstrukcję muru okalającego kościół, wykonanie bramy wjazdowej na teren kościelny, położenie nowego chodnika ze starobruku wokół kościoła, przemurowanie groty Matki Bożej i ustawienie na placu kościelnym granitowego ołtarza polowego z zadaszeniem oraz podświetlenie murów kościoła, co dało piękne wrażenie optyczne i podkreśliło zabytkową bryłę kościoła widoczną także w nocy. Ksiądz proboszcz dokonał także remontu plebanii.
Oczywiście, cała siła wiary wiernych opiera się na dobrze prowadzonym duszpasterstwie. Czynili to wszyscy księża proboszczowie, a za posługi obecnego doszło do reaktywowania Rady Parafialnej, wprowadzenia majowego Apelu Jasnogórskiego w kościele przy biciu dzwonu i adoracji Najświętszego Sakramentu w każdy piątek miesiąca. Parafia zatrudnienia także na stałe organistę.
Dla uczczenia 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II ustawiono na placu kościelnym wykopany na terenie parafii kamień (5320 kg) z pamiątkową tablicą. Postawiono także krzyż przydrożny na skrzyżowaniu ulic: Szczecińskiej, Spacerowej i Leśnej. Parafia do jubileuszu przygotowała się poprzez Misje Święte.
To tylko nieliczny wymiar duchowy i materialny parafii w Pilchowie. Ksiądz Arcybiskup zauważył to wszystko i w słowie Bożym gorąco podziękował kapłanom i wiernym za ten widoczny znak wiary i przywiązania do swojej parafii. Po Mszy św. na pamiątkę tej wyjątkowej chwili zrobiono wspólną fotografię. A wcześniej abp Andrzej Dzięga indywidualnie pobłogosławił dzieci pierwszokomunijne, młodzież bierzmowaną i tegorocznych maturzystów. Nie mogło zabraknąć wspólnego biesiadowania i tradycyjnego toru urodzinowego.
Gratulujemy pięknego jubileuszu, który w Roku Wiary nabiera szczególnego wymiaru i ukazuje nam, że wszystkie ludzie wysiłki przynoszą wspaniały owoc, kiedy wspólnota parafialna jest razem.