Reklama

Budują państwo Boże

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dosłownie na jasnogórskiej skale, kilkaset metrów od paulińskiego klasztoru, został zbudowany nowy dom Częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Siła domu to przede wszystkim mocny fundament. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o fundament duchowy. Uczestnicy uroczystości poświęcenia domu, która miała miejsce 25 czerwca br., usłyszeli słowa sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego - patrona Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: „Wielką mądrością jest umiejętność czerpania z doświadczeń przeszłości. Aby się ostać, musicie sięgnąć do tych sił w Narodzie, dzięki którym trwa on od wieków, mimo tylu niebezpieczeństw, cierpień i wojen”. Sięgnął do nich metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Serca Pana Jezusa na Jasnej Górze, tuż przed pierwszym nawiedzeniem i poświęceniem domu.

Dziedzictwo

Reklama

W wygłoszonym słowie Bożym abp Depo wielokrotnie odwoływał się do skarbnicy myśli Prymasa Tysiąclecia, w pewnym sensie realizując jego prorocze słowa: „Kiedyś mnie zabraknie, ale Wy to przypomnicie!”. Zwracając się do Zarządu i członków Stowarzyszenia, uświadomił im, że mają być solą dla ziemi i światłem dla świata, który ich otacza. Nakreślił program ich aktywności w Kościele, uświadamiając, że muszą wyróżniać się przede wszystkim jako ludzie modlitwy, odważnie stojący po stronie prawdy, która zawsze jednoczy. - Wzorem zmagania o prawdę i realizowania wielkich dzieł Bożych - mówił abp Depo - jest patron Stowarzyszenia, który dla sprawy Bożej i dla Ojczyzny przeszedł nawet przez więzienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok zmagań o prawdę kolejnym zadaniem aktywnych katolików jest formowanie sprawiedliwości społecznej poprzez miłość i solidarność. Członkowie Stowarzyszenia mają przemieniać świat na bardziej Boży i bardziej ludzki. To ważne wskazówki, gdyż Stowarzyszenie pomaga w przygotowaniu katolików świeckich do służby Kościołowi i narodowi, wypełniając swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności.

„Per Mariam”

Reklama

Kreśląc program Stowarzyszenia, abp Depo zwrócił uwagę, że wszystkie działania trzeba oprzeć na Maryi, biorąc wzór z patrona Stowarzyszenia, który wielkie dzieła Boże i sprawy Ojczyzny podejmował zgodnie z zawołaniem: „Per Mariam - soli Deo”. Aby słowom stało się zadość, pod koniec Mszy św. została pobłogosławiona kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, przeznaczona dla nowego domu Częstochowskiego Oddziału „Civitas Christiana”. To dar przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego. Po odmówieniu aktu osobistego oddania się Matce Bożej, według tekstu ułożonego przez Prymasa Tysiąclecia, uczestnicy Liturgii udali się do siedziby oddziału, mieszczącej się przy ul. św. Barbary 10/12. Podążali razem, niosąc uroczyście obraz Matki Bożej. Tuż za murami Jasnej Góry stanął na ich drodze o. Jerzy Tomziński, najstarszy zakonnik paulińskiego klasztoru, przyjaciel kard. Wyszyńskiego, a zarazem świadek i uczestnik jego działań. To radosne spotkanie nie było wcześniej zaplanowane. Trudno nie odczytywać tego w kategoriach łaski, jako wymowny znak niebios.

W murach nowego domu

Napełnieni myślami z błogosławionego dziedzictwa kard. Wyszyńskiego, uczestnicy uroczystości przekroczyli próg nowej siedziby - domu otwartego z nadzieją na przyszłość, jak się wyraził abp Depo. Wraz z Zarządem i budowniczymi domu oraz członkami i sympatykami Stowarzyszenia z całej Polski na uroczystość przybyli paulini - definitor generalny Zakonu Paulinów o. Zachariasz Jabłoński oraz podprzeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun, a także asystent kościelny częstochowskiego oddziału ks. Ryszard Umański. Wszyscy byli również wcześniej na wspólnej Eucharystii.

Reklama

Zanim Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia, Izabela Tyras - przewodnicząca Rady Oddziału w Częstochowie wyraziła radość z faktu, że udało się dom „Civitas Christiana” wznieść tak blisko Jasnej Góry, co było zawsze jej marzeniem, gdyż Oddział Częstochowski działa w służbie Maryi Królowej Polski. W dodatku obiekt powstał w rekordowym tempie, co pokazano podczas projekcji multimedialnej, zatytułowanej „Budujemy nowy dom”. 26 sierpnia 2011 r., w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, kapłan z maryjną stułą na ramionach dokonał poświęcenia placu pod budowę, na miejscu dawnego ogrodu paulińskiego, a w czerwcu 2013 r. dom został otwarty, chociaż trwają jeszcze prace wykończeniowe. Wszyscy wtajemniczeni zwrócili uwagę na wielkie zasługi Izabeli Tyras w tak szybkim dojściu do finału. A ona wyraziła pragnienie, aby dom „Civitas Christiana” kojarzył się, tak jak gniazdo rodzinne, ze wszystkim, co najlepsze, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce i będzie się czuł dobrze. Serdecznie zaprosiła w gościnne progi, aby razem podejmować działania formacyjne i edukacyjne Stowarzyszenia.

„Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie” (Ps 127 [126], 1). Tymi słowami Psalmisty przemówił przewodniczący „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski. Podkreślił, że częstochowski dom jest pod szczególną opieką Matki Bożej i sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wyraził podziękowanie budowniczym domu, a przewodniczącą Izabelę Tyras wyróżnił srebrną honorową odznaką Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Drzwi szeroko otwarte

„Dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. (...) Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu”. Te słowa z Ewangelii wg św. Łukasza (19, 5.9), odczytane przez abp. Depo podczas obrzędu poświęcenia domu „Civitas Christiana”, wypełniły swoją treścią nowy dom, oddany głównie ludziom świeckim, aby wspomagali pasterzy Kościoła i kapłanów w budowaniu państwa Bożego. Drzwi domu są dla wszystkich szeroko otwarte.

2013-07-01 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy ksiądz z Chin, który został męczennikiem

[ TEMATY ]

męczennicy

święci

zwiastowaniepanskie.com.pl

9 lipca obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Augustyna Zhao Ronga i jego 119 Towarzyszy. Kim był ten święty z Chin i czym zasłynął?

W młodości Św. Augustyn Zhao Rong prowadził dosyć rozpustny tryb życia. W wieku 20 lat otrzymał pracę strażnika w więzieniu. Gdy w 1772 r. rozpoczęły się w Chinach prześladowania religijne zostało aresztowanych wielu katolików, a Zhao Rong został przydzielony do ich pilnowania.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej. 

- Są dwie duże grupy z naszej archidiecezji. Jedna 65-osobowa z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i druga około 50-osobowa z ks. Tomaszem Zalwowskim z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. Dodatkowo są osoby, które przyjechały indywidualnie - podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, zaznaczając, że Festiwal cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a wszystkich uczestników wydarzenia jest o 300 więcej niż rok temu. Tegorocznym bohaterem wydarzenia jest Mojżesz, jako człowiek nadziei. - Jego osoba komponuje się świetnie z Rokiem Jubileuszowym. On pełen nadziei wędrował przez 40 lat przez pustynię. Okazuje się, że dla wielu młodych jest to postać nieznana, pomimo tego, że to jest tak bardzo ważna postać biblijna. Widać, że są bardzo zaciekawieni jego osobą i z zainteresowaniem słuchają przygotowanych konferencji - mówił ks. Rozpędowski, dodając: - Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów, które mają pomóc młodym rozwinąć swoje talenty. A zajęcia są różne, od szycia przez paintball, tematy związane z Biblią, czy szkoła modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję