Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kresowianie

Wołanie o prawdę i pamięć

Reklama

Każde spotkanie to wołanie z Jasnej Góry o prawdę i pamięć narodową - mówią organizatorzy 19. Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian. Jasnogórski Zjazd odbył się 7 lipca, w czasie kulminacji obchodów 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Kresach, w przeddzień rocznicowych uroczystości w Warszawie. Podczas jasnogórskiej pielgrzymki szczególny wymiar rocznicowy podkreśliły: Litania Wołyńska, a także Marsz Pokoleń Kresowych pod Szczyt Jasnogórski i złożenie pod figurą Matki Najświętszej Krzyża Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. W zjeździe i pielgrzymce uczestniczyli Kresowianie oraz sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego. Obecni byli: Jan Skalski - prezes Światowego Kongresu Kresowian, Maria Mirecka-Loryś - honorowy członek Kongresu, a także przedstawiciele organizacji kresowych i patriotycznych, przedstawiciele Związku Sybiraków i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich RP, członkowie organizacji kombatanckich i kresowych z kraju i z zagranicy, oddziały Towarzystw Miłośników Lwowa, Wilna, Wołynia, Podola, Polesia oraz ich poczty sztandarowe. - Prosimy Matkę Bożą, by doprowadziła do jedności Kresowian. To jest jedyna droga, aby obiektywna prawda przebiła się nie tylko przez media, ale w ogóle dotarła do społeczeństwa - podkreślił Jan Skalski. - Wiara czyni cuda. Wierzymy, że szczególne wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski da wszystkim Polakom na tyle siły, żeby wreszcie tę sprawę załatwić.

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona Msza św. za poległych i pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, historyk, autor książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”. Z bólem zauważył: - Ciągle mówi się: tak, był KL Auschwitz, tak, był Katyń. Ale milczy się w sprawie Wołynia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalny „Faustyna” z Równego na Wołyniu.

Konferencja egzorcystów

Posługa uwalniania

Europejska Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania, popularnie zwana konferencją egzorcystów, odbyła się w dniach 8-12 lipca br. na Jasnej Górze. Konferencja odbywa się co dwa lata i zawsze ma charakter zamknięty. Gromadzi egzorcystów oraz księży i świeckich współpracujących z egzorcystami. Europejska konferencja daje możliwość wymiany doświadczeń i poznawania nowych problemów. Wśród tegorocznych gości zaproszeni byli m.in.: o. Francesco Bamonte - przewodniczący IAE z Rzymu, bp dr Elmar Fischer z Austrii oraz prof. dr Alessandro Pennesi-Olivieri z Rzymu. Obecny był o. prof. Aleksander Posacki SJ, demonolog, przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania.

Reklama

Ks. Andrzej Grefkowicz - egzorcysta z archidiecezji warszawskiej, koordynator posługi egzorcystów w Polsce, odpowiedzialny za organizację spotkania - zwrócił uwagę, że nasila się okultyzm. Bardzo popularne stają się również niekonwencjonalne formy leczenia, za którymi kryje się okultyzm. Przestrzegł przed traktowaniem magii jako niewinnej zabawy, choćby przez czytanie książek o Harrym Potterze. Wśród zagrożeń wymienił także wschodnie sztuki walki, korzystanie z wróżbiarstwa, muzykę przekazującą treści satanistyczne. - To są sytuacje, które sprawiają, że dzisiaj problem jest poważniejszy niż kilkadziesiąt lat temu - zaznaczył ks. Grefkowicz.

Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Posługi Uwalniania powstało w 1995 r. w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Jego celem jest pomoc egzorcystom i osobom ich wspierających w tej posłudze duszpasterskiej Kościoła.

Chorzy i niepełnosprawni

Patronalne święto Apostolstwa Chorych przypada 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Tego dnia odbyła się na Jasnej Górze 48. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych. Przybyło na nią ok. 2 tys. chorych z całej Polski wraz z opiekunami, wolontariuszami, rodzinami i przyjaciółmi. Przed Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, której miał przewodniczyć metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, do pielgrzymów dotarła wiadomość, że jest on w szpitalu. W zastępstwie Eucharystię odprawił arcybiskup senior Damian Zimoń. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze chorych na czele z ks. Wojciechem Bartoszkiem, krajowym duszpasterzem Apostolstwa Chorych. - Chorzy mają do spełnienia wielkie zadanie. Są wspaniałymi apostołami wobec siebie nawzajem i wobec całego Kościoła - podkreślił w homilii abp Zimoń. Na zakończenie pielgrzymki miało miejsce nabożeństwo lurdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem każdej osoby Najświętszym Sakramentem.

Zapowiedzi

21 lipca - 37. Piesza Pielgrzymka z Krakowa-Skałki

23-28 lipca - Europejskie Forum Młodych 2013 - Rio in Częstochowa!

25 lipca - 23. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia

26-27 lipca - 33. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

27 lipca - 31. Piesza Pielgrzymka Tyska

www.jasnagora.com

2013-07-16 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję