Reklama

Niedziela Częstochowska

Służą modlitwą, pracą i ofiarą

Niedziela częstochowska 29/2013, str. 1

[ TEMATY ]

siostry

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Domu Księży Emetytów im. bł. Jana Pawła II w Częstochowie 26 czerwca br. świętowano z udziałem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, jubileusz 40-lecia posługi w tym domu Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Gości powitał ks. prał. Czesław Mendak - dyrektor Domu Księży Emerytów, który na ręce przełożonej generalnej tego zgromadzenia s. Martyny Hanusiak przekazał wyrazy głębokiej wdzięczności za 40 lat posługi sióstr dla księży seniorów archidiecezji częstochowskiej. - Ten jubileusz wpisuje się w duchowe dziedzictwo Zakonu - podkreślił ks. Mendak. - Siostry zapisały dzieje tego 40-lecia swoją modlitwą, pracą i ofiarą. Przypomniał również, że starania o sprowadzenie do domu sióstr, które sprawowałyby opiekę nad kapłanami seniorami, podjął - na polecenie bp. Stefana Bareły, ówczesnego pasterza diecezji - ks. prał. Ludwik Warzybok. Ks. Warzybok zwracał się z prośbą do trzydziestu zgromadzeń, ale dopiero m. Redempta - przełożona generalna Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego podjęła to zobowiązanie i w 1973 r. posłała tutaj pierwszą wspólnotę sióstr, z s. Zdzisławą - dziś już nieżyjącą - jako przełożoną.

Reklama

- Dziękujemy Bogu za ten błogosławiony rok 1973, za decyzje przełożonych, za ofiarną pracę ks. prał. Ludwika Warzyboka dźwigającego wraz z siostrami trud rozbudowy tego domu, całujemy wasze spracowane ręce i dziękujemy Bogu za to, co dla jego chwały, dla diecezji i kapłanów uczyniliście - mówił Ksiądz Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św., której przewodniczył abp Wacław Depo, koncelebrowali księża mieszkańcy domu oraz ks. dr Włodzimierz Kowalik - wikariusz biskupi ds. administracyjnych i ekonomii oraz ks. dr Jan Sambor - proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza w Częstochowie. W homilii abp Wacław Depo nawiązał do czytań liturgicznych, mówiąc: - W przeczytanych tekstach dotykamy tajemnicy powołania, tajemnicy jako daru, a jednocześnie zmagania. Inicjatywa zawsze należy do Boga, ale ta inicjatywa miłości domaga się wolnej odpowiedzi człowieka.

Nawiązując do kolejnego czytanego w tym dniu fragmentu z Ewangelii wg św. Mateusza, Arcybiskup powiedział: - Chrystus uczył: „strzeżcie się fałszywych proroków”, strzeżcie się także fałszywych dróg, fałszywych podpowiedzi i propozycji. A dzisiaj takich propozycji jest wiele. Wspomnijmy sprawę, która jest bardzo groźna dla wiary Kościoła, dla przyszłości ludzkości - to jest ideologia gender, która, w imię ideologii płci, nie daje rozeznawać tajemnicy człowieka, tylko nas, można powiedzieć, miesza wbrew prawu i zamysłowi Bożemu.

Arcybiskup dziękował siostrom za posługę wśród kapłanów seniorów, za świadectwo wiary i miłości: - Jesteśmy tu dzisiaj razem, żeby potwierdzić sens i tajemnicę bytu, modlitwy, cierpienia, posługi miłosiernej w tym domu - podkreślił kaznodzieja.

Wspólnotę Sióstr Kanoniczek Ducha św. w Domu Księży Emerytów w Częstochowie stanowi 7 sióstr. - Patrząc tylko w wymiarze ludzkim, jest to trudna praca - powiedziała „Niedzieli” s. Estera Kapitan, przełożona wspólnoty. - Jednak jesteśmy pod szczególną opieką Ducha Świętego. Każdy dzień rozpoczynamy od modlitwy, od przyzywania Ducha Pocieszyciela. To daje siły do posługi w wymiarach ludzkich, do towarzyszenia kapłanom seniorom w ich codziennym życiu, chorobie i cierpieniu, w przygotowaniu do spotkania z Chrystusem w wieczności. Są wśród nas siostry pielęgniarki profesjonalnie przygotowane do opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi, ale korzystamy też z pomocy szpitali i pobliskiej przychodni. Jest wielu życzliwych lekarzy, którzy nas wspomagają. Za tę życzliwość, z którą nasi kapłani seniorzy spotykają się ze strony lekarzy i personelu w każdym szpitalu i na każdym oddziale, jesteśmy niezmiernie wdzięczne.

2013-07-17 10:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spieszą się kochać ludzi

Był koniec sierpnia1986 r. Do organistówki znajdującej się kilkadziesiąt metrów od kościoła w Lelowie wprowadziły się nowe lokatorki - Siostry Albertynki. Wspólnota parafialna długo czekała na siostry, a o ich przybycie zabiegał śp. ks. Julian Ciesek, wieloletni proboszcz lelowskiej wspólnoty. Wiedział, że siostry w parafii to nie tylko pomoc i wyręka, ale także nowy duch i większe możliwości duszpasterskie. Nie zawiódł się w swoich oczekiwaniach i Siostry Albertynki od przeszło ćwierć wieku pracują, pomagają, katechizują, modlą się i swoim życiem wskazują wiernym z Lelowa, że chociaż umarły dla świata, żyją dla Chrystusa Zmartwychwstałego.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję