Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Umawiam się z Wami!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od dzisiaj wyruszam z wami w drogę, śladami błogosławionego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jesteśmy już blisko kolejnego etapu tej wielkiej pielgrzymki krzyża. Z radością spoglądam ku lipcowi tego roku, w Rio de Janeiro! Umawiam się z wami w tym wielkim brazylijskim mieście! Dobrze się przygotujcie, zwłaszcza duchowo w waszych wspólnotach, aby spotkanie było znakiem wiary dla całego świata” - to słowa Ojca Świętego Franciszka, które wypowiedział w roku bieżącym podczas homilii w czasie Mszy św. Niedzieli Palmowej.

Już niebawem, bo w dniach 23-28 lipca 2013 r., odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro (Brazylia). Nie zabraknie w nich papieża Franciszka, który wraz z młodymi całego świata i ich duszpasterzami spotka się, by raz jeszcze wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Gdy sięgniemy wstecz, pomysłodawcą tych dni był błogosławiony Jan Paweł II, który gromadził młodych w: Rzymie (w latach: 1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987 r.), Santiago de Compostela (1989 r.), Częstochowie (1991 r.), Denver (1993 r.), Manili (1995 r.), Paryżu (1997 r.) i Toronto (2002 r.). Po jego śmierci kontynuatorem tego dialogu Kościoła z młodymi stał się, obecnie emerytowany, papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom: w Kolonii (2005 r.), Sydney (2008 r.) i Madrycie (2011 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tematem tegorocznego spotkania Światowych Dni Młodzieży w Brazylii będą słowa, które Jezus wypowiedział do swoich uczniów tuż przed Wniebowstąpieniem. W dosłownym tłumaczeniu i w wielu wersjach językowych brzmią one: „Idźcie i czyńcie uczniów ze wszystkich narodów”. Wybór tych słów Jezusa na hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Brazylii nie jest przypadkowy, bo wskazuje na ciągle misyjny charakter kraju, który jest gospodarzem spotkania.

Na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży wyruszyła z diecezji sosnowieckiej do Rio de Janeiro siedmioosobowa delegacja składająca się z dwóch księży: ks. Szymona Wojciechowskiego i ks. Jacka Bielskiego SDB, wolontariuszy: Magdy Nowak z Czeladzi i Krzysztofa Lerskiego z Sosnowca oraz Asi Śliwińskiej z Sosnowca, Magdy Siudak i Dawida Witka z Będzina.

Na portalu Facebook „Młodzież sosnowiecka na ŚDM Rio 2013” można znaleźć ich relację z przebiegu podróży i spotkania. W drugim dniu swojej podróży relacjonowali: „Po pewnych komplikacjach w Sosnowcu dotarliśmy szczęśliwie do Warszawy. Mamy się całkiem dobrze, fiat ks. Szymona też nie narzeka:) Jazda po stolicy nocą jest całkiem przyjemna. Zostawimy samochód w bezpiecznym miejscu i ruszamy na Okęcie. Tu oficjalnie rozpoczniemy naszą pielgrzymkę na Światowe Dni Młodzieży!”.

Co było dalej, zobaczymy, gdy wrócą i podzielą się z nami wrażeniami o tym niecodziennym spotkaniu wiary. Relację z Światowych Dni Młodzieży w Brazylii można będzie śledzić w Telewizji Trwam oraz TVP1 przez bezpośrednie transmisje: 25 lipca - przyjazd papieża Franciszka i spotkanie z młodzieżą na plaży Copacabana, 26 lipca - nabożeństwo Drogi Krzyżowej na plaży Copacabana, 27 lipca - wieczorne czuwanie modlitewne w dzielnicy Guaratiba oraz 28 lipca - Msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży w Brazylii, w dzielnicy Guaratiba, celebrowana pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.

2013-07-17 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukacie Jezusa, kiedy szukacie piękna

Niedziela łódzka 51/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum Wydziału Młodych

Goście z Włoch z ks. Marcinem Jarzenkowskim i ks. Przemysławem Górą, duszpasterzami młodzieży

Goście z Włoch z ks. Marcinem Jarzenkowskim i ks. Przemysławem Górą, duszpasterzami młodzieży

W minionych dniach archidiecezję łódzką odwiedziły delegacje z dwóch regionów Włoch. Kapłani i siostra zakonna przyjechali, by zobaczyć miejsce, w którym przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie będą gościć na Dniach w diecezji. O tym, jakie były ich wrażenia i odczucia, powiedzieli nam:

S. Paola Montisci, dominikanka: Ważne jest to, że młodzi spotkają się, bo Kościół to wspólnota wiary. Zobaczyć innych młodych, którzy wierzą w te same wartości, wierzą w Chrystusa, może być dla nich okazją, aby jeszcze głębiej i wyraźniej dzielić się doświadczeniem wiary w życiu. Spotkałam się w Łodzi z ciepłym przyjęciem ze strony młodzieży, ale także doświadczyłam ich wielkiej uwagi, rozwagi i przemyśleń na to, co ich czeka. Sam sens i pomysł zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Polsce jest pięknym doświadczeniem wędrowania po śladach św. Jana Pawła II, tak bardzo rozkochanego w ludziach młodych. On patrzył na nich z nadzieją, zresztą cały Kościół winien stawiać ich zawsze na pierwszym miejscu, żeby nie czuli się nigdy zapomniani ani wykluczani. Wierzę, że te Światowe Dni Młodzieży będą ważne właśnie dlatego. Myślę, że papież Franciszek będzie się z tego cieszył, ponieważ on lubi wspólnotę Kościoła, która jest blisko młodzieży, która wychodzi do ludzi młodych, która przekazuje i obwieszcza radość Ewangelii. Ludzie młodzi mają ten entuzjazm głoszenia Ewangelii i należenia do Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję