Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Młodzi w Kościele

2024-12-01 07:36

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa, zmagania sportowe, warsztaty, dyskusje w grupach i koncert zespołu Porozumienie. A wszystko ramach IV Światowego Dnia Młodzieży w Chełmie. Wydarzenie zgromadziło ponad stu uczestników. Podsumowaniem spotkania była Msza św. odprawiona przez ks. bpa Adama Baba w kościele p.w. Chrystusa Odkupiciela. Koncelebrantami byli też ks. kan. Andrzej Sternik, ks. Karol Mazur i ks. Marcin Sałapa.

Reklama

Tegoroczne obchody IV Światowego Dnia Młodzieży w Chełmie po raz pierwszy w historii odbywały się przez kilka dni. Program spotkania był niezwykle atrakcyjny dla uczestników. Samą imprezę poprzedziły spotkania z młodzieżą w szkołach podstawowych i średnich miasta Chełm i okolicznych miejscowości, podczas których ks. Karol Mazur duszpasterz młodzieży i zarazem główny organizator chełmskich edycji ŚDM, dzielił się wspomnieniami ze swoich licznych pielgrzymek rowerowych oraz udziałem w ŚDM w Lizbonie. Zapraszał też do uczestnictwa w tegorocznym ŚDM w Chełmie. -Chcemy, by te kilka dni, było dla Ciebie wyjątkowym czasem poznawania Młodego Kościoła. Przygotowaliśmy program pełen różnorodnych aktywności, które pomogą Ci rozwijać swoje talenty i pogłębiać wiarę. Zabierz przyjaciół, grupę parafialną i przeżyjcie z nami ŚDM w naszym lokalnym wymiarze wzorowane na ogólnoświatowych spotkaniach- zachęcał ks. Karol. Z zaproszenia księdza Karola skorzystało ponad stu młodych ludzi. Zjechali do Chełma w piątkowy wieczór 22 listopada. Wówczas w bazylice Narodzenia NMP modlili się wspólnie podczas Apelu Jasnogórskiego. Uczestnicy chełmskiej edycji ŚDM nie martwili się też o noclegi i wyżywienie, bowiem na czas imprezy byli gośćmi rodzin z różnych parafii Chełma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sport i duch

Najbogatszym w wydarzenia dniem była sobota 23 listopada. Ten dzień młodzież rozpoczęła od Mszy św. w parafii Św. Rodziny odprawionej przez ks. Karola Mazura. Homilię do uczestników wygłosił ks. Tomasz Koprianiuk Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Bezpośrednio po Eucharystii uczestnicy przejechali pod halę sportową MOSiR. Tam przed południem podzieleni na grupy wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych. Emocji i radości było wiele, szczególnie gdy musieli się wykazać sprawnością fizyczną. Refleksem i pomysłowością np. podczas biegu z nogami w worku lub przemieszczaniu się na brzuchu po parkiecie hali do wyznaczonego celu. Tutaj nie liczyło się kto zwycięży, ale dobra zabawa w duchu przyjaznej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy tej młodzieżowej olimpiady otrzymali nagrody przygotowane przez organizatorów. Na młodzież czekali też wolontariusze ze SMAL u którzy mieli dla nich watę cukrową i popcorn.

Przesłanie papieża Franciszka

Reklama

Po zakończonej olimpiadzie i zjedzonym obiedzie, był czas na Spotkania w małych grupach i dyskusję nad orędziem papieża na tegoroczne ŚDM i odkrywanie treści którymi trzeba się kierować w codzienności. Jakie przesłanie kieruje do młodzieży papież Franciszek? – pytali animatorzy. Kolejnym punktem w programie chełmskiego ŚDM były warsztaty rozwijające pasje, zdolności i talenty młodych ludzi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się choćby warsztaty wykonywania różańców ze sznurka, wykonywania ozdób świątecznych, rysunku, śpiewu liturgicznego, samoobrony oraz dla animatorów. W sobotni wieczór był czas na muzykę z przesłaniem ewangelizacyjnym. Specjalnie dla młodych z koncertem porywającym ducha i ciało wystąpił w haki sportowej zespół „ Porozumienie”.

Świadectwo młodych

O to, dlaczego są na ŚDM w Chełmie, zapytałem kilku uczestników. - Wspólnota daje siłę. Mogę tu spotkać ludzi którzy żyją radością i wiara jest dla nich „paliwem” w codziennym życiu, I oto chodzi- mówił Bartek. - Cieszę się że tutaj przyjechałam, bo mogę usłyszeć jak bardzo kocha nas papież Franciszek. Jego słowa są budujące ale i zobowiązujące by nie iść przez życie prostymi drogami, na skróty, ale z celami i świadomością pielgrzymowania- dzieliła się Anna. - Nie widzę celu w życiu, jest mi trudno się odnaleźć. Wiele godzin dziennie spędzam w Internecie. Chyba jestem uzależniony od niego. Muszę coś z tym zrobić. Chcę uporządkować wszystko i przekonać się że Bóg tez mnie kocha. Dlatego przyjechałem co Chełma na ŚDM. To jest dla mnie światełko nadziei- dzielił się Rafał.

Pielgrzym a nie turysta

Reklama

Zwieńczeniem chełmskich obchodów ŚDM była niedzielna Msza św. odprawiona przez ks. bpa Adama Baba w parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie. Pasterza powitał ks. Karol Mazur.- Cieszymy się, że jesteś z nami i towarzyszysz nam. To jest najlepszy sposób bycia z młodymi ludźmi. Nie zawsze możemy być z nimi we wspólnocie, ale możemy im towarzyszyć przy różnych uroczystościach, jednocześnie modląc się z nimi. Chcemy tak jak naucza papież Franciszek, wychodzić z naszej „ kanapy” i iść do codziennych obowiązków, związanych z naszym duchowym rozwojem. A wszystko po to, aby gromadzić się wokół Chrystusa którego dzisiaj czcimy jako naszego Króla Wszechświata - mówił ks. Karol.

W homilii ks. bp Adam Bab odniósł się do znaczenia święta Chrystusa Króla.- Obyśmy my, mając Chrystusa za Króla i wierząc że nas kocha, że Jemu nie zależy na władzy nad nami, lecz na nas samych, potrafili się przeciwstawić głosom, że pójście za Chrystusem to naiwność. Bo co nam ten Król daje? Chciałbym, abyśmy ten głos naszego Chrystusa Króla usłyszeli ustami papieża Franciszka- mówił bp Bab. Następnie nawiązał do tegorocznego orędzia Papieża Franciszka skierowanego do młodych okazji XXXIX Światowego Dnia Młodzieży. Pasterz zaapelował do młodzieży za papieżem Franciszkiem, aby nie szli przez swoje życie jak turyści, lecz jak pielgrzymi. „ Drodzy młodzi, zaproszenie które do was kieruję , dotyczy wyruszenia w drogę nie jako zwykli turyści, lecz jako pielgrzymi. Znaczy to, że wasza wędrówka przez Zycie nie powinna się odbywać tylko w sposób powierzchowny. Bez zatrzymania się Nd pięknem tego, co napotykacie. Tak postępuje turysta. Pielgrzym zaś zanurza się całym sercem w miejscach które napotyka” –cytował bp Bab słowa papieża Franciszka. Następnie w homilii Pasterz ukazał młodym istotę duchowego pielgrzymowania przez życie. Prosił aby młodzi podejmowali odpowiedzialność za Kościół.

Podsumowanie

Reklama

Ostatnim punktem tej wyjątkowej Eucharystii były podziękowania i słowa podsumowania skierowane przez ks. Karola Mazura. -Wspólne spotkanie młodych w Chełmie, stanowiło wyjątkową okazje do umocnienia ich wiary, wzajemnego wspierania się w tym co dobre oraz okazją do nawiązania wzajemnych relacji i przyjaźni oraz inspiracji do różnych działań we własnym środowisku. Cieszę się, że nasza całoroczna praca przyniosła konkretny efekt, czego wyrazem były uśmiechy na twarzach młodych którzy pomimo zmęczenia, zadowoleni wracali do swoich domów- mówił ks. Karol Mazur kierujący Duszpasterstwem Młodzieży Chełm i zarazem główny organizator chełmskiego IV ŚDM.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek. Współorganizatorami wydarzenia byli: Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Ruch Światło-Życie Rejon Świętego Ducha, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży "Effatha", Rodzinka ŚDM, Skauci Europy Środowisko Chełmskie oraz parafie: Narodzenia NMP, Chrystusa Odkupiciela i Świętej Rodziny w Chełmie.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cztery tygodnie szansy

2024-11-26 14:11

Niedziela Ogólnopolska 48/2024, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Margita Kotas

Bożena Sztajner

Skupmy się bardziej na czyszczeniu naszego wnętrza i na duchowym przygotowaniu na Boże Narodzenie niż na pucowaniu okien i szafek.

Powtarzalność jest jednym z rysów Kościoła. Jej rytm wyznaczają okresy roku liturgicznego. Wydarzenia, które dobrze już znamy. Tak dobrze, że potrafimy na nie zobojętnieć i przespać szansę. Powtarzalność to bicie serca Kościoła, potrafi jednak uśpić naszą czujność. To w nas, w naszym błędnym myśleniu, a nie w powtarzalności – rytmie życia Kościoła – tkwi wina. Winą jest bowiem i naiwnością nasze mylne przekonanie, że mamy przed sobą dużo czasu i jeszcze zdążymy go wykorzystać. Spójrzmy na Adwent, w który właśnie wchodzimy. Znów. Podobnie jak rok temu. Podobnie jak w przyszłym roku... Może w przyszłym roku wykorzystamy go lepiej, może znajdziemy czas, by coś w sobie zmienić, coś postanowić. A co, jeśli za rok kolejnej szansy już nie będzie, bo nas nie będzie?
CZYTAJ DALEJ

Czas czuwania

2024-11-26 14:11

Niedziela Ogólnopolska 48/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

adwent

Adobe Stock

Późną jesienią świat zaczyna być bardzo smutny. Niesprzyjająca pogoda oraz krótki dzień sprawiają, że samoczynnie człowiek zaczyna się zastanawiać nad przemijalnością życia oraz śmiercią. Zetknięcie się ze śmiercią bliskiej osoby powoduje zatrzymanie się w biegu dnia codziennego i skłania do refleksji: dokąd zmierzam?

Idealne do rozwinięcia tej myśli są słowa Pana Jezusa: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych”. Skupienie się na tym, co przyziemne, może spowodować, że stracimy z oczu to, co jest istotne w naszym życiu. Ileż to osób, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji, powie: „zmarnowałem tyle czasu, zanim zrozumiałem, że straciłem rodzinę, marzenia, Pana Boga w sercu, szanse na to, aby doświadczyć miłości...”. Takich przykładów moglibyśmy podać o wiele więcej. Kluczem jest jednak to, czy potrafię odpowiednio wyznaczyć czas na pracę, rodzinę, odpoczynek i zaprosić w te przestrzenie Pana Boga, wiedząc, że On może mi pomóc to wszystko właściwie poukładać.
CZYTAJ DALEJ

Umorzenie postępowania wobec ks. Guza nie jest pochwalaniem przestępstwa – sąd po stronie wykładowców KUL

2024-11-30 19:45

[ TEMATY ]

ks. prof. Tadeusz Guz

Małgorzata Godzisz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza umorzył postępowanie wobec członków Komisji Dyscyplinarnej i rzecznika dyscyplinarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy nie zdecydowali się na pociągnięcie do odpowiedzialności ks. prof. Tadeusza Guza - informuje Ordo Iuris.

Sprawa dotyczy wypowiedzi katolickiego księdza, profesora zwyczajnego, wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, sformułowanej w ramach wykładu wygłoszonego 2018 r. w Domu Pielgrzyma Amicus przy warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki. Akt oskarżenia, sporządzony na zlecenie Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’ritt w Rzeczypospolitej Polskiej (części zainicjowanej w USA w XIX wieku sieci lóż B’nai B’ritt), ma charakter oskarżenia subsydiarnego, został zatem wytoczony po dwukrotnej odmowie sformułowania aktu oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową, podtrzymanej przez prokuratora nadrzędnego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję