Reklama

Niedziela Lubelska

Relikwie św. Wojciecha

Bazylika pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy otrzymała relikwie swojego patrona. Cząstkę z kości biskupa i męczennika przywiózł prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, kustosz relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Wąwolnicy jest jedną z najstarszych na Lubelszczyźnie. Jej powstanie datuje się na 1325 r., ale źródła podają, że już w 1027 r. istniał tutaj punkt duszpasterski. - Zgodnie z kroniką klasztoru na Świętym Krzyżu, wiara chrześcijańska dotarła do tutejszych miejscowości w roku 1027, 30 lat po męczeńskiej śmierci św. Wojciecha - mówił abp Stanisław Budzik. 8 września Metropolita Lubelski wraz z bp. Józefem Wróblem oraz licznie zgromadzonymi kapłanami sprawował uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem Prymasa Polski. Tuż przed nią rzesza wiernych wraz z proboszczem ks. Jerzym Ważnym wyruszyła na powitanie abp. Józefa Kowalczyka, który przybył do Wąwolnicy z cennym darem. Po procesji, której towarzyszył śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, parafianie i goście uczestniczyli w historycznej Liturgii.

Reklama

- Parafia w Wąwolnicy od najstarszych czasów nosiła wezwanie św. Wojciecha: wielkiego świętego, męczennika i patrona Polski. Możemy więc powiedzieć, że parafia i kościół czekały na przybycie swojego patrona w relikwiach aż 1000 lat! Tym bardziej radujemy się, że przywiózł je Prymas Polski, który z urzędu jest strażnikiem świętych relikwii - podkreślał abp Stanisław Budzik. - Dziękujemy, że nawiedzasz to miejsce, gdzie od wieków kwitnie kult św. Wojciecha i gdzie Maryja wyjednuje łaski tym, którzy wzywają Jej wstawiennictwa - witał abp. Józefa Kowalczyka, zapewniając go o wdzięczności i modlitwie za Prymasa i Kościół. Abp Stanisław Budzik odczytał też treść dokumentu potwierdzającego autentyczność relikwii, pochodzących z kości św. Wojciecha przechowywanych w gnieźnieńskim relikwiarzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do świętowojciechowskich tradycji wąwolnickiej ziemi nawiązał w homilii Prymas Polski. - Wezwanie tutejszego kościoła wiąże się z prastarą metryką waszej parafii. Kult, jakim św. Wojciech jest tu otaczany, jest dla mnie jako czciciela i kustosza jego relikwii wielką radością; tym większą, że według zapewnień Księdza Proboszcza kult ten wydaje się zyskiwać nowe znaczenie - mówił abp Józef Kowalczyk. - Z tym większym przekonaniem i radością serc pragnę osobiście przekazać parafii relikwie św. Wojciecha, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, naszego wielkiego orędownika w niebie. Wierzę, że przyczynią się one do umocnienia pobożności ludu Bożego i będą stanowić cel licznych pielgrzymek do sanktuarium. Mam nadzieję, że kult św. Wojciecha, ożywiony jego relikwiami, będzie promieniować na całą diecezję - podkreślał.

Reklama

Wskazując na biskupa i męczennika sprzed 1000 lat, Prymas Polski nazwał go szczególnym świadkiem wiary, którego przesłanie przekracza ziemskie granice i bariery czasu. - Życie i męczeńska śmierć św. Wojciecha, jego wiara i miłość Boga wciąż są dla nas wskazaniem, w czym tkwi istota prawdziwego świadectwa składanego Chrystusowi i Jego Ewangelii - mówił abp Kowalczyk. - Chrystus każdego z nas wzywa do składania świadectwa, a to wezwanie szczególnie mocno brzmi w Roku Wiary. Stojąc przed relikwiami świętego, zapytajmy o naszą wiarę w Chrystusa, który jest jedynym Zbawicielem świata; o to, czy w codziennym życiu motywy wiary są czytelne i rozpoznawalne przez bliźnich - pytał Ksiądz Arcybiskup. Nazywając św. Wojciecha „patronem wiary i świadkiem wiary, którą potwierdził męczeńską śmiercią”, dziękował za jego autentyzm, bycie człowiekiem i chrześcijaninem, biskupem i męczennikiem; za to, że jego życie i praca zrodziły przed 1000 lat struktury administracyjne Kościoła w Polsce. - Dzięki niemu wyrastały kolejne pokolenia rodaków, które stały się autentycznymi świadkami wiary i które nie wstydziły się być wierne wartościom chrześcijańskim - podkreślał. Tym, którzy św. Wojciecha otaczają szczególną czcią, Prymas powierzył zadanie bycia świadkami Chrystusa, Jego miłości i mocy wobec innych.

Abp Józef Kowalczyk przywołał również słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane w Gnieźnie podczas papieskich pielgrzymek i nazwał św. Wojciecha nieprzemijającym świadkiem i ziarnem, które wpadłszy w ziemię, musi obumrzeć, aby wydać owoce. Podkreślał, że świadectwo męczeńskiej krwi przypieczętowało chrzest, jaki przed 1000 lat przyjęli nasi ojcowie, a umęczone ciało apostoła legło u fundamentu chrześcijaństwa Polski. - Relikwie św. Wojciecha stały się fundamentem Kościoła w Polsce i niejednej wspólnoty parafialnej, a dziś wzmocnią fundament waszej parafii. Ich przekazanie ma ożywić pamięć i cześć oddawaną patronowi, ma przypomnieć wszystkie jego poczynania, aby ziarno Ewangelii padło na naszą ziemię; by jego postać i odwaga stały się dla nas usposobieniem do tego, by nie wstydzić się publicznie przyznawać do wiary chrześcijańskiej i do tego, że wartości chrześcijańskie są fundamentem człowieczeństwa - mówił Ksiądz Prymas. - Św. Wojciech, obecny w relikwiach, przemawia do nas, napomina i zaprasza: Nie wstydźcie się być sobą, nie wstydźcie się budować swojego człowieczeństwa na wartościach chrześcijańskich, bo tylko one stanowią trwały fundament bycia człowiekiem i ludzkości żyjącej w pokoju, solidarnie budującej dobro wspólne - apelował.

Parafrazując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który w Krakowie wołał: „Nie bójcie się św. Stanisława”, abp Józef Kowalczyk prosił: „Nie bójcie się św. Wojciecha”. - Polska wyrosła na fundamencie wiary i świadectwa św. Wojciecha. To trwałe fundamenty, które sprawiły, że przez 1000 lat Kościół i Polska, mimo wielorakich burz i planów złych ludzi, przetrwały. Św. Wojciech żyje wśród nas jako orędownik i patron narodu polskiego. Niech jego wstawiennictwo wyprasza nam łaskę od Ducha Świętego, abyśmy otrzymawszy Jego moc, pełni siły i męstwa byli wiernymi świadkami Chrystusa na każdym kroku naszego życia - wzywał Ksiądz Prymas.

Po uroczystej Eucharystii wierni mogli oddać cześć św. Wojciechowi przez ucałowanie relikwii. - Od 1000 lat czcimy tu św. Wojciecha i wciąż chcemy za jego wstawiennictwem wypraszać potrzebne łaski, aby osiągnąć najważniejszy cel życia - zbawienie - mówił proboszcz ks. Jerzy Ważny. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania tak cennego daru, Ksiądz Proboszcz zapewniał w imieniu wspólnoty, że dołoży wszelkich starań, by codzienna modlitwa, a nade wszystko świadectwo chrześcijańskiego życia stały się znakiem rozpoznawczym mieszkańców wąwolnickiej ziemi.

2013-09-25 13:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: tysiące wiernych na odpuście ku czci św. Wojciecha - patrona miasta

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Gdańsk

pl.wikipedia.org

Tradycyjnie już w niedzielę poprzedzającą uroczystość św. Wojciecha, wierni z całej archidiecezji gdańskiej pielgrzymowali na wzgórze, na którym 1019 lat temu biskup praski Wojciech ochrzcił gdańszczan. Stało się to w Wielkanoc 997 roku. Biskup Wojciech podróżował wtedy z misją chrystianizacyjną do Prus. 23 kwietnia praski biskup zginął męczeńską śmiercią z rąk pogan.

Uroczystości odpustowe w Gdańsku zawsze gromadzą tysiące pątników. Procesje wyruszają rano z kilku gdańskich kościołów, by w południe potrzeć na wzgórze. Ta, która wyrusza z Bazyliki mariackiej, niesie ze sobą relikwie św. Wojciecha.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję