Reklama

Niedziela w Warszawie

„Dziedziniec Dialogu” w stolicy

Spotkania i wystawy. Pokazy filmowe oraz happeningi i koncerty. Ale przede wszystkim dyskusje wierzących z agnostykami o relacjach wiary z kulturą, nauką i społeczeństwem - będą najważniejszymi wydarzeniami pierwszego w historii Warszawy „Dziedzińca dialogu”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea dziedzińca została ogłoszona przez Benedykta XVI kilka lat temu - przypomniał kard. Kazimierz Nycz na konferencji zapowiadającej jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w stolicy.

Były papież w przemówieniu bożonarodzeniowym do kurii rzymskiej powiedział, że Kościół powinien dzisiaj otworzyć się na dialog z tymi, dla których religia jest czymś obcym. -… którzy nie znają Boga, a którzy mimo wszystko nie chcieliby zostać po prostu bez Boga. Lecz pragnęliby się do Niego przybliżyć, choćby jako do Nieznanego - podkreślił Benedykt XVI w 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od tamtej pory z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Kultury zaczęły być organizowane spotkania wierzący z niewierzącymi. Pierwszy dziedziniec odbył się w Paryżu. Następne m.in. w Marsylii, Neapolu, Tiranie, Sztokholmie i Meksyku.

W naszym kraju debaty wierzących z niewierzącymi miały miejsce w Krakowie i Łowiczu. A za kilka dni do tych miast dołączy Warszawa, w której odbędzie się największy z dotychczasowych polskich „Dziedzińców”.

Główną osią wydarzenia w stolicy będą debaty w dniach 11 i 12 października. Weźmie w nich udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury - kard. Gianfranco Ravasi. A także wybitni polscy intelektualiści, m.in.: ks. prof. Michał Heller, aktor Andrzej Seweryn, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz czy socjolog prof. Andrzej Zybertowicz.

Reklama

Poza debatami odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących. - Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń spotkania realizującą się w różnych wymiarach: artystycznym, duchowym, intelektualnym, na uniwersytetach, w galeriach, kościołach i w przestrzeni miejskiej - mówił Norbert Szczepański z Centrum Myśli Jana Pawła II, które odpowiada za organizację „Dziedzińca Dialogu”. W tej przestrzeni będą odbywały się: koncerty, happeningi, wystawy, projekcie filmów oraz dyskusje.

- Myślę, że czekające nas wydarzenie będzie początkiem, które potem chcemy przekształcić w stały dialog z tymi środowiskami, jakie pojawią się na dziedzińcu - zapowiedział Metropolita Warszawski.

Program

Spotkanie „Do źródeł Dziedzińca”. 10 października (czwartek) godz. 16.00. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aula im. Jana Pawła II (ul. Dewajtis 5). Wstęp za zaproszeniami. Spotkanie otworzą: metropolita warszawski kard. Kazimierza Nycza i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W spotkaniu wezmą udział: prof. Zbigniew Stawrowski, o. dr Wiesław Dawidowski, prof. Andrzej Eliasz, Hanna Wróblewska. Dyskusję poprowadzi: dr Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II. Spotkanie poprzedzi koncert fortepianowy Jekateriny i Stanisława Drzewieckich

„Dziedzińca Dialogu” - wiara a nauka. 11 października (piątek) godz. 12.00. Uniwersytet Warszawski, Audytorium Maximum (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). W spotkaniu będą uczestniczyć: kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Meissner, prof. Łukasz Turski, prof. Piotr Węgleński, prowadzenie: prof. Piotr Gutowski. Wstęp wolny.

Reklama

„Dziedzińca Dialogu” - wiara a kultura. 11 października (piątek) godz. 16.00. Teatr Polski (ul. Kazimierza Karasia 2). W debacie udział wezmą: kard. Gianfranco Ravasi, dr Anna Karoń-Ostrowska, Jacek Dukaj, prof. Andrzej Mencwel, Andrzej Seweryn. Spotkanie poprowadzi Jerzy Sosnowski. Wstęp za zaproszeniami. Debata będzie transmitowana na żywo w kanale TVP Kultura.

„Dziedzińca Dialogu” - wiara a społeczeństwo. 12 października (sobota) godz. 12.00. Galeria Porczyńskich (Plac Bankowy 1). W debacie biorą udział: kard. Gianfranco Ravasi, prof. Irena Lipowicz, prof. Jerzy Kłoczowski, prof. Krzysztof Pomian, Aleksander Smolar, prof. Andrzej Zybertowicz. Spotkanie będzie moderował Zbigniew Nosowski. Spotkanie otworzy wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wstęp za zaproszeniami. Debata transmitowana na żywo w kanale TVP Info.

„Papież dialogu - Papież spotkania”. Wystawa przed wejściem na Uniwersytet Warszawski (ul. Krakowskie Przedmieście 24/26). Ekspozycję będzie można zobaczyć do 14 października. Wstęp wolny.

Projekcje filmu w Kinie Muranów (ul. gen. Władysława Andersa 5):
- „Ludzie Boga”. 7 października (poniedziałek) godz. 18.30;
- „Lourdes”. 8 października (wtorek) godz. 18.30;
- „Siódma pieczęć”. 9 października (środa) godz. 18.30.
Na wszystkie projekcie wstęp biletowany.

Odsłonięcie Ławeczki ks. Jana Twardowskiego. 10 października (czwartek) godz. 12.00. Skwer ks. Jana Twardowskiego (w pobliżu skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z Karową). Wstęp wolny.

Spektakl „Irydion”. 11 października (piątek) godz. 19.00. Teatr Polski (ul. Kazimierza Karasia 2). Wstęp biletowany.

Teatr pantomimy „Moralitet współczesny”. 12 października (sobota) od godz. 14.00. Skwer ks. Jana Twardowskiego. Wstęp wolny.

Ponadto w trakcie trwania „Dziedzińca Dialogu” odbędzie się wiele debat, heppenigów i koncertów. Będą one miały miejsce od 10 do 12 października od godz. 18.00 do wieczora. Ich szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.dziedziniecdialogu.pl

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Prokuratura poinformowała też, że godzina konferencji prasowej zostanie podana w czwartek na portalu X nie wcześniej niż o godz. 13.30.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję