Reklama

Kościół

Kalendarium

Jakie były najważniejsze wydarzenia w tym roku w Kościele na świecie?

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.

2024-12-30 12:36

[ TEMATY ]

kalendarium

Kościół na świecie

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

STYCZEŃ

1, Słowenia. 46. Spotkanie Młodych Taizé w Lublanie z udziałem uczestników z 48 krajów skończyło się wezwaniem do odwagi i zaufania. Do uczestnictwa w przygotowaniach do drugiej sesji Synodu Biskupów w Rzymie w październiku zachęcił młodzież w Lublanie przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Matthew.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

4, Świat. Watykańska deklaracja „Fiducia supplicans”, która po raz pierwszy zezwoliła również na katolickie błogosławieństwo par homoseksualnych, wywołała znaczne poruszenie w Kościele. Dla wielu duchownych było to zbyt daleko idące posunięcie, które wywołało protesty. Watykan początkowo zareagował oświadczeniem i praktycznymi poradami. Ostatecznie afrykańscy biskupi, którzy zdecydowanie odmawiali podporządkowania się, zostali - z papieską zgodą - zwolnieni z możliwości ewentualnego błogosławienia par homoseksualnych.

6, Świat. Niemal 900 Orszaków Trzech Króli w uroczystość Objawienia Pańskiego przeszło ulicami miast w Europie, USA i Afryce. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „W jasełkach leży!”. To największe uliczne jasełka na świecie, które odbywają się osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.

Reklama

17, Szwajcaria. Głodujące narody, niedostatecznie lub słabo opłacani pracownicy, niepiśmienne dzieci, mężczyźni i kobiety bez opieki medycznej i dachu nad głową. Jak to wszystko jest możliwe w 2024 roku? To nie retoryka, ale kluczowe pytanie, które papież postawił ok. 2800 głowom państw, przedstawicielom rządów, dyrektorom generalnym, prezesom zarządów i wysłannikom organizacji międzynarodowych ze 120 krajów, zgromadzonym w szwajcarskim mieście Davos na 54. edycji Światowego Forum Ekonomicznego.

17, Świat. Ponad 365 mln chrześcijan na całym świecie jest narażonych na wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę - to jeden na siedmiu chrześcijan. Według międzywyznaniowej organizacji Open Doors tylko w okresie od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. zniszczono lub zamknięto 14 766 chrześcijańskich budynków, a 4998 chrześcijan zostało zabitych. Według Światowego Indeksu Prześladowań 2024, liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie wyższa.

28, Turcja. Wikariusz apostolski Stambułu, bp Massimiliano Palinuro, poinformował o przerażeniu i szoku po ataku na katolicki kościół w Stambule. Dwóch uzbrojonych, zamaskowanych mężczyzn weszło do prowadzonego przez franciszkanów kościoła Najświętszej Maryi Panny Draperis podczas niedzielnej Mszy św. i otworzyło ogień.

LUTY

5, Niemcy. Przedstawiciele niemieckiego Kościoła katolickiego i ewangelickiego wsparli protesty przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Tysiące osób w niemieckich miastach wzięło udział w demonstracjach przeciwko prawicowemu ekstremizmowi.

Reklama

12-13, Ukraina. Przewodniczący Europejskiej Konferencji Kościelnych Komisji Sprawiedliwość i Pokój (Iustitia et Pax Europa): Maria Hammershoy i arcybiskup Dijon Antoine Hérouard, wraz z sekretarzem generalnym Stefanem Lunte, na zaproszenie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) złożyli wizytę solidarnościową we Lwowie.

16, Rosja i świat. Watykan i Kościoły chrześcijańskie wspominały zmarłego w kolonii karnej IK-3 na Północy Rosji Aleksieja Nawalnego. Niektórzy uważają go nawet za „męczennika“, który po nawróceniu się na chrześcijaństwo w 2021 „bezkompromisowo realizował słowa św. Jana Pawła II, a przede wszystkim samego Chrystusa: «Nie lękajcie się»”. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin oświadczył, że jest wstrząśnięty śmiercią Nawalnego. Mimo rozlicznych trudności, stwarzanych przez władze, 1 marca w Moskwie odbył się pogrzeb Nawalnego.

20, Ukraina. Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ogłosił przesłanie nt. wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście nowych ideologii, zatytułowane „Uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy” (Jr 22, 3). Podkreślili w nim, że „czas wojny jest niezwykle bolesny i okrutny, [gdyż] zadaje ona nieuleczalne urazy każdemu człowiekowi i całej ludzkości”.

24, Ukraina i świat. Upamiętniono drugą rocznicę rozpętania przez Rosję wojny przeciw Ukrainie. Zwierzchnik UKGK abp Światosław Szewczuk wezwał do solidarności z Ukrainą. „Dwa lata nieustannych cudów - Bóg jest obecny wśród swojego ludu” - powiedział podczas nabożeństwa modlitewnego w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

Reklama

27 lutego - 1 marca, Niemcy. Pod hasłem „Odważyć się na jedność” odbywało się w Augsburgu Ekumeniczne Spotkanie Biskupów Ruchu Fokolare. Uczestniczyło w nim 60 biskupów z około 30 wyznań i 26 krajów. Wyrazili oni wolę intensywniejszej pracy na rzecz jedności chrześcijan.

MARZEC

5, Francja. Francja stała się pierwszym państwem świata, w którego konstytucji wpisano prawo do aborcji. Konferencja Biskupów Francji i przedstawiciele Kościoła katolickiego we Francji w stanowczych słowach skrytykowali decyzję obu izb parlamentu o wpisaniu do konstytucji „swobody dobrowolnego przerwania ciąży”.

4-6, Brazylia. Obradował Międzynarodowy Kongres Duszpasterstwa Miejskiego. Zorganizował go Papieski Uniwersytet Katolicki Rio Grande do Sul w Porto Alegre, we współpracy z Krajową Konferencją Biskupów Brazylii.

9, Ukraina. Watykan. Krytyka po wypowiedziach papieża na temat Ukrainy, negocjacji w ramach międzynarodowej mediacji i „odwagi wywieszenia białej flagi”. Ostre słowa padły ze strony prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Wspólnot Religijnych.

31, Izrael. Wielkanoc w Jerozolimie była obchodzona prawie bez zagranicznych pielgrzymów z powodu wojny. Jerozolimska wspólnota katolicka celebrowała Mszę św. rezurekcyjną w bazylice Bożego Grobu.

31, Francja. W noc paschalną tradycyjnie w Kościele katolickim odbywają się chrzty dorosłych. W tym roku w Kościele francuskim przyjęło ten sakrament ponad 12 tys. dorosłych.

KWIECIEŃ

Reklama

1-7, Litwa. W Wilnie obchodzono Tydzień Miłosierdzia Bożego. W wileńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajduje się jedyny obraz Jezusa Miłosiernego namalowany za życia św. siostry Faustyny W tym roku przypadała 90. rocznica powstania w Wilnie Cudownego Wizerunku.

7, Portugalia. Kilka tysięcy mieszkańców stolicy Portugalii, w tym głównie młodzieży, przeszło przez centrum Lizbony protestując przeciwko obowiązującym w tym kraju przepisom pozwalającym na przeprowadzenie aborcji oraz eutanazji. Marsz odbywał się pod hasłem „Zawsze na rzecz życia”.

12, Belgia. Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec decyzji Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za wpisaniem aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

17-19, Polska. Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) wspiera perspektywę dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. W oświadczeniu, zatytułowanym „Kontynuujmy wspólne budowanie Europy”, delegaci wskazali, że „jest to nie tylko geopolityczna konieczność dla stabilności naszego kontynentu, ale także mocne przesłanie nadziei dla obywateli, którzy pragną żyć w pokoju i sprawiedliwości”. Tekst został ogłoszony po zakończeniu wiosennego zgromadzenia plenarnego w Łomży.

Reklama

28, Włochy. Spotkania z więźniarkami w Zakładzie Karnym na wyspie Giudecca i artystami w więziennej kaplicy św. Magdaleny, z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute, Msza św. i modlitwa Regina Caeli z udziałem ponad 10 tys. wiernych na Placu św. Marka oraz wizyta w Bazylice św. Marka złożyły się na pięciogodzinną wizytę Franciszka w Wenecji. Była to pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego na Biennale Sztuki w Wenecji, w ramach którego Pawilon Stolicy Apostolskiej znajduje się w więzieniu dla kobiet na wyspie Giudecca. Prezentowana w nim wystawa nosiła tytuł „Moimi oczami”.

MAJ

8, Białoruś. Policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej. Ks. Andrzej Juchniewicz i ks. Paweł Lemekh byli sądzeni w trybie zdalnym.

18, Włochy. „Polska i Europa byłyby bezpieczniejsze, gdyby panowały w nich posłuszeństwo Bogu, solidarność międzyludzka, ofiarność na rzecz dobra wspólnego, te dążenia i przekonania, którymi kierowali się żołnierze 2. Korpusu” - mówił podczas Mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w 80. rocznicę zdobycia klasztornego wzgórza.

19, Włochy. „Zawierzmy Duchowi Świętemu, bo On jest tym, który zmienia nasze życie” - zachęcił papież Franciszek podczas swej jednodniowej podróży apostolskiej do Werony. Przyjechał do tego północnowłoskiego miasta, aby wziąć udział w spotkaniu „Arena Pokoju - ucałują się sprawiedliwość i pokój”. Przemówił też do duchowieństwa, do dzieci i odwiedził więźniów. Na zakończenie odprawił Mszę św. na stadionie, w której uczestniczyły 32 tys. wiernych.

20, Strefa Gazy. Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa odwiedził chrześcijan w Strefie Gazy w Zielone Świątki i ubolewał nad skalą zniszczeń.

Reklama

CZERWIEC

30 maja - 2 czerwca, Niemcy. 103. Katholikentag (zjazd niemieckich katolików) rozpoczął się w Erfurcie od odczytania orędzia Franciszka. „Człowiek pokoju ma przyszłość. Ta pewność przypomina nam i zachęca nas. Módlmy się o pokój” - zachęcił papież. Ok. 6000 osób wzięło udział w zjeździe w stolicy Turyngii, gdzie tylko 7 proc. ludności wyznaje wiarę katolicką. Hasłem wydarzenia były słowa: „Przyszłość należy do człowieka pokoju”.

14, Włochy. Obowiązkiem każdego jest dobre wykorzystanie sztucznej inteligencji, a do obowiązków polityki należy stworzenie warunków, w których takie dobre wykorzystanie będzie możliwe i owocne - powiedział papież Franciszek przemawiając na szczycie G7. Spotkanie grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata odbywała się w Apulii we Włoszech. „Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej” - stwierdził Franciszek.

16-17, Szwajcaria. Na konferencji pokojowej w szwajcarskim Bürgenstock w sprawie Ukrainy wysokiej rangi przedstawiciele Kościoła prawosławnego i katolickiego wezwali do pokoju. „Naszym obowiązkiem i zadaniem jest obrona i krzewienie pokoju” - powiedział na konferencji patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Milczenie w obliczu okrucieństwa wojny nazwał hańbą.

Reklama

16-19, Hiszpania. W Madrycie odbyło się doroczne spotkanie sekretarzy generalnych konferencji episkopatów Europy. Temat spotkania brzmiał: „Służba CCEE w dynamice między jednością a różnorodnością”.

24-27, Serbia. W Belgradzie odbyło się Zebranie Plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei. Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu”. W spotkaniu wziął udział nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC. W czerwcu siedzibę CCEE przeniesiono z Sankt Gallen w Szwajcarii do Rzymu.

22, Włochy. Potężna „zima demograficzna”, która wyludnia Włochy jest jednym z najważniejszych wyzwań zarówno dla władz jak i Kościoła - podkreślano w czasie Ogólnokrajowego Marszu dla Życia przeszedł ulicami Rzymu. Wzięło w nim udział ponad 30 tys. osób z całych Włoch.

27-28, Austria. Biskupi polowi lub ich przedstawiciele z Afryki, Azji, Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej, spotkali się w Wiedniu. Tematem obrad Międzynarodowej Konferencji Biskupów Polowych było zadanie ordynariatów polowych w ochronie praw człowieka.

LIPIEC

Reklama

7, Włochy. Spotkanie z włoskimi katolikami w centrum kongresowym Generali Convention Center na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego, który przebiegał pod hasłem: „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”, spotkanie z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich, środowiska akademickiego, migrantami i osobami niepełnosprawnymi oraz Msza św. na Placu Jedności Włoch z udziałem prawie 9 tys. wiernych złożyły się na pięciogodzinną wizytę papieża Franciszka w Trieście.

15-20, Włochy. Członkowie największego ruchu duchowości małżeńskiej spotkali się w Turynie na swym światowym zjeździe. Uczestniczy w nim prawie 8 tys. przedstawicieli Équipes Notre-Dame z 86 krajów, w tym Polski. Wydarzeniu towarzyszyły słowa: „Idźmy z gorejącym sercem”.

16-20, USA. Ponad 50 000 osób zgromadziło się w Indianapolis na Krajowym Kongresie Eucharystycznym, który, jak to wyrazili biskupi Stanów Zjednoczonych, był kulminacyjnym momentem w trzyletnim odrodzeniu Kościoła katolickiego w USA, mającym na celu zainspirowanie wiernych do spotkania z Jezusem w Eucharystii. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka był proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji kard. Luis Antonio Tagle.

19-25, Ukraina. Nie możemy pozwolić, by wojna na Ukrainie stała się kolejnym zapomnianym konfliktem. Uwaga społeczności międzynarodowej musi dalej być skupiona na tej wojnie w Europie, a Ukrainę trzeba nadal wspierać z humanitarnego punktu widzenia. Działania na rzecz pokoju nie mogą być odkładane. Tak podsumował swoją wizytę na Ukrainie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Kard. Pietro Parolin odwiedził Lwów, Odessę, Berdyczów i Kijów. Odbył serię spotkań duszpasterskich i przewodniczył uroczystościom maryjnym w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Beryczowie. Odbył też serię rozmów politycznych, m.in. z prezydentem Wołodymirem Zełenskim i premierem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

Reklama

26, Francja. Światowa krytyka „kpiny z religii” podczas inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. „Chrześcijanie we Francji są oburzeni postawą organizatorów olimpiady, którzy wykorzystali ceremonię otwarcia igrzysk, by zakpić z chrześcijaństwa, a zwłaszcza z Ostatniej Wieczerzy” - napisano w komunikacie wydanym przez francuski episkopat. Watykan również skrytykował to „bluźnierstwo”.

26, Francja. Kościół towarzyszy Igrzyskom Olimpijskim do 11 sierpnia, organizując „Święte Igrzyska”: Konferencja Biskupów Francji i archidiecezja paryska przygotowała koncerty, modlitwy, nabożeństwa i opiekę duszpasterską w 70 paryskich parafiach, które były później miejscami spotkań i opieki dla uczestników Paraolimpiady.

SIERPIEŃ

1-6, Bośnia i Hercegowina. Franciszek wysyłał list z pozdrowieniami do młodych ludzi zgromadzonych w Medziugorju na 35. Festiwalu Młodych - Mladifest, którym przypomniał, że młodzi chrześcijanie powinni być „nieustraszonymi apostołami” i intensywnie studiować Biblię. Odbywał się on pod hasłem „Maryja obrała najlepszą cząstkę” i wzięło w nim udział 50 tys. młodzieży z 80 krajów świata wraz z kapłanami i biskupami.

11, Belgia. W wieku 73 lat zmarł arcybiskup Noël Treanor, nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej. Wcześniej był biskupem Down i Connor w Irlandii Północnej w latach 2008-2022. COMECE napisała: „Wielka strata dla Kościoła i UE”.

Reklama

20-25, Włochy. „Jeśli nie szukamy tego, co najważniejsze, to czego szukamy?” - brzmiał temat 45. Spotkania na rzecz Przyjaźni między Narodami w Rimini, które są organizowane przez ruch Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Wzięli w nim udział m. in. nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas i łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa.

23-25, Belgia. W Brukseli obradował VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, w którym wzięło udział ok. 200 osób. Delegaci przyjechali m.in. z Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy czy Włoch. Na organizowane co roku wydarzenie złożyły się konferencje, warsztaty, rozmowy i wymiana doświadczeń w zależności od kontekstu kulturowego, w którym przyszło żyć rodzinom polonijnym. Liczbę Polonii na całym świecie szacuje się na 20 mln.

1-30, Świat. Na różnych kontynentach odbywały się konsultacje biskupów i katolików świeckich przed końcową sesją zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności, który obradował w Watykanie od 2 do 27 października. W Europie przedstawiciele 42. Kościołów lokalnych zebrali się w tym celu w dniach 29-31 sierpnia w Linzu, w Austrii. Jako część ogólnoświatowego procesu wzajemnego słuchania, dialogu i rozeznawania, kontynentalne konferencje biskupie we współpracy z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i świeckimi, organizowały warsztaty, poświęcone omówieniu kluczowych treści teologicznych i duszpasterskich zawartych w „Instrumentum laboris” - dokumencie roboczym październikowej sesji.

WRZESIEŃ

Reklama

1-3, Turcja. Niekanoniczne działania Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i głoszoną przezeń ideologię „ruskiego świata" potępił Synod Patriarchatu Konstantynopolskiego, który pod przewodnictwem patriarchy Bartłomieja obradował w Stambule. Obecni byli nie tylko członkowie Świętego Synodu, ale także biskupi z autonomicznych Kościołów Finlandii i Estonii.

3-6, Indonezja. Umocnienie wiary katolickiej mniejszości i dialog z wyznawcami islamu w największym muzułmańskim państwie świata były głównymi elementami trzydniowej wizyty apostolskiej Franciszka w Indonezji. Papież odwiedził Dżakartę, spotykając się z przedstawicielami władz, kościelnych dzieł charytatywnych, osobami aktywnymi w duszpasterstwie i młodzieżą. Podczas spotkania międzyreligijnego podpisał deklarację o wspieraniu harmonii religijnej dla dobra ludzkości, a także odprawił Mszę św. na stołecznym stadionie narodowym. Był to pierwszy etap 45. zagranicznej podróży apostolskiej Franciszka do krajów Azji i Oceanii.

6-9, Papua Nowa Gwinea. „Módlcie się” - takie było hasło wizyty apostolskiej Franciszka. Ojciec Święty przebywał w stolicy Port Moresby i w Vanimo na północnym wybrzeżu wyspy. W jej trakcie papież odbył spotkania z władzami, społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym, premierem, biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i katechetami, młodzieżą złożył wizytę dzieciom z duszpasterstwa ulicznego i z niepełnosprawnością, odprawił Mszę św. z udziałem 300 tys. wiernych w Port Moresby, odwiedził Vanimo, gdzie spotkał się z wiernymi diecezji i grupą misjonarzy. Był to drugi etap jego podróży do Azji i Oceanii.

Reklama

9-11, Timor Wschodni. Msza św. w kompleksie Tasi Tolu w Dili z udziałem 600 tys., spotkania z prezydentem, przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, miejscowym duchowieństwem, zakonnikami i młodzieżą, jezuitami, wizyta u dzieci z niepełnosprawnością to wydarzenia, które złożyły się na wizytę pod hasłem: „Niech wasza wiara stanie się waszą kulturą” w najbardziej, po Watykanie, katolickim państwie na świecie, w którym 98 proc. ludności należy do Kościoła katolickiego. Franciszek był drugim papieżem po Janie Pawle II, który odwiedził ten kraj w 1989 r. Był trzeci etap 45. zagranicznej podróży apostolskiej papieża Bergoglio do krajów Azji i Oceanii.

11-13, Singapur. W mieście-państwie, symbolu nowoczesności i dobrobytu, papież spędził dwa dni. Na wizytę pod hasłem "Jedność, nadzieja i krzyż" złożyły się wydarzenia: spotkanie z jezuitami w ośrodku świętego Franciszka Ksawerego, spotkania z prezydentem Singapuru Tharmanem Shanmugaratnamem i premierem Lawrencem Wongiem, przemówienie do przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego, Msza św. na stadionie narodowym, odwiedziny osób starszych i chorych w Domu Świętej Teresy oraz spotkanie międzyreligijne z młodzieżą w katolickim college’u. Singapur był ostatnim etap 45. podróży apostolskiej papieża Franciszka do krajów Azji i Oceanii.

8-15, Ekwador. W Quito odbył się 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (MKE) pod hasłem „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. Wydarzenie upamiętniło 150. rocznicę ofiarowania Ekwadoru Najświętszemu Sercu Pana Jezusa 25 marca 1874 r. Wzięło w nim udział tysiące wiernych z ok. 40 krajów, m.in. z Polski. Kongres poprzedziło sympozjum teologiczne nt. związków między Eucharystią a braterstwem w zranionym przez grzech świecie.

11-12, Niemcy. We Fryzyndze obradował 28. Międzynarodowy Kongres Renovabis pod hasłem „Mieć misję - dawać wiarygodne świadectwo. Stosunek do sekularyzacji i obojętności religijnej w Europie”.

Reklama

16-19, Rumunia. W mieście Oradea odbyło się XXV spotkanie katolickich biskupów wschodnich z naszego kontynentu, zorganizowane pod egidą Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Obrady przebiegały pod hasłem "Relacje między biskupem a kapłanami - braterstwo i człowieczeństwo". Wiele uwagi poświęcono także wyzwaniom związanym z wojną na Ukrainie.

20, Indonezja. Nad kurortem turystycznym w prowincji Sumatra Północna góruje najwyższy na świecie posąg Jezusa. Przewodniczący Konferencji Biskupów Indonezji, bp Antonius Subianto Bunjamin, poświęcił 61-metrową figurę Jezusa Chrystusa Zbawiciela na wzgórzu w pobliżu jeziora Toba.

22-24, Francja. W Paryżu odbyło się Międzynarodowe Spotkanie „Wyobraź sobie pokój” - dialog między liderami religijnymi oraz przedstawicielami świata kultury i instytucji i świadectwa z krajów ogarniętych wojną. Zorganizowała je Wspólnota Sant’Egidio we współpracy z archidiecezją paryską w obliczu poważnego kryzysu światowego, spowodowanego wieloma toczącymi się konfliktami, takimi jak w Ukrainie czy w Strefie Gazy oraz ryzykiem ich eskalacji na skalę globalną. Franciszek w przesłaniu na zakończenie spotkania napisał: „Biada tym, którzy chcą ogłosić Boga stroną w wojnie” „Zatrzymajcie wojnę! Teraz niszczymy świat!”

25, Grecja. W wieku 82 lat zmarła w Atenach Vassula Rydén - urodzona w Grecji i wychowana w tradycji prawosławnej mistyczka, której poglądy zawierały w sobie elementy różnych wyznań chrześcijańskich, w tym także katolicyzmu. Jej charyzmatem była „modlitwa o jedność Ciała Chrystusowego”.

Reklama

26, Luksemburg. W bogatym i najmniejszym państwie Unii Europejskiej, którego chrześcijańskie korzenie sięgają VI wieku, papież spędził dziewięć godzin. Program papieskiej wizyty pod hasłem: „Pour servir” - „Aby służyć” objął wizytę kurtuazyjną u wielkiego księcia Henryka, spotkania z premierem Luksemburga Lukiem Friedenem i przedstawicielami rządu, społeczeństwa obywatelskiego, korpusu dyplomatycznego oraz ze wspólnotą katolicką w katedrze Notre-Dame. Papież poruszył m.in. kwestie pokoju, migracji, kultury, edukacji, sekularyzacji i przestępstw seksualnych. Była to 46. podróż zagraniczna Franciszka w ramach której odwiedził jeszcze Belgię.

26-29, Belgia. Hasłem trzydniowej pielgrzymki Franciszka były słowa: „En route avec Espérance” - „W drodze z nadzieją”. Papież przyjechał z okazji 600-lecia katolickich uniwersytetów w flamandzkim Louvain i francuskojęzycznym Louvain-la-Neuve. W ramach wizyty odbył spotkania z królem Belgii Filipem, z premierem Aleksandrem De Croo oraz przedstawicielami rządu i społeczeństwa obywatelskiego, zespołem wykładowców w Promotiezaal niderlandzkokojęzycznego Uniwersytetu Katolickiego w Leuven, z biskupami i duchowieństwem w narodowej bazylice Najświętszego Serca w Koekelberg, ze studentami w Aula Magna francuskojęzycznego Uniwersytetu Katolickiego w Louvain-la-Neuve. 29 września przed południem odprawił Mszę św. na stadionie Króla Baudouina podczas której beatyfikował karmelitankę Annę od Jezusa (1545-1621). Była to 46. podróż zagraniczna papieża Bergoglio.

28, Angola. W wieku 99 lat zmarł emerytowany arcybiskup Luandy, kard. Alexandre do Nascimento, najstarszy kardynał Kościoła katolickiego na świecie.

Reklama

30, USA. „Stolica Apostolska jest głęboko zaniepokojona tym, że w tym szczególnym czasie jesteśmy świadkami alarmującego wzrostu liczby konfliktów na całym świecie i nasilenia przemocy” - podkreślił kard. Pietro Parolin na 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie, kryzysie w Afryce, wojnie Rosji przeciwko Ukrainie oraz sytuacji na Haiti i w Mjanmie.

30, Francja. Plenarne obrady w Lourdes zainicjowały kolejną kadencję Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Jej członkowie, współtworzący polskojęzyczne duszpasterstwa w Europie, rozmawiali nt. źródeł i zagrożeń nadziei w swoich wspólnotach, włączając się w refleksję poprzedzającą zbliżający się Rok Jubileuszowy. Rada składa się z 45 członków reprezentujących 16 europejskich państw.

PAŹDZIERNIK

1, USA. Komunistyczne władze Chin nadal usuwają krzyże oraz wizerunki Chrystusa i Maryi Panny ze świątyń katolickich, zastępując je portretami obecnego prezydenta Xi Jinpinga w ramach dążeń do wzmożenia kontroli nad religiami w tym kraju. Poinformowano w raporcie Komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF).

7, Ziemia Święta. Z okazji dnia modlitwy i pokuty w intencji pokoju, ustanowionego przez papieża Franciszka kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, wraz z chrześcijanami Ziemi Świętej modlili się, podjęli post i pokutę w intencji pokoju.

Reklama

7, Włochy. Przedstawiciele Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wskazali na kluczową funkcję rodziny dla Europy i Kościoła katolickiego. W obliczu „zimy demograficznej” oraz „pandemii samotności i wyniszczających konfliktów” Europa potrzebuje rodzin. „Bez nich budowanie trwałego pokoju jest niemożliwe” - napisano we wspólnym memorandum, które podczas spotkania w Rzymie podpisali przewodniczący FAFCE - Vincenzo Bassi i przewodniczący CCEE - abp Gintaras Grušas.

14, Rosja. Kard. Matteo Zuppi, arcybiskup Bolonii po raz drugi udał się do Moskwy w ramach pokojowej misji powierzonej mu w ubiegłym roku przez papieża Franciszka. Spotkał się m.in. z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, z którym rozmawiał na temat uwolnienia ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji, wymiany więźniów oraz zaprowadzania pokoju.

19, USA. Zakończyła się A-Cross America Relay (Sztafeta przez Amerykę). Była najdłużej trwającym w czasie wydarzeniem organizowanym przez obrońców życia w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczęła się 6 września. Działacze pro-life przemierzyli kraj w ogromnej sztafecie w kształcie krzyża. Jej celem było zainspirowanie matek w ciąży do tego, by wybrały życie dla swoich nienarodzonych dzieci.

21, Meksyk. W San Cristóbal de Las Casas, w meksykańskim stanie Chiapas, zamordowany został 41-letni ksiądz Marcelo Pérez Pérez, rdzenny kapłan z grupy etnicznej Tzotzil. Był dobrze znany ze swojej niestrudzonej i odważnej pracy na rzecz pokoju i praw rdzennej ludności.

Reklama

22, Wielka Brytania. W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco wzrosły prześladowania chrześcijan na świecie - wynika z publikowanego co dwa lata raportu „Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach osaczonych z powodu wiary 2022-24”, przygotowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jego najnowsza edycja została zaprezentowana w brytyjskim parlamencie.

22, Peru. W wtorek 22 października w wieku 96 lat zmarł w Limie peruwiański teolog o. Gustavo Gutiérrez OP, jeden z głównych twórców teologii wyzwolenia. Autor m.in. dzieła „Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie” (1971).

26, Haiti. Uzbrojone gangi, które trzymają w szachu stolicę Haiti stają się coraz bardziej bezkarne. Przestały respektować nawet szanowane wcześniej miejsca, w których siostry zakonne z wielkim oddaniem udzielają pomocy potrzebującym. Ograbiony i puszczony z ogniem został dom sióstr Matki Teresy z Kalkuty, który zapewniał rocznie pomoc 30 tys. najuboższych i najbardziej potrzebujących Haitańczyków.

31, Pakistan. Gwałtowny wzrost liczby spraw i aresztowań związanych z przepisami przeciwko bluźnierstwom niepokoi przywódców religijnych. Według najnowszego raportu pakistańskiej Narodowej Komisji Praw Człowieka (NCHR), liczba osób aresztowanych i uwięzionych w pierwszej połowie 2024 r. potroiła się w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Do 25 lipca br. w całym kraju uwięziono 767 osób.

LISTOPAD

3, Hiszpania. Caritas Hiszpanii znalazła się na pierwszej linii walki ze skutkami tragicznej powodzi, która dotknęła region Walencji. Łopata i kalosze, to wyposażenie tysięcy wolontariuszy, którzy próbowali usuwać skutki kataklizmu. Byli wśród nich księża, zakonnice oraz młodzi wolontariusze.

Reklama

6, USA. Według sondaży exit poll opublikowanych przez dziennik „Washington Post”, Associated Press i NBC News, katolicy głosowali w wyborach prezydenckich na byłego szefa państwa, Donalda Trumpa. Według sondażu Trump zdobył głosy katolików w całych Stanach Zjednoczonych z 15-punktową przewagą: 56 - do 41 proc.

8, Nigeria. Porwanie księży w Nigerii stały się prawdziwą plagą. Ks. Thomas Oyode spędził w niewoli 11 dni, po tym jak terroryści napadli na niższe seminarium duchowe, którego jest rektorem. Kraj boryka się z narastającym procederem porwań kapłanów dla okupu. Miejscowy episkopat wielokrotnie wzywał władze do wzmocnienia bezpieczeństwa chrześcijan w tym afrykańskim kraju, jednak jak dotąd porywacze pozostają bezkarni. Niejednokrotnie są oni związani z fundamentalistycznym ugrupowaniem islamskim Boko Haram.

9, Nikaragua. Reżim w Nikaragui pod przywództwem prezydenta Daniela Ortegi wprowadza kolejne restrykcje wobec Kościoła. Według raportu nikaraguańskiej adwokat żyjącej na wygnaniu Marthy Patricji Moliya, z każdym rokiem w Nikaragui dochodzi do coraz większej eskalacji przemocy wobec Kościoła. W sumie - od maja 2018 do lipca 2024 - doszło do 870 udokumentowanych ataków na Kościół katolicki. Tylko w 2024 roku reżim wydalił z kraju 36 duchownych, w tym dwóch biskupów, a wielu kapłanów przetrzymywanych jest w więzieniach. W ostatnich miesiącach nikaraguańskie władze wprowadziły m.in. podatek od jałmużny i zdelegalizowały Caritas. Zdelegalizowana została też działalność Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i Towarzystwa Jezusowego a już wcześniej kraj ten musiały opuścić m.in. misjonarki miłości. W całym kraju zdelegalizowanych zostało 5,2 tys. organizacji pozarządowych.

Reklama

12, Wielka Brytania. Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby zrezygnował z zajmowanego od 2012 roku stanowiska. Zgodę na tę decyzję wyraził król Karol III. Powodem dymisji jest niewłaściwe zarządzanie sprawą wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuścił się świecki anglikanin zaangażowany w duszpasterstwo dzieci.

18-19, Brazylia. W swoim przesłaniu skierowanym do przywódców świata zgromadzonych na szczycie G20 w Rio de Janeiro papież Franciszek skrytykował działania, które prowadzą do głodu i cierpienia. Przesłanie zostało odczytane przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

20, Włochy. Do niecodziennego zdarzenia doszło w Modenie w północnych Włoszech - grupa wiernych wytoczyła sprawę sądową przeciw swemu arcybiskupowi Erio Castellucciemu i trojgu innym osobom, oskarżając ich o obrazę uczuć religijnych. Chodzi o zorganizowaną w kościele-muzeum św. Ignacego w Carpi w prowincji Modena kontrowersyjną wystawę „Gratia Plena”, w której niektórzy dopatrzyli się przejawów bluźnierstwa.

25, Niemcy. Katedra św. Jadwigi w centrum Berlina została ponownie otwarta i rekonsekrowana podczas uroczystej Mszy św.

26, Białoruś. Katolicki ksiądz jest sądzony na Białorusi pod zarzutem „zdrady stanu”. Proces ks. Henryka Okołotowicza rozpoczął się za zamkniętymi drzwiami sądu rejonowego w stolicy Białorusi, Mińsku, o czym poinformowali obrońcy praw człowieka. 64-letniemu kapłanowi grozi od siedmiu do 15 lat więzienia i wysoka grzywna. Jest to pierwszy proces o „zdradę stanu” przeciwko katolickiemu księdzu na Białorusi od czasu uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1991 roku.

Reklama

26, Wielka Brytania. Ukazał się najnowszy „Raport o nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie”. Największą liczbę przestępstw z nienawiści do chrześcijan odnotowano we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Przykłady obejmują zdewastowane kościoły, zbezczeszczone posągi religijne, a nawet zabójstwa. W 2023 roku odnotowano 2444 incydenty, w 35 europejskich krajach. Przy czym są to wyłącznie zdarzenia, które zgłoszono policji lub organizacjom pozarządowym. Autorem raportu jest Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC Europe). Wyróżniono 232 ataki osobiste, od nękania i gróźb po przemoc fizyczną i zabójstwa.

26, Austria. Światło Pokoju, które w okresie Świąt Bożego Narodzenia podróżuje po całym świecie, jest tradycyjnie zapalane w Betlejem, w Grocie Narodzenia Jezusa. Ze względu na sytuację polityczną w Izraelu, płonącego światełka nie można było przywieźć w tym roku z ogarniętego wojną kraju. Mimo to tradycja bożonarodzeniowa, zainicjowana przez radio i telewizję ORF w Górnej Austrii, jest kontynuowana i Betlejemskie Światło Pokoju dotarło również w tym roku do milionów ludzi na całym świecie. W tym roku rozpoczęło swoją podróż po świecie od Christkindl w Górnej Austrii, miasta partnerskiego Betlejem.

28, Izrael. „Zawieszenie broni nie jest pokojem” - powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa komentując porozumienie zawarte między Izraelem a Hezbollahem. Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej zauważyli, że „zawarty rozejm jak najszybciej trzeba rozszerzyć na cierpiącą Strefę Gazy”. 60-dniowe zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem, które weszło w życie 27 listopada rozbudziło ogromne nadzieje na pokój.

Reklama

26-29, Włochy. Odbyły się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Kilkudniowe wydarzenie naukowo-kulturalne zostało zorganizowane przez Watykańską Fundację Jana Pawła II oraz Kościół i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie, który był pomysłodawcą wydarzenia w Wiecznym Mieście, przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

GRUDZIEŃ

1, Syria. Po trzech dniach zmasowanych ataków islamskie bojówki zajęły po trzech dniach Aleppo, a później Damaszek. Biskupi i kapłani różnych wyznań chrześcijańskich pozostali na miejscu. Nieoczekiwana ofensywa rebeliantów, która rozpoczęła się 27 listopada doprowadziła do obalenia autorytarnych rządów Baszara al-Asada. Bp Hanna Jallouf, łaciński biskup Aleppo podkreślił, że po podbiciu miasta dżihadyści chodzili od domu do domu, zapewniając, że uszanują chrześcijan, nie będą niszczyć kościołów i będą respektować ich nabożeństwa.

7-8, Francja. Uroczystość otwarcia odbudowanej katedry Notre-Dame w Paryżu. Pięć lat trwały tam intensywne prace remontowe i konserwatorskie po niszczycielskim pożarze z 15 kwietnia 2019 roku. W nabożeństwie odprawianym przez arcybiskupa stolicy Francji Laurenta Ulricha wziął udział prezydent Francji Emmanuel Macron. Obecni byli zaproszeni szefowie państw i rządów z całego świata, a wśród nich m.in., Andrzej Duda z Polski i Wołodymyr Zełenski z Ukrainy. 8 grudnia arcybiskup Paryża Laurent Ulrich odprawił pierwszą Msza św. w odbudowanej katedrze Notre-Dame. Hierarcha dokonał również konsekracji nowego ołtarza w prezbiterium świątyni. „Wierzący i niewierzący, jesteście tu mile widziani, aby uczestniczyć w radości wierzących, którzy uwielbiają Boga” - powiedział w homilii.

Reklama

15, Azerbejdżan. Watykański sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp Richard Gallagher przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Baku, podczas której jeszcze raz wyraził wdzięczność prezydentowi Azerbejdżanu za przekazanie gruntu pod budowę kościoła pw. Św. Jana Pawła II.

6-15, Meksyk. Stolica Meksyku ustanowiła nowy rekord pielgrzymkowy podczas obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe. Przez dziesięć dni do bazyliki w Mieście Meksyk przybyło około 13 milionów wiernych.

15, Francja. Udział w sesji podsumowującej obrady międzynarodowego kongresu „Pobożność ludowa w basenie Morza Śródziemnego” w Pałacu Kongresowym, spotkanie z korsykańskim duchowieństwem i modlitwa „Anioł Pański” w katedrze Matki Bożej Wniebowziętej, Msza św. na placu Austerlitz z udziałem 15 tys. wiernych oraz spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na lotnisku złożyły się na dziesięciogodzinną wizytę apostolską Franciszka w Ajaccio na Korsyce. Był to trzeci pobyt papieża we Francji i 47. zagraniczna wizyta apostolska w czasie jego pontyfikatu. Był to też pierwsza w historii papieska podróż na tę śródziemnomorską wyspę a jej hasłem były słowa „Jezus przeszedł dobrze czyniąc”.

23-27, Ukraina. Jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski odwiedził Lwów, Fastów, Kijów i Charków. W ramach pomocy humanitarnej wysłannik papieża Franciszka przekazał m. in. szpital mobilny wraz z sześcioma ultrasonografami. Była to dziewiąta wizyta prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia od wybuchu pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

29, Świat. We wszystkich diecezjach na świecie otwierając Drzwi Święte w jubileuszowych świątyniach zainaugurowano jubileuszowy Rok Święty 2025, obchodzony pod hasłem "Pielgrzymi nadziei", który rozpoczęty został przez papieża Franciszka 24 grudnia, otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra.

28.12. - 1.01. 2025, Estonia. W Tallinie tysiące młodych ludzi z różnych krajów świata modli się, uczestniczy w warsztatach tematycznych oraz dzieli się doświadczeniem wiary na 47. Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Wtorkowe wesele

2025-01-16 10:27

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

źródło: pixabay.com

Cud jest nie tylko przrekroczeniem naturalnych praw, ale zawiera Boże orędzie. Świadkowie cudów Jezusa nie tyle pytali: "Jak to jest możliwe?", ile raczej: "Co Bóg chce nam przez to powiedzieć?".

CZYTAJ DALEJ

Nic nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem

2025-01-17 14:00

Archiwum prywatne

- Żaden podręcznik, żadna katecheza, żadne wykłady nie zastąpią doświadczenia spotkania z drugim człowiekiem - przekonywał abp Józef Kupny.

 - Żaden podręcznik, żadna katecheza, żadne wykłady nie zastąpią doświadczenia spotkania z drugim człowiekiem - przekonywał abp Józef Kupny.

Otwarciem wystawy we wrocławskiej katedrze i nabożeństwem Słowa Bożego zakończyły się we Wrocławiu obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim.

Wystawę „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” można oglądać w katedrze wrocławskiej do końca stycznia. Została przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Szuka odpowiedzi na ważne i trudne pytania: Dlaczego holocaust był możliwy? Co sprawiło, że oprócz Hitlera i innych nazistów tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie i milczało? Co kierowało tymi, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję