Reklama

Niedziela Częstochowska

Studencie, zainteresuj się duszpasterstwem...

W Częstochowie działają miejsca, gdzie spotykają się studenci, szukający dla siebie głębszej formacji i kontaktu z ludźmi o podobnym podejściu do życia i wiary. W nowym roku akademickim zajrzeliśmy do częstochowskich duszpasterstw akademickich, sprawdzając, co oferują młodym ludziom i jakie są ich plany na najbliższy czas

Niedziela częstochowska 42/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

studenci

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo Akademickie „Emaus” ma swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego 132. Adres ten to także jedyna w mieście i jedna z niewielu w kraju parafia personalna, której patronem jest św. Ireneusz.

Młodzi ludzie z „Emaus” mówią o sobie tak: „Jesteśmy sporą grupą studentów z częstochowskich uczelni, którą założył sam Pan, odkrywając w sercu każdego z nas, że studia to nie wszystko! Najwyższy pociągnął nas za sobą, a my daliśmy Mu się uwieść. W Duszpasterstwie Akademickim gromadzimy się wspólnie na Eucharystii, adoracjach oraz spotkaniach formacyjnych, gdzie pogłębiamy swoją wiarę, czasem także uczymy się jej od nowa, dzielimy się wzajemnie naszym świadectwem życia. Jednym słowem, jak uczniowie z Emaus, małymi krokami podążamy za Chrystusem!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterzami w „Emaus” są ks. Marek Bator i ks. Jacek Szczecina. W ośrodku codziennie coś się dzieje. W poniedziałek 15 października ruszyło Seminarium Odnowy Wiary, czyli 8 tygodni, które – jak zapewniają organizatorzy – mogą zmienić nasze przeżywanie obecności Ducha Świętego. Seminarium poprowadzą ks. Marek Bator, Danuta i Marek Kuźnikowie. Lista uczestników już jest zamknięta, co dowodzi, że warto tą inicjatywą zainteresować się bliżej przy następnej okazji.

Reklama

W pierwszy wtorek miesiąca na ul. Kilińskiego spotyka się akademickie koło studentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. To grupa stypendystów, którzy chcą „w nowoczesnym świecie zgłębić uniwersalne przesłania słów i mądrość, jaką zostawił nam papież Jan Paweł II. Żywe dyskusje, prowadzone w miłej koleżeńskiej atmosferze przy kawie lub herbacie, pozwalają lepiej poznać się stypendystom oraz porozmawiać na każdy temat (...). Spotkania mają charakter otwarty”.

W drugi wtorek miesiąca spotyka się w ośrodku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W kolejny wtorek duszpasterstwo udziela miejsca Klubowi „Fronda” i jego ciekawym gościom. Środy to Oazy Studenckie, czyli spotkania studentów należących do jednego z najpopularniejszych ruchów w polskim Kościele – Ruchu Światło-Życie. W czwartek czas na spotkanie w duchu Taizé. Po Mszy św. odbywa się spotkanie przygotowujące do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodych. Tym razem młodzi spotkają się w dniach 28 grudnia – 1 stycznia w Alzacji. Jeśli ktoś chce wyjechać z nimi, niech przyjdzie na spotkanie w czwartek. W każdy piątek w domu na ul. Kilińskiego mają miejsce Dialogi Nikodemowe, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu i rozważanie Słowa Bożego. Jest to też okazja do spowiedzi i kierownictwa duchowego. Pod koniec zebrani modlą się w intencjach, które znaleziono w Skrzynce Intencji. Znajduje się ona przy wejściu do kościoła i kartkę może wrzucić do niej każdy. O modlitwę można również poprosić on-line (www.emaus.czest.pl).

W ramach duszpasterstwa działają też diakonie: liturgiczna, muzyczna. I grupy, np. wolontariuszy maryjnych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi i dziećmi wymagającymi pomocy w nauce.

Reklama

Agnieszka Magiera wymyśliła wieczory kobiet, podczas których dziewczyny „nie tylko piją ciepłą herbatkę”, ale mają okazję „na przygodę pełną Prawdy i Miłości”. Wieczory kobiet odbywają się w każdą czwartą środę miesiąca. Pierwsze spotkanie już 24 października! Męska odpowiedź to propozycja Mirosława Nowaka. „Wyobraź sobie, że stoisz na szczycie góry, szlak był bardzo trudny i nie raz upadałeś. Ale dzięki kumplom, którzy szli obok, zdołałeś dotrzeć na szczyt. Teraz dostrzegasz piękno tego świata, jednocześnie będąc bliżej Boga... Chcesz się przyłączyć do tej drużyny i wspiąć się z nami na górę?”. Pierwsze spotkanie w środę 24 października.

Wreszcie Katolicki Związek Akademicki, organizacja z tradycjami, która ma ambicję współtworzenia życia studenckiego poprzez promowanie zasad i wartości zgodnych ze społeczną nauką Kościoła katolickiego, organizuje konferencje, wykłady, dyskusje, warsztaty, rekolekcje oraz wieczory twórczości akademickiej, spływy kajakowe, wypady w góry, a nawet akcje charytatywne.

Z „Emaus” związana jest fundacja „Na Progu”. Promuje się hasłem: „Mały krok, a możesz tak wiele”, a ów mały krok to aktualnie nauka języka włoskiego. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę, i częściowo prowadzone są przez native-speakera. Wkrótce ma się także zacząć w „Emaus” kolejny kurs języka angielskiego.

Duszpasterstwo to jednak przede wszystkim codzienne i niedzielne Msze św., rekolekcje, dni skupienia i nabożeństwa. W październiku studenci zapraszają np. do wspólnego odmawiania Różańca o 18.30, przed Mszą św.

Obok Jasnej Góry

Reklama

Przy Jasnej Górze duszpasterstwo akademickie istnieje od 1989 r. Opiekę duchową sprawują nad nim Ojcowie Paulini, obecnie o. Kamil Szustak. Jasnogórska wspólnota spotyka się dwa razy w tygodniu. A obok wspólnych Mszy św., rozważania Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego, studenci z jasnogórskiego duszpasterstwa wyjeżdżają na rekolekcje, wycieczki czy pielgrzymki. Dwa razy w roku, w okolicach sesji, przygotowują czuwania modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji pomyślnie zdanych egzaminów. W okresie Wielkiego Postu organizują Akademicką Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich, biorą udział w Ogólnopolskiej Akademickiej Pielgrzymce na Jasną Górę oraz w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych nad Jeziorem Lednickim.

Piszą o sobie, że nie chcą się w życiu zagubić, nie zmarnować czasu, nie stracić swojej tożsamości. Przekonują rówieśników, że studia „to czas, kiedy sami musimy zadecydować czy chcemy wzrastać w swoim człowieczeństwie, czy wręcz przeciwnie. Duszpasterstwo akademickie to przede wszystkim doświadczenie wspólnoty z Bogiem i z drugim człowiekiem. To możliwość poznania nowych ludzi i zawiązania trwałych przyjaźni, to wspólne spędzanie czasu, wspólne wyjazdy, ale to również wspólne doświadczenie wiary, wspólna modlitwa, wspólne poszukiwanie odpowiedzi na ważne dla nas pytania”.

„Stągwie”

Przy Akademii Polonijnej, którą znajdziemy na rogu ul. 7 Kamienic i Pułaskiego, działają „Stągwie”. To bodaj najmłodsze częstochowskie duszpasterstwo akademickie. Przekonują do siebie słowami: „Zostań członkiem wspólnoty, gdyż już niedługo – po studiach – trzeba będzie powędrować dalej i wtedy w pełni okaże się, jak wykorzystaliśmy ten czas. To, czego się tutaj nauczyliśmy, czego doświadczyliśmy, pozostanie w nas i mamy nadzieję, że zaowocuje w przyszłości”. Duszpasterzem wspólnoty jest o. Franciszek Podlecki, a funkcję asystenta pełni br. Andrzej Grzesik.

W częstochowskim środowisku akademickim wiele się podobno dzieje. Nie zawsze w sensie pozytywnym, o czym dowiadujemy się czasem osobiście, czasem z relacji innych czy medialnych publikacji. Zapewne dlatego młodzi ludzie z duszpasterstwa tak często ostrzegają rówieśników, by nie zmarnowali tego niezwykłego czasu, jakim jest młodość. Żeby poszli trochę pod prąd tego, co modne i dobrze widziane, a skupili się na tym, co przyniesie im wymierny zysk w postaci wewnętrznego ładu i radości dobrze przeżywanego życia.

Zachęcamy więc studentów, nie tylko pierwszego roku, by przyjrzeli się bliżej propozycjom częstochowskich duszpasterstw akademickich, bo to oferta ciekawa, nietuzinkowa i daje szanse na wszechstronny rozwój w gronie fajnych ludzi.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formują młodych ludzi

Bp Stefan Regmunt 9 stycznia spotkał się z przedstawicielami wyższych uczelni znajdujących się na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W noworocznym spotkaniu wzięli udział rektorzy i dyrektorzy uczelni świeckich i katolickich, duszpasterze akademiccy oraz wszyscy nasi biskupi

Główną ideą dzisiejszego spotkania jest integracja tego środowiska. Stworzenie takiej okoliczności, w której możemy się wzajemnie uradować tym, co poszczególne uczelnie robią, poznać, czym żyją – wyjaśnia bp Regmunt. – Chcę podkreślić, że nasze zadania są wspólne, ponieważ wszyscy zajmujemy się młodymi ludźmi, ich formacją – czy to duchową, czy to intelektualną. Bardzo nam zależy, żeby młodzież mogła podejmować różne zadania tu, w Polsce, i nie musiała uciekać za granicę, żeby tu znajdowała środowisko dla swojego rozwoju.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Już w średniowieczu w na naszych ziemiach żywy był silny kult maryjny, a Matka Boża była traktowana jako szczególna opiekunka Królestwa Polskiego. Jan Długosz nazwał Maryję „Panią świata i naszą”, a maryjna pieśń Bogurodzica od XV wieku pełniła rolę nieoficjalnego hymnu państwowego.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje kościoły tytularne w Rzymie

2025-05-04 17:01

PAP

Przed rozpoczynającym się w środę konklawe wielu kardynałów, także elektorzy, odwiedziło w niedzielę swoje kościoły tytularne w Rzymie. Odprawiali tam Msze św. i spotkali się z wiernymi. Każdy kardynał wraz z przyjęciem tej godności od papieża otrzymuje też kościół tytularny w Wiecznym Mieście.

W wielu parafiach na wieść o wizycie kardynałów zgromadziły się tłumy wiernych na odprawianych przez nich Mszach św. Tak było między innymi w kościele Matki Bożej z Guadalupe, do którego przybył metropolita Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan. Zapytany, co sądzi o opublikowanym przez Biały Dom fotomontażu przedstawiającym prezydenta Donalda Trumpa jako papieża, odparł: "To nie było dobre. Mam nadzieję, że nie miał on z tym nic wspólnego".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję