Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W świetle Jasnej Góry!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powołanie kapłańskie to dar pochodzący od Boga. On jest źródłem i dawcą wszelkiego powołania. „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” (J 15, 16) – powiedział Chrystus do pierwszych wybranych przez siebie uczniów.

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej 7 października w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Barbary w Częstochowie miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014. Wyjątkowy charakter miała zwłaszcza dla kleryków i przełożonych diecezji sosnowieckiej, bowiem od tego roku, to właśnie u stóp Jasnej Góry będzie się odbywała formacja nie tylko kapłanów Kościoła częstochowskiego, ale także przyszłych księży naszej diecezji. Pod jednym, wspólnym dachem zamieszkiwać i kształcić się będą dwie seminaryjne wspólnoty. – Cieszymy się, bo będzie nas o 45 osób więcej. Przy tak dużym budynku, jakim dysponujemy, nie stanowi to dla nas wielkiego problemu, spodziewamy się wręcz samych korzyści – mówi rektor ks. dr Andrzej Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Alumni już 22 września przybyli pod wspólny dach, by kilka dni potem rozpocząć rekolekcyjne ćwiczenia duchowe, które prowadził o. Jacek Salij OP.

Reklama

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się uroczystą Eucharystią w seminaryjnej świątyni Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrowali m.in. pasterze diecezji sosnowieckiej – bp Grzegorz Kaszak i bp Piotr Skucha. Przy ołtarzu Pańskim licznie zgromadzili się kapłani Kościoła częstochowskiego i sosnowieckiego wraz z kapitułami obu bazylik.

W słowie Bożym Metropolita Częstochowski przypomniał, że każdy ochrzczony człowiek, a ponadto wezwany przez Boga po imieniu i obdarowany przez Niego powołaniem, jest zobowiązany do głoszenia Słowa Bożego. – Mamy to czynić w porę i nie w porę, pomimo obojętności czy wręcz wrogości ludzi. Także pomimo wszechwładności mediów, które lansują mądrość tego świata, czyli widzenie rzeczy i spraw niezależnie od Boga oraz według kryteriów sukcesu i zdobywania władzy – podkreślał Kaznodzieja. Wszyscy jesteśmy w szkole Maryi, aby być Chrystusowymi. – Jesteśmy w świetle Jasnej Góry, pod sercem i spojrzeniem Maryi. Zawsze tam idźmy – zakończył Metropolita Częstochowski.

Reklama

Wyższe seminarium duchowne stanowi bardzo ważne miejsce dla każdego Kościoła diecezjalnego. Jest to, według słów Jana Pawła II, „laboratorium wiary i laboratorium powołania”. Dlatego też każda nowo powstająca diecezja stara się, żeby jedną z pierwszych instytucji, która zostaje powołana do życia, było seminarium duchowne. Pierwszy biskup sosnowiecki dr Adam Śmigielski SDB, mając na uwadze potrzebę kształcenia własnego kleru diecezjalnego dekretem z dnia 4 czerwca 1992 r. powołał do istnienia wyższe seminarium duchowne. Nazywał je często „źrenicą” oka. Od tego czasu sosnowieckie seminarium mieściło się w budynku usytuowanym u podnóża Wawelu przy ul. Bernardyńskiej 3. W chwili inauguracji działalności WSD Diecezji Sosnowieckiej w 1992 r. naukę i formację w tej instytucji rozpoczęło 80 alumnów. Najliczniejsza grupa alumnów w ciągu jego krótkich dziejów kształciła się w seminarium w 1993 r. Wówczas to w październiku formację rozpoczęło 87 alumnów. W roku akademickim 2013/2014, już w nowym miejscu, u stóp Jasnej Góry sosnowieckich seminarzystów jest 44.

Odważny wybór

Druga część uroczystości rozpoczynających nowy rok akademicki miała miejsce w auli seminaryjnej. Rozpoczęło je przemówienie inauguracyjne rektora ks. dr. Andrzeja Przybylskiego. Długa była lista Gości, których powitał Ksiądz Rektor. W sposób szczególny przedstawił i powitał nowych wykładowców z diecezji sosnowieckiej: ks. dr. Michała Bordę (katechetyka), ks. dr. Dariusza Piaseckiego (j. łaciński), ks. Włodzimierza Skocznego (filozofia) oraz ks. lic. Roberta Żwirka (śpiew). Wicerektorem seminarium będzie ks. Konrad Kościk z diecezji sosnowieckiej. Rektor seminarium ks. dr Andrzej Przybylski podkreślił także, że przeniesienie seminarium sosnowieckiego do Częstochowy, nie oznacza formalnego połączenia obu instytucji. – Każda z nich zachowuje swoją autonomię, choć oczywiście, będzie wiele elementów wspólnych, jak choćby kadra dydaktyczna – zaznaczył.

Krótkie słowo do zgromadzonych skierowała także Poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, która gratulowała zwłaszcza alumnom I roku odwagi, determinacji i wyboru drogi pójścia za Chrystusem w czasach, kiedy ataki na Kościół przybierają na sile.

W poczet studentów

A potem odbyła się uroczysta immatrykulacja, czyli akt przyjęcia w poczet studentów I roku. Indeksy uczelni odebrało 27 nowych alumnów. Z rąk abp. Wacława Depo indeksy odebrało 18 alumnów archidiecezji częstochowskiej, zaś bp Grzegorz Kaszak wręczył indeksy 9 klerykom diecezji sosnowieckiej. Tym samym swoją drogę do kapłaństwa rozpoczęli: Oskar Brzóska z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu, Sebastian Czapla z parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, Marcin Czyżowicz z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubawce (diecezja legnicka), Karol Goc z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Patryk Kucharski z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie, Damian Musiał z parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, Karol Pszonka z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich, Paweł Szczepanik z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej.

Tęsknota Abrahama

Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu poświęcenia budynku przy ul. św. Barbary 41 w Częstochowie porównał przenosiny seminarium do tęsknoty Abrahama, który zostawił swoje ulubione miejsce i poszedł w nieznane za głosem Pana. – Czy trudno było rozstać się z Krakowem? – pytam jednego z seminarzystów. – Niewątpliwie, nie sposób zapomnieć ducha miejsca Bernardyńskiej 3, które jest kolebką kapłaństwa dla duszpasterzy naszej diecezji. Ten duch został przeniesiony do Częstochowy i zapewne będzie stale obecny przez posługę księży przełożonych i profesorów, którzy wychowali się w Krakowie. Seminarium to przecież nie tylko budynek, miejsce, to przede wszystkim „ stan ducha”, spotkanie z Chrystusem nauczającym, leczącym i przemieniającym. Tak rozumiane seminarium sosnowieckie jest ciągle to samo, niezależnie czy w Krakowie czy w Częstochowie – zaznacza kleryk diecezji sosnowieckiej.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: „Dzień zamkniętych drzwi” w seminarium

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Sławomir Marek

W niedzielę 26 kwietnia drzwi Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy są zamknięte. W tym dniu klerycy i moderatorzy posłani są do wspólnot parafialnych diecezji, aby podczas Mszy św. i spotkań z wiernymi, dać świadectwo o drodze powołania i codziennym życiu w seminarium duchownym.

- Myślę, że nie trzeba przekonywać, że duszpasterstwo powołaniowe jest czymś niezbędnym w Kościele i warto, by klerycy mieli kontakt z młodymi, którym przedstawią do rozważania temat odpowiedzialności za odczytanie i realizację otrzymanego od Boga powołania. Ma to znaczenie także dla samych alumnów, którzy potwierdzają wybór drogi ku kapłaństwu, dając świadectwo własnego powołania. W tym dniu studenci seminarium będą uczestniczyć w Mszach św., prowadzić pogadanki i konferencje, zwłaszcza dla grona Liturgicznej Służby Ołtarza, oraz spotkania z grupami działającymi w parafiach – tłumaczy ideę „drzwi zamkniętych” ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor WSD diecezji świdnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli. Nie żyje 1430 osób, a zaginionych może być nawet 50 tysięcy

2026-06-28 08:26

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

tragiczne skutki

PAP

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Wenezuelskie i zagraniczne ekipy ratunkowe oraz rzesze miejscowych ochotników kontynuowały w nocy z soboty na niedzielę dramatyczne próby wydostania ocalałych spod gruzów setek budynków zawalonych w wyniku środowych trzęsień ziemi.

Wiele z takich akcji kończyło się powodzeniem, ale eksperci przyznawali w rozmowach z mediami, że wraz z upływem czasu szanse na przeżycie uwięzionych osób maleją, zwłaszcza, że od kataklizmu minęły już ponad 72 godziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję