Przez ten gest i modlitwę do Ducha Świętego zostajesz włączony do grona apostołów XXI stulecia wiary chrześcijańskiej. Bądź dobrym świadkiem Jezusa Chrystusa – powiedział w homilii kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita Krakowski był głównym konsekratorem święceń biskupich. Współkonsekratorami byli: nuncjusz apostolski, arcybiskup Celestino Migliore oraz administrator apostolski naszej diecezji, biskup Tadeusz Rakoczy. W liturgii świeceń wzięło udział blisko 30 biskupów; na uroczystości przybyli hierarchowie z różnych diecezji Polski, a także z Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.
W bielskiej katedrze modliło się ok. 200 prezbiterów, siostry zakonne, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, instytucji nauki i oświaty, członkowie ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, przedstawiciele różnych środowisk życia społecznego i religijnego. Obecna była także rodzina nowego biskupa oraz ewangelicki biskup Paweł Anweiler. Przed katedrą przebieg liturgicznych obrzędów na specjalnym telebimie oglądało kilkaset wiernych przybyłych z różnych zakątków diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Liturgię święceń poprzedziło słowo odchodzącego na emeryturę biskupa Tadeusza Rakoczego, który życzył swemu następcy, by na jego drogach zawsze towarzyszyła mu bliskość i moc Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana. Pierwszy ordynariusz naszej diecezji przypomniał także najważniejsze wydarzenia pierwszych 20 lat istnienia Kościoła na Podbeskidziu oraz podziękował wszystkim za dzieło budowania powołanej do życia w 1992 r. nowej diecezji.
Następnie nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore odczytał papieską bulllę, a kandydat na biskupa publiczne wyraził swą wolę do przyjęcia święceń.
Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, konsekratorzy odmówili modlitwę konsekracyjną nad leżącym krzyżem biskupem nominatem i nałożyli ręce na jego głowę. Nad głową otrzymującego sakrę trzymano otwartą księgę Pisma Świętego – jako znak Ducha Świętego, który zstępuje na biskupa. Podczas obrzędów dopełniających konsekracji biskupiej nastąpiło namaszczenie Krzyżmem Świętym i przekazanie księgi Ewangelii, insygniów biskupich – mitry, pastorału i pierścienia.
Liturgia świeceń połączona była z ingresem, czyli objęciem katedry przez biskupa. Homagium, czyli znak posłuszeństwa i czci wobec nowego biskupa ordynariusza złożyli przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, siostry zakonne, reprezentanci świata nauki, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz dzieci i młodzież.
Na zakończenie nowy ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Roman Pindel udzielił wiernym swego pierwszego biskupiego błogosławieństwa i podziękował wszystkim za uczestnictwo w Liturgii. Wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem konsekratorów i duchownych zaangażowanych w przygotowanie uroczystej liturgii. Podkreślił, że słowa swej dewizy biskupiej, zawierającej apel, by trzymać się Słowa Życia, pragnie odnieść do siebie i tych, którzy tworzą diecezję.