Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Dekanalna Inauguracja Roku Łaski

Uroczysta liturgia w kościele św. Jerzego zainaugurowała Rok Jubileuszowy w dekanacie dzierżoniowskim, gromadząc kapłanów i wiernych na wspólnej modlitwie pełnej nadziei i duchowej odnowy.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Dzierżoniów

rok jubileuszowy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec w asyście ks. prał. Zygmunta Kokoszki i ks. kan. Józefa Błauciaka

Bp Ignacy Dec w asyście ks. prał. Zygmunta Kokoszki i ks. kan. Józefa Błauciaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta procesja do obrazu Matki Bożej Dzierżoniowskiej – Pani Miłosierdzia, podczas której odśpiewano koronkę do Bożego Miłosierdzia, rozpoczęła to wyjątkowe wydarzenie. Jego kulminacyjnym momentem w niedzielę 23 lutego była Msza Święta koncelebrowana przez kapłanów dekanatu, której przewodniczył biskup Ignacy Dec. Wśród celebransów znaleźli się ks. prał. Zygmunt Kokoszka, dziekan dekanatu oraz ks. kan. Józef Błauciak proboszcz parafii św. Jerzego. Wierni licznie zgromadzili się w świątyni, by wspólnie przeżywać ten ważny moment w życiu Kościoła lokalnego.

- W przed chwilą odśpiewanej koronce, wypraszaliśmy miłosierdzie dla nas i dla całego świata. Wiemy, że świat dzisiejszy o Bogu zapomina. Ludziom się wydaje, że są najmądrzejsi, że potrafią sobie życie zorganizować na ziemi, takie udane, bez Boga – i to jest wielka pomyłka – przestrzegał w słowie wprowadzenia do liturgii bp Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hierarcha zwrócił uwagę na duchowy wymiar rozpoczynającego się Roku Jubileuszowego i znaczenie świątyni jubileuszowej dla pielgrzymów. - Dzisiejsza uroczystość, zorganizowana przez kapłanów tego dekanatu, jest inauguracją Roku Jubileuszowego, czyli Roku Świętego w dekanacie dzierżoniowskim. To ważne wydarzenie, dlatego tę Mszę świętą sprawujemy w intencji wszystkich pielgrzymów, którzy tutaj będą przychodzić - podkreślił, przypominając, że nie tylko wierni, którzy regularnie uczestniczą w tym kościele w Eucharystii mogą otrzymać szczególne dary, ale także ci, którzy podejmą duchową pielgrzymkę, mogą tu doświadczać szczególnej łaski i uzyskiwać odpusty.

- To miejsce łaski, miejsce przebaczenia, miejsce pokuty i otrzymywania daru odpustu, czyli darowania kary doczesnej za grzechy – zaznaczył biskup, zachęcając do licznego udziału w modlitwach i nabożeństwach Roku Świętego.

Pielgrzymi nadziei

Rok 2025 został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Bp Dec w wygłoszonej homilii podkreślił, że jubileusz to czas szczególnej łaski, skłaniający do refleksji nad naszą drogą wiary i odnowienia relacji z Bogiem. Przypomniał, że zgodnie z tradycją, jubileusz jest rokiem odpuszczenia grzechów, a także kar za grzechy, rokiem pojednania pomiędzy zwaśnionymi, rokiem wielorakich nawróceń, rokiem pokuty sakramentalnej.

Hierarcha zwrócił uwagę na konieczność pogłębienia życia duchowego i przeżywania tego szczególnego czasu w duchu nawrócenia i miłości bliźnich. - Jako pielgrzymi zmierzamy do domu Ojca, gdzie czeka na nas Pełnia życia – przypomniał biskup. Zachęcał również do uczestnictwa w pielgrzymkach do miejsc świętych, a także w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach Roku Jubileuszowego, które mają umocnić wiarę i przypomnieć o Bożym miłosierdziu.

Łaska odpustu i duchowe owoce Jubileuszu

Reklama

Szczególnym darem Roku Jubileuszowego jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Jak przypomniał biskup senior diecezji świdnickiej, odpust ten stanowi konkretny przejaw miłosierdzia Bożego, które przekracza granice sprawiedliwości. Odpust może być ofiarowany za siebie lub za zmarłych, przynosząc wielkie duchowe owoce. Aby go uzyskać, wierni powinni spełnić określone warunki, takie jak spowiedź sakramentalna, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Jubileusz to także okazja do pogłębienia cnoty nadziei. - Opiera się na Bogu jako miłosiernym Ojcu i jest naszą odpowiedzią na Boże obietnice – przypomniał, podkreślając, że w czasach zamętu i konfrontacji dobra ze złem nadzieja jest konieczna do pokonywania trudności i trwania w wierności Ewangelii.

Kościół jubileuszowy w Dzierżoniowie

W ramach Roku Jubileuszowego w każdej diecezji wyznaczono świątynie jubileuszowe, w których wierni mogą przeżywać łaskę odpustu i szczególnego zjednoczenia z Bogiem. W dekanacie dzierżoniowskim takim miejscem został kościół św. Jerzego, który stał się duchowym centrum obchodów jubileuszowych.

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego w Dzierżoniowie było czasem łaski i radości. Wierni, którzy wzięli udział w liturgii, zostali wezwani do tego, by przez cały rok otwierać swoje serca na Bożą obecność, pogłębiać wiarę i być żywymi świadkami nadziei.

Rok Jubileuszowy to czas odnowy i nawrócenia. Niech stanie się okazją do budowania głębszej więzi z Bogiem i bliźnimi oraz do odkrywania na nowo radości wiary.

2025-02-23 20:00

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennik Pielgrzymów Nadziei

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

O. Bogdan Klóska

Przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie

Przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie

Pielgrzymka Horynieckich Aniołków i ministrantów z rodzicami do Włoch w Roku Jubileuszowym była także dziękczynieniem za 250 lat istnienia parafii w Horyńcu-Zdroju.

W Roku Jubileuszowym mieliśmy niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w pielgrzymce z Horyńca-Zdroju do Włoch. Ruszyliśmy śladami naszych wielkich świętych patronów – św. Antoniego Padewskiego i św. Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję