Reklama

Niedziela Wrocławska

Sanktuarium w centrum miasta

Niedziela wrocławska 12/2014, str. 1

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum Ojców Paulinów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Okazuje się, że właśnie w środku miasta, potrzebne jest takie miejsce święte – „sanktuarium”, w których Bóg w szczególny sposób jak namiot rozbija swoją obecność i „dotyka” człowieka swoją łaską. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński uważał, że polskie sanktuaria „nawet te małe, ubożuchne, to jakby dłoń Niepokalanej Maryi, Królowej Polski, wyciągająca się ku wspomożeniu i ku obronie narodu”. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca o godz. 18.00, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, specjalnym dekretem ustanowi kościół pw. św. Antoniego z Padwy (w parafii pw. św. Mikołaja) Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Wydarzenie to będzie transmitować Radio Rodzina. Tytuł, nowego – dziewiątego w diecezji sanktuarium maryjnego – ma dwa źródła. W tym roku wypada 50. rocznica ogłoszenia Najświętszej Maryi Panny, „Matką Kościoła”. Podczas Soboru Watykańskiego II Ikona Jasnogórska odbierała szczególną cześć. Papież Paweł VI, na prośbę pasterzy, a szczególnie kard. Stefana Wyszyńskiego, biskupów polskich oraz ludu Bożego ogłosił Maryję „Mater Eclesiae”. Gdy papieżem został Jan Paweł II, to podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski na Jasnej Górze zawierzył się Maryi słowami: „Jasnogórska Matko Kościoła! Raz jeszcze oddaję Ci siebie w «macierzyńską niewolę miłości» wedle słów mego zawołania: Totus Tuus! Oddaję Ci cały Kościół – wszędzie, aż do najdalszych krańców ziemi! Oddaję Ci ludzkość i wszystkich ludzi – moich braci... Matko, przyjmij! Matko, nie opuszczaj! Matko, prowadź!” (Jasna Góra, 6.06. 1979 r.).

Ojcowie Paulini przybyli w czerwcu 1997 r. z Jasnej Góry do Wrocławia na zaroszenie kard. Henryka Gulbinowicza. Podejmując posługę w parafii św. Mikołaja we Wrocławiu, nadali temu miejscu duchowy kierunek: „wrocławska, mała Jasna Góra”. 11 listopada 1998 r. Metropolita wrocławski dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej. Od tej chwili dla wiernych i duszpasterzy związanych z tym miejscem Maryja stała się szczególną Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona”.

Chociaż kościół św. Antoniego, zbudowany przez Bernardynów w 1692 r. był kościołem klasztornym, po II wojnie parafialnym (św. Mikołaja), to jest również miejscem, gdzie Maryja od dawna odbierała szczególną cześć i nabożeństwo. Od 1945 r. czczona była jako Matka Boża Wspomożenie Wiernych, a Księża Salezjanie wraz z parafianami przybyłymi z różnych regionów Polski zanosili do Niej ufne modlitwy. Posługa paulińska służenia Kościołowi prowadzona w duchu macierzyńskiej troski w naturalny sposób stała się kontynuacją tego duszpasterstwa. Właśnie ze względu na maryjność i eklezjalność posługi znalazły tu miejsce i możliwość formacji liczne grupy i wspólnoty oddane nowej ewangelizacji. Duszpasterze paulińscy czynili wiele, by przybywający do Maryi wierni z terenu parafii i miasta mogli doświadczyć przemożnej opieki Jasnogórskiej Matki i Królowej. Ikona Jasnogórska zawiera w sobie teologiczne przesłanie, wyrażające się w słowach wypowiedzianych przez Maryję w Kanie Galilejskiej, a odsyłających do Jezusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz miłość do Jasnogórskiej Matki prowadzi do przemiany serc i życia osób, które przybywają do wrocławskiej Jasnej Góry nawet z oddalonych miejsc naszej diecezji. Duch przemiany, ewangelicznej Kany Galilejskiej, nakłania do sakramentu pojednania i powrotu do jedności z Kościołem.

Oprac. KK

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona Panna z Grodziska

Na południowo-zachodnim krańcu diecezji kieleckiej, w Grodzisku, znajduje się jedno z najmłodszych sanktuariów naszej diecezji – sanktuarium bł. Salomei. Myliłby się jednak ten, który uważa, że historia tego miejsca nie jest długa. Powstanie Grodziska sięga średniowiecza, a jego patronka, która tu zakończyła swoje ziemskie życie – bł. Salomea urodziła się w 1212 roku. Historia tego miejsca jest ciekawa, podobnie jak życie przyszłej błogosławionej, która zanim poświęciła się całkowicie Bogu, zamykając się w klasztornych murach, była żoną halickiego króla Kolomana

Każdy, kto był w Grodzisku, widząc to miejsce, od razu zrozumiał, dlaczego w połowie XIII wieku książę śląski Henryk Brodaty, mąż św. Jadwigi Śląskiej na skalnym cyplu wybudował warowny gród – klasztor. Miejsce było obronne i takim pozostało do naszych czasów.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję