Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Warszawy do Drohiczyna

Ukochany nasz Pasterzu, przybywaj jak najrychlej!

Reklama

Papież Franciszek 29 marca br. mianował ordynariuszem drohiczyńskim bp. Tadeusza Pikusa. Zastępuje on na tym stanowisku bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap, który w związku z ukończeniem 75. roku życia odchodzi na emeryturę. Bp Pikus ma 64 lata. Jest profesorem nauk teologicznych, doktorem teologii fundamentalnej i znawcą Kościoła na Wschodzie. Pracował duszpastersko i naukowo w Rosji, na Białorusi i na Litwie. Wykładał teologię ekumeniczną w Polsce oraz w Grodnie i w Wilnie. Zasiadał w gremiach Episkopatu zajmujących się kontaktami ekumenicznymi i dialogiem z islamem. Przez 15 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, współpracował z kard. Józefem Glempem, a później, aż do tej pory, z kard. Kazimierzem Nyczem. W pierwszej chwili po nominacji przyznał, że towarzyszy mu lęk, choć ma nadzieję, że z Bożą pomocą będzie mógł dobrze służyć Kościołowi w nowej diecezji. – Rzeczywiście widzę, że w takich wydarzeniach coś się dokonuje między niebem a ziemią – mówił zaraz po nominacji. Zwrócił uwagę, że nie zna jeszcze problemów swojej nowej diecezji, ale – jak dodał – są one pewnie podobne do tych w innych diecezjach. – Rozwiązywanie problemów to rzecz wtórna, pierwotną jest ewangelizacja – budzenie wiary, nadziei, miłości, niesienie ulgi ludziom – mówił. Zapewnił także, że nie zmieni swojego biskupiego zawołania, które brzmi: „Surrexit Dominus vere!” – „Pan prawdziwie zmartwychwstał!”. – Według mojego rozeznania, jest to motto, które stanowi serce Ewangelii, mówi, że śmierć jest pokonana, Chrystus zmartwychwstał. To dla ludzi podstawowa, ogromnie ważna nowina, która niesie nadzieję, nadaje sens i cel życiu – przypomniał.

Dotychczasowy biskup drohiczyński Antoni Dydycz wiadomość o mianowaniu nowego Pasterza przekazał w liście do diecezjan, wyrażając radosne oczekiwanie na jego przybycie. Napisał m. in.: „Księże Biskupie, ukochany nasz Pasterzu, przybywaj jak najrychlej! Naszą modlitwą będziemy Ci towarzyszyli zarówno w czasie podróży do Drohiczyna, jak i podczas pełnienia pasterskiej posługi. Czekamy z otwartymi sercami, tak jak to powinno mieć miejsce w Żywym Kościele Chrystusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Film o lubelskich latach ks. Karola Wojtyły

Nasz profesor papieżem

Film „Nasz profesor papieżem”, wyprodukowany przez Telewizję Polską, przywołuje wieloletni związek Karola Wojtyły z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jest wyrazem szczególnej wdzięczności złożonym Janowi Pawłowi II w przeddzień kanonizacji. Premiera filmu w TVP1 zaplanowana jest na 19 kwietnia (w Wielką Sobotę) o godz. 10.20.

Reklama

Ks. prof. Karol Wojtyła został zatrudniony na Wydziale Filozoficznym KUL w 1954 r. i był związany z uczelnią przez 24 lata. Katedrą Etyki kierował aż do wyboru na Stolicę Piotrową. 16 października 1978 r. studenci spontanicznie wywiesili na uczelni transparent z napisem „Nasz profesor papieżem”. Ojciec Święty współtworzył historię uniwersytetu i wpisał się na dobre w pamięć i serca nie tylko studentów, ale również mieszkańców Lublina i regionu. W 2012 r., z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie, kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że po „ulicach naszego miasta chodził Święty”.

Najnowszy film, wyreżyserowany przez Grzegorza Linkowskiego, przywołuje lubelskie lata Papieża. Swojego profesora i przyjaciela wspominają m.in.: s. prof. Zofia J. Zdybicka USJK, prof. Maria Braun-Gałkowska i prof. Jerzy Gałkowski, prof. Stanisław Grygiel i ks. prof. Andrzej Szostek MIC. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży w czasie jest ks. prof. Alfred Wierzbicki, kierownik katedry, którą przed laty kierował ks. prof. Karol Wojtyła.

Jak mówił Grzegorz Linkowski, atutami filmu są archiwalne zdjęcia oraz osoby, które wspominają swoje związki z głównym bohaterem. – Każda osoba, która pojawia się w tym filmie jako świadek, pokazuje Papieża zupełnie inaczej. – Najciekawszym doświadczeniem dla mnie jest obraz Papieża, jaki tkwi w świadkach jego życia – opowiadał reżyser. – Pokazaliśmy w filmie pewien kontekst lubelski: od porannych przyjazdów ks. Karola Wojtyły, aż po nocleg u sióstr urszulanek.

Konferencja prasowa przed lubelską prapremierą filmu, która odbyła się 27 marca, była również okazją do ukazania bogatej działalności KUL-u, skierowanej na upamiętnienie największego z profesorów – Papieża. Dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, prorektor ds. promocji i współpracy z zagranicą KUL, zaprosiła na codzienną modlitwę „Anioł Pański”, która w kwietniu br. jednoczyć będzie na dziedzińcu uczelni społeczność akademicką i lokalną. Modlitwie towarzyszyć będą fragmenty tekstów Jana Pawła II z różnych okresów jego działalności. Szczegółowy program, a także bogaty serwis multimedialny dotyczący lubelskich czasów Jana Pawła II dostępne są na stronie: www.kul.pl.

(buk)

Krótko

Uzależnienie Polski od surowców energetycznych z Rosji jest dramatyczne. Importujemy stamtąd 70 proc. wykorzystywanego gazu i aż 93 proc. ropy naftowej.

Eksport polskich towarów do Rosji w porównaniu do roku ubiegłego spadł o 7,3 proc. Najbardziej zmniejszył się eksport wieprzowiny, świeżych owoców i substancji chemicznych.

Strona polska nie zamierza odwoływać Roku Polski w Rosji ani Roku Rosji w Polsce. Przygotowania do kulturalnej akcji mimo wydarzeń na Krymie idą pełną parą.

Spot reklamowy PO został stworzony niezgodnie z prawem. W materiale znalazły się ujęcia z Kancelarii Premiera, a prawo zabrania agitacji wyborczej w budynkach rządowych.

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym placówka edukacyjna będzie zobowiązana do organizacji lekcji etyki choćby dla jednego ucznia. Podobnie będzie musiała działać, gdy uczeń należy do mniejszościowego Kościoła.

Organizacje prorodzinne zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wyraziły pełną solidarność z postulatami rodziców dzieci niepełnosprawnych, domagających się zwiększenia pomocy materialnej.

Komenda Główna Policji chce, aby wszystkie interwencje funkcjonariuszy były rejestrowane. Rejestracja miałaby pomagać policji w rozstrzyganiu spraw spornych.

W głośnej sprawie pożaru domu w Jastrzębiu-Zdroju z maja 2013 r., w którym zginęła matka oraz czwórka dzieci, prokuratura postawiła zarzuty mężowi kobiety i ojcu dzieci Dariuszowi P. Zdaniem śledczych, mężczyzna sam podpalił dom, a wcześniej założył wysokie polisy na życie dla członków swojej rodziny. Motywem miała być chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia.

2014-04-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Order Orła Białego zostanie odebrany Zełeńskiemu?

2026-06-08 10:36

[ TEMATY ]

Order Orła Białego

odebrany

Wołodymyr Zełeński

posiedzenie kapituły

PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Na poniedziałkowym posiedzeniu Kapituła Orderu Orła Białego ma zająć się m.in. propozycją prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w związku z nazwaniem jednej z jednostek wojskowych imieniem „Bohaterów UPA”.

To, że posiedzenie Kapituły zostało zwołane na godz. 10 potwierdził PAP jej kanclerz prof. Michał Kleiber.
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję