Reklama

Niedziela Wrocławska

Areopag współczesności

Co wspólnego z internetem ma średniowieczny biskup? Św. Izydor zapisał się w historii jako autor wielu dzieł, w tym pewnego rodzaju encyklopedii, która zawierała uporządkowaną wiedzę z różnych dziedzin, co w żargonie informatycznym można by określić „bazą danych”. Patronuje Internetowi, internautom i programistom od 1997 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół funkcjonuje w sieci coraz sprawniej, posługując się nie tylko słowem, ale dźwiękiem i obrazem. Skąd bierze pomysły i na czym opiera swoją działalność?

Szukajcie ludzi!

4 kwietnia w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie św. Izydora – biskupa Sewilli, patrona Internetu, internautów i informatyków. To dobra okazja, by przyjrzeć się temu, jak w sieci porusza się archidiecezja wrocławska. 17 marca na portalu społecznościowym Twitter pojawiła się pierwsza wiadomość metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, który codziennie dzieli się z wiernymi refleksją dotyczącą Słowa Bożego. Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej ks. dr Rafał Kowalski wyjaśnia, że motywacją takiego działania były słowa Pana Jezusa, który zachęcał do tego, by szukać ludzi. Tak postępuje też papież Franciszek, taki styl duszpasterzowania obrał abp Kupny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strona internetowa archidiecezji odsłania całe jej bogactwo. Wnikliwie przestudiowanie każdej zakładki pozwala poznać każdą wchodzącą w jej skład parafię, duszpasterzy i wspólnoty. Ciekawym projektem jest strona powstała specjalnie na kanonizację papieża Jana Pawła II (www.jp2.wroclaw.pl). Znajdują się tam wszystkie informacje dotyczące wydarzeń przygotowujących do dobrego przeżycia tego wydarzenia, a także wiele materiałów pomocnych do pogłębienia osobistej modlitwy.

Na wzór św. Pawła

Bp Andrzej Siemieniewski za pomocą Internetu pogłębił swoją znajomość z ojcami Kościoła, zwłaszcza ze św. Augustynem. – Jestem stałym użytkownikiem wspaniale opracowanej strony św. Augustyna, gdzie opublikowane są wszystkie jego teksty po łacinie i po włosku – opowiada. – Życie biskupa nie obfituje w momenty, które można by wykorzystać na spędzanie czasu w bibliotece, dlatego czytam przed monitorem. Drugim ważnym elementem wykorzystywanym w pracy biskupa jest dostęp do Pisma Świętego online, bardzo wygodny i praktyczny w przygotowywaniu homilii, kazań czy artykułów. Bp Siemieniewski z internautami dzieli się także swoim dorobkiem – na jego stronie internetowej można znaleźć wiele publikacji i tekstów teologicznych. – Internet traktuję jako formę kontaktu z wiernymi. Widzę tu analogię do postępowania św. Pawła, który wykorzystywał jemu współczesne możliwości komunikowania się z ludźmi. Gdy przybywał do jakiegoś miasta, szedł do synagogi, gdy pojawił się w Atenach, poszedł na Areopag, by tam rozmawiać z ludźmi ciekawymi świata. Nie przez przypadek Jan Paweł II określił Internet mianem współczesnego areopagu.

– Jak każde medium, także Internet niesie ze sobą pewne zagrożenia. W tym przypadku typowym niebezpieczeństwem jest zacieranie granicy między życiem a fantazją, wydarzeniem realnym a jego wirtualną reprezentacją. Internet ma być dla nas tylko pomocą w głębszym przeżywaniu rzeczywistości, inaczej stanie się protezą, która tę rzeczywistość zastąpi – dodaje bp Siemieniewski.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: media społecznościowe szansą także dla zakonów

[ TEMATY ]

internet

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rzecznik prasowy KEP

BP KEP

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zakony mają ogromny potencjał, wciąż jednak zbyt mało informują o swojej działalności. W mediach społecznościowych mogą one pokazać swoją misję i codzienne życie. Nic tak nie pociąga jak przykład życia” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania Konferencji Rodziny Honorackiej w Olsztynie koło Częstochowy.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Kościół coraz bardziej otwiera się na różne inicjatywy w mediach społecznościowych. „Na Twitterze i Facebooku są obecni nie tylko świeccy, ale także biskupi, księża i siostry zakonne. Jest to współczesna droga komunikacji z drugim człowiekiem” – zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że papieskie konto na Twitterze o nazwie @Pontifex otwarł już Benedykt XVI, a obecnie wpisy papieża Franciszka na tym koncie cieszą się ogromną popularnością.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję