Reklama

Kościół

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Posiedzenie Sejmu i Senatu z udziałem najwyższych władz państwowych, uroczysta Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej i koncert koronacyjny - to tylko niektóre spośród licznych wydarzeń, które już wkrótce odbywać się będą w Gnieźnie. Doroczne uroczystości odpustowe związane z uroczystością św. Wojciecha, głównego patrona Polski, w tym roku mają szczególny charakter. Są bowiem połączone z państwowymi i kościelnymi obchodami jubileuszu 1000-lecia pierwszych polskich koronacji królewskich. O planie tych obchodów mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

2025-04-10 13:06

[ TEMATY ]

Gniezno

pierwsza polska koronacja

Archidiecezja Gnieźnieńska

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranych powitał rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Remigiusz Malewicz, który podkreślił wagę tegorocznych obchodów odpustu św. Wojciecha, nie tylko z uwagi na jubileusz 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji ale również obchody 1025-lecia archidiecezji gnieźnieńskiej oraz trwający w całym Kościele Rok Jubileuszowy.

Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcił do refleksji nad historią i odczytywania jej w chrześcijańskim kluczu - jako realizacji pewnego zamysłu Boga wobec nas. W tym kontekście mówił o śmierci św. Wojciech, pozornie bezużytecznej, która jednak miała związek z szeregiem wydarzeń o niezwykłym znaczeniu, jak Zjazd Gnieźnieński, utworzenie pierwszej polskiej metropolii oraz koronacja królewska Bolesława Chrobrego i Mieszka Lamberta. Przypomniał też o niedawno obchodzonym jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymas zwrócił też uwagę, że jubileusz koronacji królewskiej skłaniać może do rozważań nad godnością królewską każdego ochrzczonego oraz nad zobowiązaniem do służby na rzecz innych, które wynika z tego faktu. Mówił również o wartości życia społecznego, w ramach którego państwo i Kościół zachowują autonomię, ale życzliwie ze sobą współpracują na rzecz wspólnego dobra.

Reklama

O tym, jak będą wyglądały jubileuszowe obchody mówili inni uczestnicy konferencji: prezydent Gniezna Michał Powałowski, Daria Benka reprezentująca Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego oraz ks. Michał Bubacz, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Świętowanie rozpocznie się w środę 23 kwietnia, kiedy to w katedrze gnieźnieńskiej celebrowana będzie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka Msza św. w intencji mieszkańców Gniezna. Po Eucharystii odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem odznaczeń osobom zasłużonym. Nastąpi również inauguracja znaczka pocztowego wydanego na okoliczność 1000-lecia pierwszej koronacji.

W piątek 25 kwietnia, na Placu św. Wojciecha u stóp bazyliki prymasowskiej zaplanowano koncert zespołu TGD z gościnnym udziałem Mateusza Ziółko. Muzycznie rozpocznie się w tym samym miejscu również sobotnie świętowanie 26 kwietnia. Zespoły młodzieżowe i wokaliści zaprezentują się podczas Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Adalbertus, który organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Od rana w Gnieźnie trwać będzie też Jarmark św. Wojciecha.

Obchody państwowe

W ramach obchodów państwowych jubileuszu pierwszej koronacji królewskiej w sobotę 26 kwietnia o godz. 12 w Hali im. M. Łopatki w Gnieźnie odbędzie się wspólne posiedzenie posłów i senatorów RP. W wydarzeniu uczestniczyć będzie Prezydent RP Andrzej Duda a także premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Reklama

O 15.30 w katedrze gnieźnieńskiej zaplanowano uroczysty koncert koronacyjny, podczas którego wystąpi Chór Prymasowski oraz Capella Musica Gnesnensis. W trakcie koncertu przewidziane jest przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przed rozpoczęciem koncertu Prezydent odsłoni w podziemiach katedry pamiątkową tablicę upamiętniającą milenium koronacji królewskich dwóch pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Obchody kościelne

Obchody kościelne jubileuszu rozpoczną się w sobotni wieczór o godz. 19.30 w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Po zakończeniu Nieszporów, tradycyjnie, abp Wojciech Polak Prymas Polski dokona poświęcenia strojów dla dwóch nowych Braci Towarzystwa św. Wojciecha. Po nabożeństwie, jak co roku, wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przejdzie do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie przewidziano krótkie wystąpienia biskupów i błogosławieństwo.

W niedzielę 27 kwietnia o godz. 9.15 relikwie św. Wojciecha zostaną przeniesione procesyjnie na powrót do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 10.00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza, koncelebrowana przez księży biskupów. Na początku Eucharystii odczytane zostanie słowo papieża Franciszka, skierowane do uczestników obchodów.

W czasie tej Mszy św. zostanie użyty pochodzący z 1180 roku kielich Dąbrówki, tzw. kielich królewski, na którym przedstawiono biblijne sceny dotyczące idei królowania.

Reklama

Pod koniec niedzielnej Eucharystii Nuncjusz Apostolski w Polsce poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje. W tym roku otrzyma krzyże misyjne 10 misjonarzy: 2 księży diecezjalnych, 2 ojców zakonnych, 4 siostry zakonne i 2 osoby świeckie. Wyjeżdżają do: Uzbekistanu, Boliwii, Zambii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Papui Nowej Gwinei, Togo, Wietnamu i Ekwadoru. Warto przypomnieć, że obrzęd wręczania krzyży misyjnych polskim misjonarzom u grobu św. Wojciecha zapoczątkował papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 roku, podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o godz. 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Damiana Muskusa z Krakowa. Następnie Prymas Polski tradycyjnie udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Pielgrzymka młodych

Odpust św. Wojciecha to także pielgrzymka młodych do Gniezna. W sobotę 26 kwietnia o godz. 15.30 w kościele bł. Radzyma Gaudentego (pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego) młodzież z całej archidiecezji modlić się będzie przy jego relikwiach. Eucharystii, w której wezmą udział również misjonarze, którzy w niedzielę otrzymają z rąk nuncjusza apostolskiego krzyże misyjne, przewodniczyć będzie biskup pomocniczy gdański Piotr Przyborek.

Przed Mszą św. młodzi, w nawiązaniu do Roku Jubileuszowego "Pielgrzymi Nadziei" spotkają się ze świadkiem nadziei - Basią Turek, która jest osobą z niepełnosprawnością.

Po liturgii młodzież uda się procesyjnie na Wzgórze Lecha do relikwii św. Wojciecha, gdzie weźmie udział w Pierwszych Nieszporach ku czci Patrona Polski. Następnie w kościele św. Michała odbędzie się modlitewne czuwanie, które potrwa aż do północy.

"Oto wasz Król" - misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową

Reklama

Uczestnicy konferencji zaprosili również na Misterium Męki Pańskiej pt. „Oto wasz Król”, które odbędzie się w najbliższa niedzielę - Niedzielę Palmową - o godz. 19.30 w Gnieźnie na Placu Św. Wojciecha. Misterium w wykonaniu ok. 60 aktorów, głównie młodych z duszpasterstwa i gnieźnieńskich szkół będzie opowieścią o Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa ustami św. Wojciecha, który przekazywał tę Ewangelię nawracanym poganom. Patronat nad wydarzeniem objął Prymas Polski.

Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta to kolejne obchody znaczących rocznic historycznych po świętowanym w 2016 roku 1050-leciu Chrztu Polski i obchodzonej w 2017 roku 600. rocznicy prymasostwa polskiego. Te trzy dziejowe wydarzenia były ściśle związane z Gnieznem będącym w państwie Piastów ważnym ośrodkiem politycznym i duchowym.

Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku. Uroczystość odbyła się prawdopodobnie w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Miejscem była prawie na pewno katedra gnieźnieńskie - kościół arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy mieli prawo i przywilej namaszczenia króla.

W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim był bliżej nieznany Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Noc Świętych z udziałem Prymasa Polski

[ TEMATY ]

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Noc Wszystkich Świętych

Bernadeta Kruszyk

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Święty Brat Albert Chmielowski był patronem i bohaterem XIII Nocy Świętych w Gnieźnie, w której wziął udział abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych odbyło się także w kilkunastu innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wybór założyciela zgromadzeń albertyńskich na patrona Nocy Świętych wpisał się w trwający właśnie rok św. Brata Alberta. Jego dzieło i najważniejsze przesłanie, aby kochać bliźniego swego jak siebie samego nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce przypomnieli uczniowie gnieźnieńskiego Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”.
CZYTAJ DALEJ

Aborcja na telefon od ministra? Fundacja Pro wzywa do bezkompromisowego oporu

2025-04-25 13:21

[ TEMATY ]

minister

Katarzyna Kotula

aborcja na telefon

Gizela Jagielska

Fundacja Pro‑Prawo do Życia

Adobe Stock

Czy służby ochraniają aborcjonistów?

Czy służby ochraniają aborcjonistów?

Minister ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała, że Gizela Jagielska wielokrotnie abortowała dzieci po jej telefonicznej interwencji. Minister dzwoni - Jagielska abortuje. Wadliwe prawo zezwala na dzieciobójstwo do końca ciąży na żądanie. Służby ochraniają aborcjonistów i prześladują obrońców życia. Fundacja Pro-Prawo do Życia mobilizuje Polaków do bezkompromisowego sprzeciwu wobec aborcji.

Minister ds. równości Katarzyna Kotula przyznała się do współpracy z Gizelą Jagielską z Oleśnicy. Jak powiedziała:
CZYTAJ DALEJ

Patriarcha Bartłomiej przyjedzie do Rzymu na pogrzeb papieża Franciszka

2025-04-25 17:19

[ TEMATY ]

patriarcha Bartłomiej

pogrzeb papieża

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Honorowy zwierzchnik prawosławia, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka, które odbędą się 26 kwietnia w Rzymie. Poinformowały o tym dzisiaj greckie media prawosławne i przypomniały, że 85-letniego Bartłomieja łączyła bliska przyjaźń ze zmarłym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. W pełnym emocji przesłaniu po śmierci Franciszka Bartłomiej opisał papieża jako „drogiego brata w Chrystusie” i „prawdziwego przyjaciela prawosławia”.

W 2013 roku Bartłomiej był pierwszym od prawie 1000 lat patriarchą Konstantynopola, który wziął udział w inauguracji pontyfikatu rzymskiego papieża - Franciszka. Bartłomiej pragnął, aby w maju razem mogli świętować 1700. rocznicę pierwszego soboru powszechnego w Nicei, w historycznym miejscu w Turcji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję