W dniach 7-11 maja br. odbyła się w Ostródzie piąta Konferencja Metodyczna dla ponad 100 nauczycieli polonijnych przybyłych z 20 krajów. Hasło spotkania: „Wschód Zachód łączy nas Polska” doskonale odzwierciedla cele, jakie realizują organizatorzy.
Gospodarzem czterodniowego spotkania był powołany do życia jesienią 2013 r. i mający swoją siedzibę w „Domu Polonii” w Ostródzie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Wspólnoty Polskiej”. Partnerami zagranicznymi konferencji były: Związek Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów w Niemczech oraz Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”. Na spotkaniu podjęto tematy mające systemowy wpływ na rozwój polskiej edukacji poza Macierzą.
Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego, od 30 lat działający przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej, przedstawił podczas konferencji wyzwania nowej fali emigracyjnej, jej aspekt psychologiczny i duszpasterski oraz wspierającą rolę polskiej szkoły. Zadaniem Kościoła jest śpieszyć z pomocą religijną wiernym wszędzie tam, gdzie się znajdują. Parafia polonijna, nawet dojazdowy punkt duszpasterski obsługiwany przez polskiego księdza w innym kraju, pozostaje najważniejszą społecznotwórczą instytucją polską na emigracji. Stwarza bowiem nieosiągalne dla innych instytucji możliwości skupienia migrantów, wzajemnego poznania się ich i samopomocy oraz stanowi najważniejsze religijne, moralne i kulturowe ich oparcie. Dzięki niej zbiorowość emigracyjna staje się społecznością. Pozwala to emigrantom określić się w oczach otoczenia jako osobna grupa społeczna i narodowa, a przede wszystkim zachować tożsamość duchową. Brak duszpasterstwa w języku ojczystym miewa z reguły negatywne skutki. Specyficzny charakter duszpasterstwa emigracyjnego wynika stąd, że oprócz funkcji religijnej, Kościół i parafia dla emigrantów spełnia zawsze ważną rolę społeczną i humanitarną. Polskie placówki duszpasterskie w większości prowadzą sobotnio-niedzielne nauczanie języka i kultury polskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu