13 maja w rocznicę pierwszych objawień w Fatimie, parafia Zesłania Ducha Świętego rozpoczęła uroczyste nabożeństwa fatimskie. Na zaproszenie proboszcza ks. kan. Wojciecha Balińskiego, wydarzeniu przewodniczył biskup senior Ignacy Dec. Hierarcha nie tylko odprawił Mszę świętą, ale także wygłosił homilię pełną inspirujących odniesień do objawień Maryjnych.
Ewangeliczne przesłanie
Biskup przypomniał o szczególnym znaczeniu orędzia Matki Bożej Fatimskiej, zwracając uwagę, że Maryja prosiła trójkę pastuszków – Łucję, Hiacyntę i Franciszka – o modlitwę, pokutę i nawrócenie dla świata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Przyszłam prosić, abyście tu przychodzili przez sześć kolejnych miesięcy – cytował słowa Maryi bp Dec, zaznaczając, że jest to wezwanie skierowane również do nas wszystkich. – Czy my dziś przychodzimy do Maryi? Czy ciągnie nas do Jej sanktuariów, czy chętnie uczestniczymy w nabożeństwach majowych, październikowych i innych maryjnych spotkaniach? – pytał.
W homilii hierarcha podkreślił także, że Maryja, będąc Matką Jezusa, była błogosławiona podwójnie – zarówno przez swoje macierzyństwo, jak i przez doskonałe słuchanie i wypełnianie słowa Bożego. – Miliony ludzi mogą być błogosławieni, jeśli na wzór Maryi słuchają słowa Bożego i je zachowują – zauważył bp Dec, zachęcając wiernych, by naśladowali tę postawę w codziennym życiu.
Reklama
Homileta przypomniał także, że objawienia w Fatimie miały miejsce w dramatycznym czasie I wojny światowej i zbliżającej się bolszewickiej rewolucji. – Maryja prosiła dzieci, aby ofiarowały cierpienia jako zadośćuczynienie za grzechy ludzi oraz o nawrócenie grzeszników – wyjaśniał.
ks. Andrzej Adamiak

– Fatimskie przesłanie jest bardzo ewangeliczne. Maryja prosi o modlitwę, pokutę i nawrócenie, co doskonale zgadza się z nauką Jezusa – wyjaśnił.
Mocnym akcentem homilii były słowa biskupa o mocy Różańca jako pewnej drodze do nieba. Przypomniał szczególny dialog Łucji z Maryją, która o Franciszku powiedziała, że pójdzie do nieba, ale musi „odmówić jeszcze wiele Różańców”. – To bardzo wymowne. Droga do nieba prowadzi przez Różaniec – mówił z przekonaniem.
Na zakończenie nabożeństwa fatimskiego wierni przeszli w uroczystej procesji z figurą Matki Bożej, śpiewając pieśń „Idźmy tulmy się jak dziatki, do serca Maryi Matki”, co bp Dec wskazał jako najlepszą drogę do serca Maryi. W tej wyjątkowej chwili szczególnie pięknie prezentowały się dzieci pierwszokomunijne, które przeżywały swój biały tydzień, nadając procesji niezwykle radosny i wzruszający charakter.
ks. Andrzej Adamiak

Nie tylko trzynastego
Przypomnijmy, że w wielu parafiach formy nabożeństw fatimskich są coraz bardziej rozbudowane i przyciągają licznych wiernych. Jednakże nie może nam to przesłonić faktu, że wezwanie Maryi jest o wiele szersze i bogatsze. Istota przesłania nie ogranicza się bowiem tylko do trzynastego dnia miesiąca. Maryja wzywa każdego z nas do codziennej modlitwy różańcowej, do głębokiego nawrócenia i pokuty, ale to wszystko stanowi jedynie część pełnego przesłania objawień fatimskich. Centralnym punktem orędzia fatimskiego jest nabożeństwo, które zgodnie ze słowami Maryi, powinno przyjąć formę poświęcenia się Jej Niepokalanemu Sercu oraz wynagrodzenia za grzechy, zwłaszcza w pierwsze soboty miesiąca.
ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak
