Reklama

Kościół

Budujmy nadzieję

O teologii stworzenia, ekologii, papieżu Franciszku, św. Janie Pawle II, Tygodniu Laudato si

[ TEMATY ]

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

ks. Zbigniew Kucharski

Łukasz Frasunkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęcie obchodów Tygodnia Laudato si w niedzielę 18 maja br. zbiega się z 105. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II-go. Warto zauważyć, że ma to swój kontekst historyczny. Św. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu wielokrotnie odnosił się do teologii stworzenia i ekologii.

Zanim Papież Franciszek głosił potrzebę „nawrócenia ekologicznego”, to termin ten już był używany przez Jana Pawła II-go. Nie bez powodu w tej bardzo społecznej encyklice jaką jest Laudato si znajduje się fragment odnoszący się właśnie do osoby Papieża, naszego rodaka. Przypomnijmy sobie również słynne kazanie św. Jana Pawła II-go wygłoszone 12 czerwca 1999 r. w Zamościu. Teologia stworzenia, a tym samym refleksja ekologiczna byłam tam bardzo wyraźnie poruszona. Czy już wtedy Papież nie dążył do budzenia w nas Polakach wrażliwości na te zagadnienia? Natomiast Papież Franciszek, niewątpliwie prawdziwy Pielgrzym Nadziei odszedł od nas, można powiedzieć, u progu rozpoczęcia obchodów Tygodnia Laudato si, który będzie się odbywał pod przewodnictwem Jego następcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy Papież na początku swojego pontyfikatu, w Jubileuszowym Roku Nadziei stanął u progu 10-tej rocznicy publikacji tej encykliki. Dlaczego ona jest tak ważna? W odpowiedzi na to pytanie no to zauważyć, iż encyklika ta przede wszystkim odnosi się do aktu stworzenia świata przez Boga Ojca, ale również ma wymiar społeczny. Papież akcentuje w niej potrzebę widzenia świata przez przekraczanie granic swojego regionu, kraju, a nawet kontynentu, aby cały świat spostrzegać jako nasz Wspólny Dom. Otwiera nas na szerokie myślenie. Nie powinno to dziwić. Przecież Kościół ze swojej istoty jest powszechny. Jednocześnie trzeba pamiętać, iż dzisiejszy świat to rzeczywiście jedna wielka wspólnota. Wszyscy na wszystkich mogą mieć wpływ. Wydarzenia w jednej części świata mogą niesamowicie skutkować w innym jego miejscu, oby zawsze pozytywnie. Oczywiście te skutki w konsekwencji dotyczą nas ludzi i naszego środowiska. W różnych sytuacjach można mówić o zasługach człowieka, ale niestety czasami o jego winie. Tam, gdzie pojawia się kwestia winy może pojawiać się także kwestia realnego grzechu. Teologia moralna sprawę stawia jasno: jeżeli ktoś świadomym aktem woli wyrządzi wielką szkodę materialną, o wielkich rozmiarach, niewątpliwie zaciąga winę, a nawet może popadać w grzech. W tym kontekście należy pochylić się nad refleksją w zakresie pojęć „nawrócenia ekologicznego” i „grzechu ekologicznego”. Nie dziwi więc fakt, że inicjatywa obchodów Tygodnia Laudato si pochodzi z watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

W obecnym roku obchody trwają od 18 do 25 maja. Z tej okazji powstała nowa wersja filmu Gratias Domine przybliżającego encyklikę ekomaika.pl oraz cykl ciekawych wywiadów pt. „Czy wiesz czym oddychasz?” ekomaika.pl .

2025-05-15 15:16

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pajęczno. Encyklika „Laudato si'” w praktyce

[ TEMATY ]

ekologia

szkolne koła caritas

Laudato si'

archidiecezja częstochowska

Zespół Szkół w Pajęcznie

Archiwum szkoły

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie wzięło udział w projekcie ekologicznym „Ekologia integralna encykliki Laudato si' w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”. Jest on odpowiedzią na gorący apel papieża Franciszka zawarty w encyklice „Laudato si'”, w której wyraził troskę o nasz „wspólny dom” – Ziemię.

Czy Kościół może zajmować się ekologią? Dlaczego papież o niej pisze? Pewnie nie wszyscy z nas rozumieją, że troska o świat stworzony wynika z przykazania miłości do Boga, do bliźniego i do stworzenia. Encyklika „Laudato si'” to list papieża do wszystkich ludzi dobrej woli i zaproszenie do rozmowy o kondycji świata jako naszego wspólnego i jedynego domu. „Nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona” (LS, 1). Papież zatroskany o świat mocnym głosem przypomina o tym i zaprasza każdego z nas do osobistej odpowiedzi, w której ważniejsze są nasze czyny, a nie słowa. „Jaki rodzaj świata chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom?” (LS, 160). „My sami jesteśmy z prochu ziemi. Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia” (LS, 2).
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowa Głogowska Pielgrzymka Rowerowa w tym roku z akcentem Bożego Miłosierdzia

2026-06-25 11:20

[ TEMATY ]

Głogowska Pielgrzymka Rowerowa

Karolina Krasowska

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

W dniach 2 - 7 lipca odbędzie się szczególna, bo jubileuszowa XV Rowerowa Pielgrzymka Głogowska na Jasną Górę. Z tej okazji organizatorzy przygotowali pewną niespodziankę.

W tym roku, z okazji jubileuszu, pielgrzymka będzie o dwa dni dłuższa, ponieważ chętni uczestnicy będą pielgrzymować aż do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję