Reklama

Polska

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

2025-05-16 16:43

[ TEMATY ]

straż graniczna

Abp Józef Guzdek

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita, odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył, że zanim Jezus powierzył Piotrowi odpowiedzialność za Kościół, zapytał go o miłość - o to, czy kocha Go bardziej niż inni. Piotr potwierdził swoją gotowość nie tylko słowem, lecz także męczeństwem. „Tylko miłość heroiczna, gotowa na poświęcenie życia, daje prawo do służby najwyższym wartościom” - stwierdził, stawiając pytanie, czy postawa Piotra była wyjątkowa, czy też znalazła kontynuatorów.

Przypomniał, że dziś Kościół katolicki wspomina św. Andrzeja Bobolę - jezuickiego misjonarza, kaznodzieję i wychowawcę młodzieży, który w XVII w. z oddaniem głosił Ewangelię, dbał o jedność chrześcijan i nawracał grzeszników. Jego gorliwość apostolska budziła niechęć, a w czasie wojen kozackich doprowadziła do brutalnego męczeństwa. „16 maja 1657 r. poniósł śmierć męczeńską, dając dowód tego, że kocha Chrystusa bardziej, więcej, aniżeli swoje życie” - mówił abp Guzdek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do dowództwa, funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, pracowników cywilnych Straży Granicznej oraz wszystkich uczestników dzisiejszej liturgii, podkreślił, że tegoroczne święto 34. rocznicy powstania Straży Granicznej zostało poprzedzone odsłonięciem tablicy upamiętniającej gen. bryg. Stefana Pasławskiego, „który jest wzorem prawego i wiernego syna Rzeczpospolitej”.

Reklama

Kreśląc jego sylwetkę wskazał, że od młodości służył Ojczyźnie jako żołnierz Wojska Polskiego. Po służbie w Korpusie Ochrony Pogranicza, dzięki doświadczeniu i odpowiedzialności, awansował na głównego inspektora Straży Celnej, a potem komendanta głównego Straży Granicznej. Za zasługi otrzymał stopień generała brygady. Po przejściu w stan spoczynku został wojewodą białostockim (1934-1936). Po kampanii wrześniowej był internowany w Rumunii, a następnie trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie pozostał na emigracji, gdzie zmarł w 1956 r.

„Życie gen. bryg. Stefana Pasławskiego było pasmem nieustannej walki o sprawy naszej Ojczyzny, o zachowanie wolności i jej bezpieczeństwo. Został on wypróbowany jak złoto w tyglu. Jednak zdał egzamin z wierności Ojczyźnie. To on umiłował Ojczyznę «więcej, bardziej» aniżeli inni; umiłował w sposób heroiczny. Jest dla nas wzorem profesjonalizmu i poświęcenia w służbie dla narodu” - mówił abp Guzdek.

„On nic nie «musiał», on «chciał». Całe życie troszczył się o honor, wszak nie dał się złamać ani też przekupić i zawsze był uczciwy w służbie dobru wspólnemu. Był i nadal pozostaje wzorem dla innych. Jak dobre drzewo rodził dobry i dorodny owoc, który nadal budzi podziw i uznanie” - dodał.

Hierarcha dziękował pogranicznikom za to, że w dniu ich święta modlitwa i refleksja stały się piękną tradycją, pozwalającą zadać sobie fundamentalne pytanie o miłość do Ojczyzny - taką, która wymaga heroizmu. „Czy kochasz Ojczyznę i troszczysz się o jej bezpieczeństwo więcej, bardziej, aniżeli inni? Mundur zobowiązuje. Formacja, do której należycie, domaga się zaangażowania i poświęcenia zdrowia, a nawet życia” - zaznaczył.

Reklama

„W aktualnej sytuacji zagrożenia na wschodniej granicy Rzeczypospolitej to właśnie Wy - funkcjonariusze Straży Granicznej - stoicie na pierwszej linii obrony. To Wy strzeżecie nienaruszalności naszych granic, zapewniając bezpieczeństwo obywatelom i stabilność państwa. Wasza służba - pełna odwagi, determinacji i poświęcenia - zasługuje na najwyższy szacunek. Mundur, który nosicie, nie tylko zobowiązuje, ale także świadczy o szczególnym powołaniu: by bronić tego, co wspólne, cenne i święte - naszej Ojczyzny”.

„Bo Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - podkreślał z mocą.

Pracownikom Straży Granicznej życzył siły ducha i głębokiej motywacji do służby Ojczyźnie. „Bądźcie niezłomni jak gen. bryg. Stefan Pasławski, dając przykład odwagi, honoru i oddania Polsce i jej obywatelom” - mówił.

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek dziękował za wspólną modlitwę służbom mundurowym i za obecność duchownym prawosławnemu i ewangelickiemu, apelując o jedność. „Prośmy Pana Boga o opamiętanie tych, którzy dzielą, bo wszelkie podziały osłabiają naszą Ojczyznę, która tak bardzo potrzebuje jedności” - stwierdził.

Prosił także o wspieranie tych, którzy bronią naszych granic, bo „bezpieczna Ojczyzna to nasza wspólna sprawa”.

Msza św. w archikatedrze, którą koncelebrowali kapelani służb mundurowych, zgromadziła dowództwo Straży Granicznej na czele z gen. bryg. Sławomirem Klekotką, funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału SG wraz z pocztem sztandarowym, a także przedstawicieli innych formacji mundurowych. Obecni byli również duchowni innych wyznań: dziekan ewangelicki Straży Granicznej, ks. płk Kornel Undas oraz dziekan prawosławny, ks. mjr Paweł Siebiesiewicz.

Reklama

W Eucharystii licznie uczestniczyła młodzież przeżywająca dziś XX Papieskie Forum Młodych.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, z udziałem solistów.

Na zakończenie Mszy św. metropolita białostocki abp Józef Guzdek, w imieniu Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce, wręczył medale „Gloria Caritas” dwóm zasłużonym osobom: sierż. SG Jakubowi Abramowiczowi z Placówki SG w Bobrownikach oraz st. chor. Franciszkowi Jasińskiemu.

W uzasadnieniu podkreślono, że sierż. Abramowicz „na pierwszej linii ochranianego odcinka granicy, aktywnie niesie pomoc humanitarną wobec będących w zagrożeniu życia i zdrowia cudzoziemców. Zaś poza służbą jako wolontariusz od wielu lat uczestniczy w roli opiekuna, na koloniach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży z rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy, organizowanych przez Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce”.

Z kolei st. chor. Jasiński, „jako wieloletni opiekun kościoła garnizonowego w Białymstoku, regularnie prowadzi zbiórki ofiar i darów rzeczowych dla potrzebujących, w ramach działalności parafialnego zespołu Caritas Ordynariatu Polowego w Polsce. Jednym z wielu prowadzonych dzieł, jest m.in. zbiórka ofiar i darów dla Polaków mieszkających w Taboryszkach na Litwie”.

Po Mszy św. przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miały miejsce uroczysty apel oraz wręczenie odznaczeń.

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Straż Graniczna: ubiegłej doby na polskiej granicy skontrolowano łącznie ponad 40 tys. osób

[ TEMATY ]

straż graniczna

koronawirus

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek na polskich granicach w związku zagrożeniem koronawirusem skontrolowano łącznie ponad 40 tys. osób - poinformowała w sobotę PAP rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Od środy kontrole prowadzone są na wszystkich odcinkach granicy.

Jak poinformowała Straż Graniczna w piątek na granicy zewnętrznej - z Rosją, Ukrainą i Białorusią - kontroli sanitarnej poddano 27 931 osób. Na granicy wewnętrznej i w portach skontrolowano natomiast 12 488 osób.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

2025-05-15 12:50

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

BP KEP

Leon XIV mianował peruwiańskiego marystę o. Miguela Ángela Contrerasa Llajarunę biskupem pomocniczym diecezji Callao. Jest to pierwsza nominacja biskupia za pontyfikatu nowego papieża. Jeszcze jako biskup diecezji Chiclayo w Peru przyszły papież był administratorem apostolskim diecezji Callao w latach 2020-2021.

Biskup nominat Ángel Contreras Llajaruna urodził się 5 lipca 1979 w Cajabamba - Cajamarca. Wstąpił do zgromadzenia marystów. Filozofię studiował w Limie, teologię w Meksyku, biblistykę w Nelo Horizonte, a zarządzanie edukacją ponownie w Limie. Święcenia kapłańskie przyjął w 2008 roku. Pracował w szkole katolickiej, był proboszczem parafii, wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego i dyrektorem sieci szkół parafialnych w diecezji Callao. Od 2022 roku był przełożonym dystryktu południowoamerykańskiego swego zgromadzenia zakonnego.
CZYTAJ DALEJ

Na świątyni we Wschowie stanął krzyż

2025-05-17 10:11

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

montaż krzyża

Krystyna Pruchniewska

Na kościele św. Jadwigi Królowej we Wschowie 15 maja 2025 zamontowano krzyż. To ważny etap prac wykończeniowych w budowie świątyni.

Z miesiąca na bliżej coraz bliżej zakończeniu budowy nowego kościoła pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Niedawno ułożono posadzkę w prezbiterium. Budowa kościoła rozpoczęła się w 2008 roku. Historia parafii sięga jednak 10 lat wstecz. W kwietniu 1998 roku z inicjatywy proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, ks. Zygmunta Zająca (zmarłego w 2024 roku), rozpoczęto przygotowania do budowy kaplicy na placu przy Osiedlu Jagiellonów. Nowa parafia została erygowana dekretem biskupa Adama Dyczkowskiego 22 sierpnia 2000 roku. Z kolei plac pod budowę kościoła został poświęcony przez biskupa Stefana Regmunta 19 maja 2008. Budowę rozpoczęto 1 września 2008. Przez 19 lat proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Krzysztof Maksymowicz, zmarły w 2020 roku. Jego następcą jest ks. Adam Tablowski. Posługę wikariusza sprawuje obecnie ks. Karol Aleksandrowicz. Kościół św. Jadwigi Królowej to jedna z trzech świątyń parafialnych we Wschowie. Zapraszamy do fotogalerii, jak wyglądał montaż krzyża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję