Spotkanie z ministrantami
Dobrze używajcie wolności
W Nieszporach odprawianych 5 sierpnia br. na Placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego uczestniczyło 50 tys. niemieckich ministrantów. Papież Franciszek wezwał ich do dobrego używania wolności. Nie marnujcie wielkiej godności dzieci Bożych, jaka została wam dana! Jeśli pójdziecie za Jezusem i Jego Ewangelią, wasza wolność rozwinie się niczym kwitnąca roślina, przynosząc dobre i obfite owoce przekonywał Papież.
Chłopcy i dziewczęta w wieku od 13 do 27 lat przybyli do Rzymu w narodowej pielgrzymce. Na barwnych chustach pielgrzymów widnieje hasło: „Frei! Darum ist es erlaubt, Gutes zu tun” („Wolni! Bo wolno jest dobrze czynić”). Młodzieży towarzyszyli liczni biskupi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Franciszek odpowiedział na trzy pytania zadane przez przedstawicieli ministrantów. Pierwsze dotyczyło tego, czego oczekuje od nich Kościół, drugie jak łączyć posługę przy ołtarzu z codziennym życiem w środowisku, które jej nie rozumie, trzecie zaś jak doświadczyć w życiu tego, że wiara oznacza wolność.
Reklama
W odpowiedzi Papież wezwał ministrantów, by byli „kanałami” przekazującymi innym miłość Jezusa, mówiąc o Nim swoim rówieśnikom, zwłaszcza poza granicami parafii. Zachęcił ministrantów, by dobrze organizowali swe życie a jako Niemcy wiedzą, jak to robić nie tracąc czasu na sprawy ulotne: czatowanie w Internecie, oglądanie telenowel czy korzystanie ze zdobyczy technologicznych, które mają ułatwiać życie, a faktycznie odwracają uwagę od tego, co rzeczywiście ważne.
Drodzy chłopcy i dziewczęta! Nie używajcie źle waszej wolności! Nie marnujcie wielkiej godności dzieci Bożych, jaka została wam dana! Jeśli pójdziecie za Jezusem i Jego Ewangelią, wasza wolność rozwinie się niczym kwitnąca roślina, przynosząc dobre i obfite owoce! apelował Biskup Rzymu. Zapewnił, że na tej drodze znajdą oni „prawdziwą radość”, gdyż Bóg pragnie ludzi „w pełni szczęśliwych i spełnionych”. Tylko dzięki przylgnięciu do woli Bożej możemy czynić dobro i być światłem dla świata i solą ziemi podkreślił Franciszek.
Apel do sumień narodów
Wezwanie do ochrony chrześcijan w Iraku
Reklama
Papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie kroków na rzecz położenia kresu obecnej katastrofie humanitarnej oraz o zapewnienie ochrony osobom zagrożonym przemocą i niezbędnej pomocy osobom wysiedlonym. Ojciec Święty śledzi z głębokim niepokojem dramatyczne wiadomości dochodzące z północnego Iraku, dotyczące ludzi bezbronnych stwierdził ks. Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W oświadczeniu wydanym w imieniu papieża Franciszka ks. Lombardi przypomniał, że falą przemocy dotknięta jest szczególnie uciekająca ze swoich wiosek ludność chrześcijańska. Ks. Lombardi przytoczył słowa Ojca Świętego wygłoszone podczas modlitwy „Anioł Pański” 20 lipca br.: „Nasi bracia są prześladowani, są przepędzani, muszą opuszczać swoje domy, nie mając możliwości zabrania ze sobą niczego” oraz jego zapewnienie, że łączy się z nimi w wierze w Tego, który zwyciężył zło.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił, że papież Franciszek apeluje do sumienia wszystkich ludzi, prosząc, by Bóg pokoju wzbudził we wszystkich pragnienie dialogu i pojednania, bowiem przemocy nie zwycięża się przemocą stwierdził ks. Lombardi.
Audiencja Generalna
O Kościele jako nowym ludzie, budowanym na nowym przymierzu, ustanowionym przez Pana Jezusa, mówił 6 sierpnia br. papież Franciszek podczas audiencji generalnej, pierwszej po wakacyjnej przerwie. Do auli Pawła VI przybyło ok. 10 tys. wiernych.
Ojciec Święty zaznaczył, że nowe przymierze ustanowione przez Pana Jezusa wraz z darem swego życia nie neguje uprzedniej drogi, ale prowadzi wręcz do jej wypełnienia. Wskazał na św. Jana Chrzciciela, odgraniczającego Stary Testament od Nowego. Zaznaczył, że jako „prekursor” i „świadek” ma on centralną rolę w całym Piśmie Świętym, będąc pomostem między obietnicą Starego Testamentu a jej wypełnieniem, między proroctwami a ich realizacją w Jezusie Chrystusie.
Reklama
Papież zachęcił do nauczenia się na pamięć Ośmiu błogosławieństw, streszczających nową naukę Jezusa Chrystusa. Dodał, że są one portretem Jezusa, Jego formą życia i drogą prawdziwego szczęścia, którą podążać możemy także i my. Podkreślił też znaczenie nowego prawa, na którego podstawie będziemy sądzeni. Znajdujemy je w 25. rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza. Ojciec Święty wskazał, że Pan nas rozpozna, o ile my sami rozpoznaliśmy Go w ubogim, głodnym i znoszącym niedostatek, zepchniętym na margines, cierpiącym i samotnym... Jest to jedno z podstawowych kryteriów weryfikujących nasze życie chrześcijańskie. Jezus zachęca nas, byśmy się z Nim konfrontowali każdego dnia powiedział papież Franciszek.
Papież Franciszek do Polaków
Witam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele, nowe przymierze polega na tym, że możemy w Chrystusie doświadczać Bożego miłosierdzia i współczucia. Właśnie to napełnia nasze serce radością i to czyni z naszego życia piękne i wiarygodne świadectwo miłości Boga do wszystkich braci, których spotykamy każdego dnia. Bądźcie ludźmi błogosławieństw, a Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy!
Audiencja generalna, 6 sierpnia 2014 r.
* * *
Jeśli gromadzisz bogactwa jak skarb, one kradną ci duszę.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze