Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto Młodych

W naszej diecezji już od 17 lat odbywają się Spotkania Młodych. W tym roku, w dniach 19-21 września, pod hasłem „Błogosławieni ubodzy w duchu”, spotkało się kilka tysięcy gimnazjalistów, uczniów szkół średnich, studentów oraz młodzieży pracującej.

Niedziela sandomierska 39/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od godzin popołudniowych do sandomierskich parafii przybywały grupy autokarowe i indywidualne. Najczęściej z kapłanami, katechetami, nauczycielami czy rodzicami. Po zgłoszeniu w recepcji każdy uczestnik otrzymał specjalny pakiet i został zaprowadzony na miejsce noclegowe: w domach prywatnych bądź w szkołach czy placówkach kościelnych. Niespodzianką były też lokalne specjały – czyli jabłka od okolicznych ogrodników.

Piątek z akcentem na krzyż

Młodzi z parafii zakwaterowania zostali zaproszeni na nabożeństwo do trzech kościołów stacyjnych. Uczestnicy zlotu gromadzili się przy krzyżu i ikonie Chrystusa Nauczyciela, które od lat towarzyszą spotkaniom młodych. Adoracja Chrystusa i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego były wprowadzeniem do wspólnej manifestacji wiary podczas ulicznej Drogi Krzyżowej. Jednocześnie z trzech różnych miejsc w stronę sandomierskiego Rynku ruszyły tysiące osób. Młodym towarzyszyli ich opiekunowie, ale też liczni sandomierzanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Organizatorzy przewidzieli wspólne zakończenie nabożeństwa, po którym głos zabrał gospodarz miasta, burmistrz Jerzy Borowski. Na zakończenie spotkania uczestników pozdrowił i pobłogosławił bp Edward Frankowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przymierze Miłosierdzia

Reklama

Sobotnie spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościołach parafialnych. Głównym punktem przedpołudniowej części formacyjnej było spotkanie ze wspólnotą „Przymierze Miłosierdzia”, które odbywało się w trzech kościołach stacyjnych. Ewangelizatorzy z Brazylii poprzez świadectwo swojego życia oraz południowoamerykański temperament chcieli ożywić naszą młodzież, jednocześnie pokazując swoją wiarę i zaufanie Panu Bogu. Podczas spotkania rozważano Słowo Boże, śpiewano i tańczono.

Sobotnie popołudnie natomiast to wspólne spotkanie przy św. Janie Pawle II na sandomierskich Błoniach, gdzie 15 lat temu sprawowana była Msza św. przez Świętego Papieża. Młodzi rozpoczęli świętowanie od modlitwy do Miłosiernego Jezusa. Po tym był czas na zabawę i tańce nazywane przez organizatorów Krąg Radości. W tym samym czasie można było skorzystać również z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów: mobilnej poradni, czyli porozmawiać o narzeczeństwie, małżeństwie, powołaniu kapłańskim czy życiu zakonnym. Można było poruszać tematy dotyczące sekt czy porozmawiać z psychologiem. Odbywała się Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz dyżurował ksiądz spowiednik.

Natomiast wieczór został zdominowany przez koncert zespołu „TGD”. Członkowie grupy poprzez śpiew i świadectwo życia oraz wspaniałą atmosferę modlitewną podprowadzili pod ostatni punkt spotkania jakim było wspólne uwielbienie Chrystusa na sandomierskim Rynku. Przy śpiewie grupy muzycznej „Oremus” z zapłoną świecą w dłoni uczestnicy dzięki wspólnemu prowadzeniu modlitwy mogli odczuć jak wielką łaską jest wiara i poczuć jak Chrystus chce być im bliski. Zwieńczeniem Adoracji było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego udzielił bp Edward Frankowski.

Nie bój się niczego

Ostatni dzień świętowania to wspólny przemarsz ze wszystkich stron miasta w stronę Rynku z modlitwą różańcową na ustach. Stamtąd natomiast całą blisko czterotysięczna grupą w Marszu dla Jezusa z entuzjastycznym śpiewem w stronę Placu Papieskiego. Tu na młodych ponownie czekała wspólnota ewangelizacyjna „Przymierze Miłosierdzia”. Po niej do liturgii wprowadziła grupa muzyczna. Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Frankowski. Dziękując młodym za ich trzydniową obecność i modlitwę biskup podkreślił wartość świadectwa o swojej przynależności do Chrystusa, jakie dają każdego dnia. – Drodzy młodzi, Sandomierz i cała diecezja poczuła podczas tych trzech dni, jak wielka jest w was nadzieja. Pokazaliście, że Kościół jest żywy, radosny i twórczy jak wasza młodość. To w was pokładamy nadzieję, że poniesiecie Ewangelię w nowe pokolenia. Te dni były nam potrzebne, nie tylko ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka, ale były potrzebne także wam, abyście mogli ożywić swoją wiarę, której zagraża wiele współczesnych niebezpieczeństw – mówił do młodych bp Frankowski. Podczas homilii ks. Bartłomiej Krzos, prefekt WSD, wyjaśnił młodym sens ewangelicznego błogosławieństwa „ubodzy w duchu”. – Drodzy Przyjaciele, chciałbym podejść teraz do was wszystkich i powtórzyć wam słowa Psalmu, który usłyszeliśmy: „Nie bój się niczego, Pan jest blisko wszystkich, którzy Go szukają”. W codziennym życiu osoby rozpoznaje się i znajduje po twarzy i po znakach szczególnych. Pan Jezus, którego szukasz ma swoją piękną i spokojną twarz. Ma też znak szczególny: On jest ukrzyżowany i zmartwychwstały. Proszę was, jeśli znajdziecie Jezusa starajcie się Go poznać, a jeśli Go poznacie zaprzyjaźnijcie się z Nim. Często koledzy i koleżanki proszą was: nie bądź obojętny, daj lajka! Tak i ja was proszę: nie bądźcie obojętni! Polubcie ziemskie życie Jezusa. Wszystko, co do nas mówił, co dla nas zrobił i to, że za nas umarł. Jeśli znajdziesz Pana, poznasz Go i się z nim zaprzyjaźnisz, to naśladuj Go poprzez bycie ubogim duchem, a wtedy będziesz szczęśliwy – mówił ks. Krzos. Na zakończenie Mszy św. dokonano przekazania symbolu spotkania. Przedstawiciele młodzieży, duszpasterzy i włodarz Sandomierza przekazali ikonę Chrystusa delegacji ze Staszowa, gdzie odbędą się przyszłoroczne Diecezjalne Dni Młodych.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Goście w muzeum

Niedziela sandomierska 36/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

Archiwum autora

Goście z Ukrainy wraz z wolontariuszami z Majdanu Królewskiego

Goście z Ukrainy wraz z wolontariuszami z Majdanu Królewskiego
Podczas Dni Misyjnych w diecezjach przed wyjazdem do Krakowa młodzi ludzie, którzy przybyli z różnych krajów do Polski, mieli możliwość zapoznania się z kulturą, historią i tradycją danego regionu. W dniach od 20 do 22 lipca Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej odwiedziło blisko 350 osób z Ukrainy, Kazachstanu, Indii, Nigerii, Hiszpanii, Wenezueli, Ekwadoru, Kanady i Stanów Zjednoczonych. – Każde spotkanie rozpoczynało się odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży w języku danej narodowości. Młodzi pielgrzymi poznawali życie i działalność misyjną kard. Kozłowieckiego jak również mogli oglądać przygotowane na ten czas specjalne ekspozycje związane z pobytem Kardynała w obozach koncentracyjnych. Pracownicy i wolontariusze muzeum przygotowali wielojęzyczny przewodnik, który ułatwiał zwiedzenie obiektu. Każda grupa prezentowała charakterystyczne dla kraju swojego pochodzenia śpiewy, młodzi opowiadali również o ciekawych tradycjach ze swoich ojczyzn. Nie brakowało wspólnych zabaw integracyjnych przy muzyce z danego państwa, które doskonale jednoczyły młodych ludzi. Wśród proponowanych zajęć odwiedzający mogli sami przygotować regionalne placki pod opieką Koła Gospodyń Wiejskich z Huty Komorowskiej, tworzyli „obrazy nie z tej ziemi” na przeźroczach, malowali swoje twarze i kostkę przed muzeum. Park przy muzeum stał się miejscem odpoczynku i wspólnego biesiadowania przy posiłku – informuje dyrektor placówki ks. Daniel Koryciński.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję