Hierarcha zwrócił uwagę, że aby słowo Boga owocowało w życiu człowieka, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. – Trzeba słuchać Słowa z sercem szlachetnym i dobrą wolą, wrażliwością oraz otwartością, zatrzymywać je w swoim sercu, żyć słowem, a także pozwalać mu owocować – tłumaczył metropolita, a nawiązując do „Przypowieści o siewcy” podkreślił, że chociaż w słowie Boga tkwi tajemnicza siła witalna, która potrafi wydać owoc na życie wieczne, to jednak nie zaowocuje ono bez ludzkiej współpracy. – Plon zależy nie tylko od jakości ziarna, ale także od jakości gleby – zaznaczył, puentując: – Aby realizować słowo Boże, potrzeba wytrwałości i samozaparcia.
Pierwszy kościół w Nowolesiu wybudowano w 1368 r. Do 1810 r. posługiwali tu cystersi z pobliskiego Henrykowa. Obecna świątynia w stylu neoromańskim została wybudowana w 1867 r. Sama wieś to stara osada polska, o czym świadczy urzędowa nazwa "Polnisch Neudorf" używana do 1924 r. Pierwsze zdanie napisane w języku polskim w Księdze Henrykowskiej potwierdza, że w tych okolicach była kolebka kultury polskiej.
Po II wojnie światowej przybyli tu osadnicy ze Wschodu, przywożąc Obraz Matki Bożej Różańcowej z kościoła w Komarnie. W 1997 r. kościół uzyskał miano Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu