Byli członkowie Koła Żarskiego Towarzystwa im. św. Brata Alberta z jego prezesem ks. Zygmuntem Czepirskim, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, darczyńcy i liczni przyjaciele hospicjum oraz mieszkańcy.
Dzisiaj Żary mają powód do wielkiej radości. Po Gorzowie, który przez wiele lat był dumny, że ma swoje hospicjum, po Zielonej Górze, która do dzisiaj cieszy się, że ma takie miejsce dla chorych, przybywa nam jeszcze jedno znaczące miejsce, które jest położone w Żarach powiedział w kazaniu bp Stefan Regmunt.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomysł na hospicjum w Żarach zrodził się w głowie ks. Czepirskiego 5 lat temu. Do pomysłu udało się księdzu przekonać pozostałych członków Towarzystwa im. św. Brata Alberta. Pierwszym, który odpowiedział pozytywnie na ten pomysł, był starosta żarski Marek Cieślak. Zaczęły się koncerty kolęd, publiczne zbiórki, koncerty przyjaciela hospicjum Andrzeja Batora. Rozpoczęły się prace nad projektem. Działkę przekazało starostwo. Sama budowa hospicjum trwała 4 lata. Ogromną rolę w doprowadzeniu budowy do końca miał burmistrz żarski Wacław Maciuszonek. W dzieło zaangażowało się wiele osób z Żar i okolic. Szczytną rolę odegrał także lokalny biznes.
Reklama
W hospicjum chorzy będą mieli zapewnioną opiekę medyczną, psychologiczną, ale i duchową. Ma tutaj działać grupa wsparcia dla rodzin osób objętych chorobą. Ks. Czepirski myśli także o grupie wsparcia dla dzieci będących w żałobie po zmarłych rodzicach.
Na końcu Mszy św. bp Stefan Regmunt ogłosił decyzję, która wśród zgromadzonych została przyjęta z prawdziwą radością i wzruszeniem. Od dziś ks. Zygmunt Czepirski zostaje obdarzony godnością kanonika, z przywilejem noszenia rokiety i mantoletu powiedział bp Regmunt.
Ks. kan. Czepirski myśli już o kolejnych dziełach, m.in. o noclegowni dla biednych. Ale to dopiero po nowym roku wyjaśnił. Teraz musimy dokończyć wszystkie sprawy związane z hospicjum.
Koło Żarskie Towarzystwa im. św. Brata Alberta powstało w 1991 r. Jego pierwszym prezesem został ks. kan. Czepirski. Twórcami idei powołania w Żarach towarzystwa byli Józef Tarniowy, Jadwiga Szkopińska, ks. Zygmunt Czepirski, Stefan Łyskawa i Edward Lipiec.