Reklama

Niedziela Kielecka

Kierujcie się ku Maryi

Niedziela kielecka 8/2015, str. 2

[ TEMATY ]

peregrynacja

ŚDM w Krakowie

TER

Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatni dzień stycznia do Lelowa przywiezione zostały symbole Światowych Dni Młodzieży – drewniany Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. W ten sposób rozpoczęła się ich dwutygodniowa peregrynacja po parafiach i ośrodkach kultu, ale nie tylko. W Lelowie symbole ŚDM powitał bp. Jan Piotrowski. Po ich ucałowaniu przed lelowskim sanktuarium wprowadził je wraz z towarzyszącymi mu kapłanami oraz wiernymi do kościoła. Biskupa, kapłanów, siostry zakonne, młodzież oraz wszystkich obecnych powitał proboszcz lelowskiej wspólnoty ks. Henryk Młynarczyk. Przypomniał on wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to mieszkaniec Lelowa Ignacy Trenda oddał swoje życie, nie chcąc zbezcześcić krzyża. Rozstrzelany przez Niemców, dziś jest kandydatem na ołtarze.

Reklama

W homilii Biskup Jan mówił, że peregrynacja symboli ŚDM rozpoczyna nową epokę ewangelizacyjną diecezji kieleckiej, nową co do jakości odczytywania darów odkupienia, które Bóg nam wspaniałomyślnie ofiaruje w Jezusie Chrystusie, swoim Synu – mówił Biskup, dodając, że Bóg ofiarowuje nam tę odkupieńczą miłość w obecności Maryi, Matki Jezusa Chrystusa. Biskup Jan przypomniał, że w Wiślicy po raz pierwszy w dziejach polskiej ziemi postawiony został krzyż Chrystusa, dodał, że od wieków relikwie krzyża, na którym umarł Zbawiciel, znajdują się w opactwie na Świętym Krzyżu. Biskup mówił o tysiącach przydrożnych krzyży ustawionych przy polskich drogach, w domach, kościołach, szkołach i miejscach pracy. – Tam gdzie jest krzyż, jest także obecność Maryi, Matki Jezusa. Ona bowiem ze swoją macierzyńską miłością stanęła u stóp krzyża. I uczy nas, jak patrzeć na krzyż, i jak przy krzyżu być wierną – mówił Biskup Jan, zachęcając wszystkich do pogłębiania wiary i wracania do jej źródeł. Jak zauważył, poszukiwanie źródeł „łączy się z wysiłkiem i straconym czasem. Tylko światowe rynsztoki są łatwe do odnalezienia” – zaznaczył z mocą. Zwracając się do młodych, powiedział: – Nie słuchajcie świata, ponieważ gdy was uwiedzie i zbałamuci, już nad wami nie zapłacze, ale wyrzuci na śmietnik ludzkich odpadków. Kierujcie się ku Maryi, bądźcie uczniami Jej szkoły Ona nauczy was całej prawdy o Jezusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez kolejne dni symbole ŚDM peregrynowały m.in. do kaplic szpitalnych, ośrodków wychowawczych w Łopusznie, Ojcowie, Proszowicach, Kazimierzy Wielkiej, Brzezinach, Morawicy, Masłowie. Do Kielc symbole ŚDM przywiezione zostały 3 lutego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Nawiązał w homilii do niedawno zakończonego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. – My przy tych znakach chcemy się modlić, w ten wieczór szczególnie o jedność chrześcijan – mówił, dodając, że nie ma prawdziwego ekumenizmu bez wewnętrznej przemiany i że jedynym lekarstwem na przełamanie dzielących barier jest „ufne zwrócenie się ku Bogu”, aby pokonać pychę i egoizm.

Biskup zachęcał do świętowania niedzieli: „Tego Bożego dnia, który tak zaborczo zawłaszcza kultura konsumpcji”. Przestrzegał, że jeżeli z naszego życia religijnego zniknie niedziela, zniknie w nas Boże życie, ponieważ Eucharystia buduje Kościół i Kościół żyje z Eucharystii. Homilię zakończył słowami: – Prośmy, aby drogi naszej rodziny diecezjalnej zawsze prowadziły do porozumienia, pokonując w sobie niszczący egoizm we wszystkich obszarach naszego życia: społecznego, gospodarczego i politycznego.

W kolejnych dniach symbole ŚDM wystawiane były m.in. w kaplicy Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach, w Hali Legionów w Kielcach, gdzie zgromadzili się chorzy i niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami. W ostatnim dniu peregrynacji 14 lutego symbole ŚDM wystawione zostały w Wiślicy, w miejscu gdzie „wszystko się zaczęło”.

2015-02-19 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W kilku miastach Europy trwają zdjęcia do spotu promującego ŚDM Kraków 2016

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

W Rzymie zakończyły się zdjęcia do spotu promującego ideę ŚDM i zapraszającego na międzynarodowe spotkanie młodych w 2016 roku. Ostatnie sceny kręcone będą w Krakowie. Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 zaprasza młodzież do udziału w produkcji spotu.

W realizację spotu jest jest zaangażowane Narodowe Centrum Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Krakowa oraz Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016. Zdjęcia kręcone są w różnych miejscach w Europie. Jednym z miast jest Paryż, gdzie odbywały się Światowe Dni Młodzieży w 1997 roku. Kolejne sceny powstają w Barcelonie, Rzymie, Berlinie oraz Val du Funes w Tyrolu Południowym. Centrum akcji to jednak Kraków.
CZYTAJ DALEJ

Już na pątników czas. Jasna Góra wkracza w letni sezon pielgrzymkowy

2026-06-24 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Gdzieś niesie się śpiew „Czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać „ślonską godkę”, w słońcu błyszczą szprychy rowerów. To znak, że lato na Jasnej Górze, a wraz z nim sezon pielgrzymkowy, już się rozpoczyna.

O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który w imieniu paulinów wyszedł na powitanie pielgrzymów rowerowych z terenu swojej macierzystej diecezji radomskiej, przyznaje, że takie spotkania są radością dla obu stron. Jak mówi, jako paulin jest „do dyspozycji” pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: zwrócę przyznany mi ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci przyznany mu w 2022 r. ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego. To wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i lojalności wobec prezydenta Karola Nawrockiego - tłumaczył swoją decyzję.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Kaczyński pytany o trwającą Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku przekazał, że zwróci przyznany mu ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję