Reklama

Niedziela Częstochowska

Umocnieni Chlebem życia

Być współuczestnikiem Eucharystii to oznacza stanąć na Golgocie pod krzyżem i w Chrystusie wyznać swojego Pana i Zbawiciela – powiedział w homilii w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu abp Wacław Depo podczas kolejnej stacji IX Kongresu Eucharystycznego w naszej archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stacja kongresu dla regionu zawierciańskiego odbyła się 18 października pod hasłem : „ Jezus Eucharystyczny Chlebem życia”.

Kongres rozpoczął się w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu. „Spraw Panie, abyśmy w Ciebie bardziej wierzyli, bardziej w Tobie pokładali nadzieję i bardziej Ciebie miłowali” – te słowa kard. Karol Wojtyła wpisał do Księgi pamiątkowej, gdy przybył w 1973 r. do Lanciano – miejsca cudu eucharystycznego, aby spędzić cała noc na modlitwie i adoracji eucharystycznego cudu – powiedział na rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego ks. prał. Jan Batorski, dziekan regionu zawierciańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Magdalena Frania

– Chcemy pogłębić więź z Chrystusem i dać świadectwo o Jego rzeczywistej obecności w Eucharystii. Niech w naszych sercach i w naszych umysłach wybrzmi, że Jezus Eucharystyczny jest Chlebem życia – kontynuował ks. Batorski.

Po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem odbyła się pod przewodnictwem abp. Wacława Depo procesja eucharystyczna ulicami miasta do bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

„Rzeczywista obecność eucharystyczna rzuca na kolana i każe bardziej się modlić niż szukać wyjaśnień w księgach”. Te słowa abp. Stanisława Nowaka przypomniał podczas konferencji duchowej ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli.

Magdalena Frania

Reklama

– Chleb oznacza konieczny dla człowieka pokarm, chleb jest znakiem dobroci, miłości i miłosierdzia. Chleb powinien być szanowany, nie powinien być zmarnowany, a co gorsza – wyrzucany na śmietnik. Chleb to dar od Boga, to owoc ziemi i pracy rąk ludzkich – powiedział ks. Frukacz i przypomniał, że 38 lat temu, 15 maja 1987 r., abp Stanisław Nowak ustanowił w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu Nieustanną Adorację Najświętszego Sakramentu. „Chrystus jest nam koniecznie potrzebny. Z trudem i mozołem, prawdziwie w pocie czoła, zdobywamy chleb. Bez chleba nie ma życia. Ale chleb, który pozwala nam żyć, nie zabezpiecza nas od śmierci. Nasze stoły nie mogą nas uwolnić od grobu. Tylko Chleb Eucharystyczny daje posilenie, które ratuje od śmierci. Eucharystia jest posiłkiem życia na wieki” – zacytował słowa abp. Nowaka.

– Życie chrześcijanina ma wymiar eucharystyczny, gdy ofiarowuje on swój czas, swoje siły, siebie i swoje serce drugiemu człowiekowi. Chleb jest znakiem miłości i miłosierdzia. Eucharystia jest sakramentalnym wyrazem miłosierdzia. Napisał o tym Leon XIV w adhortacji apostolskiej Dilexi te i przypomniał słowa św. Jana Chryzostoma: „Cóż to za korzyść dla Niego, jeśli Jego ołtarz pełen jest złotych kielichów, a On sam umiera z głodu (w osobie biedaka)? Najpierw nasyć głodnego, a potem z tego, co zostanie, przyozdób także Jego ołtarz” – cytował ks. Frukacz.

Magdalena Frania

W homilii abp Wacław Depo przypomniał za nauczaniem Soboru Watykańskiego II, że „Kościół stara się o to, aby chrześcijanie gromadzący się na eucharystycznym misterium nie byli jak obcy i milczący widzowie, ale by te tajemnice przeżywali coraz bardziej świadomie, pobożnie i rozumnie, stając się ich współuczestnikami”.

– Być współuczestnikiem Eucharystii to oznacza stanąć na Golgocie pod krzyżem i w Chrystusie wyznać swojego Pana i Zbawiciela – przypomniał abp Depo.

– Eucharystia jest sakramentem miłości i obecności Chrystusa. Jezus jest z nami – zaznaczył arcybiskup i podkreślił z mocą słowo „Jestem”. – Jezus z wysokości krzyża i w tajemnicy Eucharystii powiedział „Jestem” – kontynuował hierarcha.

Magdalena Frania

Reklama

W Kongresie wzięli udział kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni z dekanatów: koziegłowskiego, myszkowskiego, Zawiercia Królowej Polski, Zawiercia Świętych Apostołów Piotra i Pawła, żareckiego, w sumie z 43 parafii.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo podniósł do godności kanonika gremialnego Kolegiackiej Kapituły Zawierciańsko-Żareckiej księży: Jana Koclęgę i Andrzeja Sewerynka.

Więcej w wersji drukowanej edycji częstochowskiej

2025-10-20 12:49

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapowiedź: Zawierciańskie Spotkanie Eucharystyczne Dzieci

[ TEMATY ]

Zawiercie

parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Karol Porwich/Niedziela

Czas Pierwszej Komunii Świętej to czas wielkiej radości w sercach dzieci, rodziców, całych rodzin i wspólnot parafialnych. To wielkie szczęście, kiedy w sercach dzieci gości Eucharystyczny Jezus, który zaprasza nas wszystkich do wspaniałej przygody i przyjaźni. Przedłużając radość tego spotkania, chcemy zaprosić Was wszystkich – Drogie Dzieci i Kochani Rodzice – na wspólne dziękczynienie za ten wielki dar Pierwszej Komunii Świętej - czytamy w zaproszeniu na to wyjątkowe wydarzenie.

Zawierciańskie Spotkanie Eucharystyczne Dzieci pod hasłem: „MÓJ PRZYJACIEL JEZUS" odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2023 r. w bazylice św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, w godz. od 10:00 do 14:00.
CZYTAJ DALEJ

Czystość Jezusa przechodzi na chorego

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Upadek Jerozolimy zostaje opisany jak kronika wojny. Pojawiają się daty, ruchy wojsk, głód, wyłom w murze. Taki zapis nie pozwala odsunąć bólu w dal. Sedecjasz panuje jako ostatni król Judy. Miasto zostaje odcięte. Głód rozsadza zwykły rytm życia. Ucieczka króla w nocy kończy się schwytaniem. Rozpada się wojsko, rozpada się władza, rozpada się nadzieja oparta na ludzkiej polityce. Kulminacją jest spalenie domu Pana, pałacu i wielkich domów miasta. Świątynia znika w ogniu. Dla wielu była znakiem bezpieczeństwa. Teraz okazuje się, że sam budynek nie ocala bez nawrócenia serca. Rozebranie murów dopełnia obrazu. Miasto zostaje otwarte, bezbronne, wydane cudzej mocy. Zostaje też przeprowadzona kolejna deportacja. W kraju pozostają najubożsi, by uprawiali ziemię i winnice. Paradoks tej sceny jest głęboki. Centrum kultu znika. Wiara ma jednak trwać nadal. Właśnie w rozproszeniu wzrośnie znaczenie słowa, modlitwy i pamięci. Ogień najeźdźcy nie może spalić przymierza wypisanego przez Boga w historii zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję