W połowie marca bp Ignacy Dec konferencją „Wiara i rozum – drogi do poznania Boga” zainaugurował w świdnickim kościele Świętego Krzyża cykl katechez dla dorosłych. Spotkania z teologią mają być odpowiedzią na słowa papieża Franciszka, który w pierwszej swojej encyklice wezwał wierzących do opowiadania historii wiary: „Wiara otwiera nam drogę i towarzyszy nam na przestrzeni dziejów. Dlatego, jeśli chcemy zrozumieć, czym jest wiara, powinniśmy opowiedzieć jej historię (…)”. Środowe wieczory zatytułowane jak encyklika „Lumen fidei” przypadły do gustu świdniczanom i gromadzą najpierw przed ołtarzem, a potem przy stole Słowa kilkadziesiąt osób ciekawych swojej wiary.
Opiekę merytoryczną i koordynację popularnonaukowego wydarzenia Ksiądz Biskup powierzył ks. Zbigniewowi Chromemu, doktorowi teologii fundamentalnej. Dba on nie tylko o dobór prelegentów, ale także o wyszukiwanie ciekawych i kontrowersyjnych tematów. W ciągu pierwszego miesiąca poruszono następujące zagadnienia: „Wiara w zmartwychwstanie czy reinkarnacja?”, „Boża kara jako przejaw Bożego miłosierdzia w świetle Starego i Nowego Testamentu”, „Pascha żydowska jako zapowiedź Uczty Eucharystycznej”, „Ewangeliczna miłość między mężczyzną i kobietą, czyli o dynamice związku małżeńskiego”. Wśród prelegentów znajdą się teolodzy środowiska wrocławsko-świdnickiego oraz zaproszeni goście.
Formuła katechez dla dorosłych zakłada też możliwość zadawania pytań oraz proponowania tematów, które sprawiają trudności w pogłębianiu wiary. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę religijną.
„Każdy polski obywatel jako chrześcijanin ma prawo, aby zgodnie z dotychczasowym porządkiem prawnym, lekcje religii były organizowane w szkole. Niestety, nieprzychylny klimat, jaki tworzą politycy wokół katechezy szkolnej, budzi wiele kontrowersji i obaw, a zwłaszcza u katechetów świeckich, którzy są w pełni wykwalifikowanymi i przygotowanymi do pracy nauczycielami” – pisze biskup kielecki Jan Piotrowski.
Słowo pasterskie bp. Jana Piotrowskiego było lub będzie odczytywane wiernym we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji kieleckiej w jedną z następujących niedziel: 28 stycznia, 4 lutego lub 11 lutego 2024 r.
W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.
Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.