Reklama

Niedziela Podlaska

Boga możemy czuć czystym sercem

Ponad 1200 młodych ludzi, głównie gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, przybyło na kolejny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach nad Bugiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne spotkanie, na które zaprosił bp Tadeusz Pikus, przebiegało pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca...” i było wpisane w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Przed przybyciem do Serpelic młodzież zgromadziła się w trzech kościołach: sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim – młodzież z dekanatów: sokołowskiego, węgrowskiego, sterdyńskiego i łochowskiego, kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach – młodzież z dekanatów: siemiatyckiego, drohiczyńskiego i sarnackiego oraz w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku – młodzież z dekanatów: brańskiego, ciechanowieckiego, bielskiego i hajnowskiego. Etap ten prowadzili duszpasterze młodzieży. Odbyło się tam zawiązanie wspólnoty, wspólne śpiewanie i Droga Krzyżowa.

W Serpelicach na szczycie Kalwarii Podlaskiej odbył się ewangelizacyjny koncert zespołu „Wyrwani z niewoli”. Połączony był on ze świadectwem nawrócenia jego członków oraz ukazaniem przez nich wielkiego daru kapłaństwa i miłości innych na drodze do spotkania z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Głównym punktem spotkania była Eucharystia, celebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa. W homilii, nawiązując do hasła spotkania, powiedział on, że czystość, według zapowiedzi ewangelicznej, daje nadzieję na oglądanie samego Boga. Czystym sercem można także czuć Boga na co dzień, jednak grzechy i wady mogą temu przeszkodzić i w konsekwencji zaprowadzić nawet do zanegowania Jego obecności. Ukazując zaś symbolikę znaku krzyża, Ksiądz Biskup przypomniał, że należy go ukochać, gdyż to front wielorakiej walki, szczególnie zaś walki Chrystusa z Szatanem, a wynik tej walki niesie prawdziwy pokój. Na krzyżu splatają się ręce Boga i człowieka.

Młodzież skierowała wyrazy jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Do Serpelic grupy, które przybywały ze swymi duszpasterzami, katechetami i nauczycielami, przywiozły drewniane krzyże. Bp Tadeusz poświęcił kopie symboli Światowych Dni Młodzieży oraz ich miniatury, przekazane do każdej parafii diecezji drohiczyńskiej, a także przywiezione krzyże, które wzbogaciły, istniejącą od kilku lat, serpelicką górę krzyży przed szczytem Kalwarii Podlaskiej.

Dzień Młodzieży w Serpelicach został zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Andrzeja Lubowickiego i ks. Łukasza Suszko wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Zaprosili oni do udziału i zapisywania się na Światowe Dni Młodzieży. Oprawę muzyczną zapewniły Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, a każdy z uczestników otrzymał też symboliczne znaki, przypominające o potrzebie czystości serca. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego.

2015-10-01 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi wokół Krzyża

Po raz drugi sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Toruniu było miejscem spotkania młodzieży w ramach Toruńskiej Strefy Miłosierdzia. U progu Wielkiego Tygodnia, w sobotę 8 kwietnia, młodzi wraz z duszpasterzami wzięli udział w kilkugodzinnym czuwaniu modlitewnym wokół tajemnicy krzyża Chrystusa. Podczas spotkania wielu młodych skorzystało z możliwości odbycia przedświątecznej spowiedzi. Dzień później, w Niedzielę Palmową, koncert pasyjny „Krzyż” w wykonaniu zespołu 23 dni zgromadził w Centrum Koncertowo-Kongresowym na Jordankach prawie 900 osób

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się o godz. 15 odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadziły posługujące przy parafii siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Następnie w klimat modlitwy zgromadzonych wprowadziła Wspólnota Góra Błogosławieństw, po czym zebrani wysłuchali katechezy, jaką wygłosił posługujący na co dzień w parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Maciej Kępczyński.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję