Reklama

Wiadomości

Gorące sprawy czasu przełomu

Medialna obsługa wizyty Ojca Świętego w Polsce i ŚDM w Krakowie, przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, stan radiofonii katolickiej w Polsce oraz problemy ośrodków regionalnych TVP – te tematy poruszono podczas spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbyło się 7 października br. w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wacława Depo

Niedziela Ogólnopolska 42/2015, str. 35

[ TEMATY ]

chrzest

Chrzest Polski

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W odniesieniu do sytuacji ośrodków regionalnych TVP zwrócono uwagę, że tylko w części realizowana jest umowa zawarta między TVP a Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski, dotycząca czasu przeznaczonego na emisję programów o tematyce religijnej. Zwracano uwagę, że w zdecydowanej większości regionalnych ośrodków TVP można zaobserwować proces stopniowej ich eliminacji, co uzasadniane jest przez TVP brakiem środków finansowych. Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że TVP w ośrodkach regionalnych traktuje obecność programów religijnych jako rodzaj łaski, a nie obowiązek wynikający z ustawy o radiofonii i telewizji oraz z umowy z Episkopatem. Przyznał, że jedynym ośrodkiem regionalnym TVP, w którym audycje o charakterze religijnym nie są wycofywane, jest Białystok, a to dzięki silnej obecności na tym terenie wyznawców prawosławia. TVP w pełni respektuje tam zawarte umowy jedynie dlatego, że obawia się, iż zostanie oskarżona o ograniczanie praw mniejszości narodowych. O wewnętrznej sytuacji TVP i korupcji w tej instytucji mówiła Anna Pietraszko z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Według dokonanej przez nią analizy, olbrzymie środki są marnotrawione przez korupcyjny układ wewnątrz TVP, a ludzie, którzy chcieliby uzdrowić tę sytuację, są wyrzucani bądź marginalizowani. Celowi temu służy m.in. przeniesienie dużej części dziennikarzy i twórców telewizyjnych do zewnętrznej spółki Leasing Team, co stanowi tylko formę opóźnionego ich usunięcia.

Ks. Tomasz Olszewski, dyrektor Radia Nadzieja z Łomży, stojący na czele Forum Niezależnych Stacji Katolickich, poinformował, że obecnie do sieci należą już 23 rozgłośnie diecezjalne. Swym zasięgiem stacje obejmują niemal trzy czwarte terytorium Polski. Jak zauważył, dobiegają już końca prace nad uruchomieniem wspólnego systemu wymiany informacji pomiędzy stacjami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adam Hlebowicz, dyrektor Radia PLUS w Gdańsku, mówił z kolei o roli, jaką odgrywa sieć radia PLUS, która zrzesza 21 stacji.

Marcin Przeciszewski z KAI, odpowiedzialny ze strony Episkopatu za organizację obsługi medialnej wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r., zapowiedział, że spodziewana jest obecność w tym czasie ponad 6 tys. dziennikarzy z całego świata oraz ok. 200 stacji telewizyjnych, które będą bezpośrednio transmitować Światowe Dni Młodzieży. Do organizacji obsługi prasowej wizyty Papieża oraz ŚDM w Krakowie zostały powołane 2 agencje: PAP ze strony rządowej oraz KAI ze strony Kościoła.

Reklama

Marcin Przeciszewski poinformował, że jedynym oficjalnym producentem obrazu transmisyjnego z uroczystości będzie Telewizja Polska SA, a jedynym oficjalnym producentem dźwięku – Polskie Radio SA. Wszystkie stacje świata będą mogły dokonywać transmisji, wykorzystując do tego obraz TVP i dźwięk Polskiego Radia. Innym polskim stacjom, w tym TV TRWAM, obraz i dźwięk będą przekazywane gratis, natomiast stacjom zagranicznym – w zależności od umów, jakie zawarły z TVP i z Polskim Radiem.

Ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej, poinformował o programie ogólnopolskich obchodów 1050-lecia chrztu Polski, które odbywać się będą w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. Obchody jubileuszu poprzedzi X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach 11-13 marca 2016 r. pod hasłem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

Prof. Andrzej Drzycimski zaprezentował refleksję związaną ze zbliżającym się jubileuszem chrztu Polski. Podkreślił, że czas poprzedzający ten fakt, czyli przełom IX i X wieku, był w Europie wyjątkowy. Przez wielu historyków określany jest on jako okres kształtowania się europejskiej „Republica christiana” (Rzeczypospolitej chrześcijańskiej), która wiąże się także z czasem niezwykłego rozwoju cywilizacyjnego, w tym kultury i nauki. Zdaniem prof. Drzycimskiego, czas obecny – który symbolicznie wyznacza jubileusz 1050-lecia chrztu Polski – jest czasem równie głębokiego przełomu w Europie. Zwrócił on uwagę, że w ciągu 26 lat wolności nie został wypracowany model państwa polskiego, z którym do końca identyfikowałoby się społeczeństwo. Państwo polskie wciąż oczekuje reformy w wielu najbardziej podstawowych sektorach. A społeczeństwo podzieliło się w takim stopniu, jak nigdy wcześniej w historii. Jednym z ubocznych skutków jest brak zainteresowania dużej części obywateli tym, co wspólne, w tym polityką. Najbardziej widoczne jest to wśród młodego pokolenia, które emigruje za granicę bądź dokonuje częstej „emigracji wewnętrznej”. Są to zjawiska niepokojące dla dalszego bytu narodu i państwa oraz kształtu polskiej demokracji.

2015-10-14 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U źródeł chrztu świętego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Ks. Adrian Put

Na zakończenie historycznego korowodu odbyła się rekonstrukcja chrztu św. Mieszka I i Dubrawki

Na zakończenie historycznego korowodu odbyła się rekonstrukcja chrztu św. Mieszka I i Dubrawki

W sobotę 18 czerwca odbyły się diecezjalne i wojewódzkie uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski. Do Międzyrzecza przybyli biskupi, członkowie rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, liczna rzesza kapłanów oraz diecezjanie. Wszyscy dziękowali Bogu za dar chrztu naszej Ojczyzny

Na początku uroczystości wszyscy zgromadzili się w sanktuarium Pięciu Braci Międzyrzeckich, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego dziękowano Bogu za łaskę chrztu. Nabożeństwo współprowadzili następujący duchowni: z Kościoła rzymskokatolickiego bp Tadeusz Lityński, abp Stanisław Gądecki, bp Stefan Regmunt i bp Paweł Socha oraz ks. mitrat Julian Hojniak z Kościoła greckokatolickiego, bp Waldemar Pytel, bp Mirosław Wola, ks. Dariusz Lik z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. superintendent Sławomir Rodaszyński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. inf. Stanisław Bosy i ks. Stanisław Stawowczyk z Kościoła polskokatolickiego, a także ks. Jarosław Szmajda z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zebrani duchowni podkreślili wartość zbawczą sakramentu chrztu.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Duch Święty nie zna ograniczeń

2026-06-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Życzę przede wszystkim rodzicom, aby dostrzegali potęgę Ducha Świętego, który jest w nas i pomaga także wtedy, gdy nie rozumiemy, dlaczego spotykają nas takie, a nie inne doświadczenia – mówił kard. Konrad Krajewski podczas uroczystości bierzmowania osób z niepełnosprawnościami w kościele św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

Sakrament bierzmowania przyjęło 17 młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, przygotowywanych przez wiele miesięcy przez katechetów i rodziców. We Mszy św. uczestniczyły rodziny kandydatów, katecheci oraz społeczności dwóch szkół specjalnych: Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 3 w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję