Reklama

Niedziela Lubelska

Wyjazd życia

Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie koncertowała we Włoszech

Niedziela lubelska 5/2016, str. 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

koncert

Archiwum Teresy Krasowskiej

Młodzież koncertowała na Monte Cassino

Młodzież koncertowała na Monte Cassino

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą i organizatorem trasy koncertowej była Teresa Krasowska – dyrygent chóru i orkiestry barokowej szkoły. Wyprawie towarzyszył o. Rafał Kobyliński – jezuita i solista. Głównym celem było zaprezentowanie się młodych artystów poza granicami kraju, jednak zarówno uczestniczący w wycieczce opiekunowie, jak i młodzież, postanowili połączyć doznania artystyczne i duchowe. Wybór padł na miejsca szczególnie ważne dla każdego katolika. Wszyscy zgodnie twierdzą, że był to wyjazd życia.

Pierwszy dłuższy postój został zaplanowany w Wenecji. Mimo zmęczenia podróżą, lubelska młodzież z radością zwiedziła najważniejsze miejsca tego wyjątkowego miasta: Pałac Dożów, plac św. Marka, wieżę zegarową i most westchnień. Kolejnym etapem podróży była Padwa. Zwiedzanie bazyliki św. Antoniego ułatwiła uczniom opieka jednego z polskich braci franciszkanów, który oprowadził ich nawet po wewnętrznych dziedzińcach, niedostępnych dla ogółu. Ciekawym miejscem był uniwersytet – jeden z najstarszych w Europie. Tutaj dała o sobie znać artystyczna dusza młodzieży, która spontanicznie zaśpiewała dla włoskich studentów. Występ spodobał się tak bardzo, że grupa została poproszona o koncert na rozdaniu dyplomów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnego dnia pielgrzymi dotarli do Rzymu, gdzie śpiewem i muzyką uświetnili Eucharystie. Najpierw uczestniczyli w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, transmitowanej przez Radio Watykańskie, później ubogacili Liturgię sprawowaną w bazylice Santa Maria del Popolo. Po tych duchowych przeżyciach resztę czasu grupa spędziła na zwiedzaniu Wiecznego Miasta. Bazylika św. Piotra, katakumby, Koloseum, Panteon, Kapitol, Bazylika św. Jana na Lateranie to miejsca, które przyciągają swoim pięknem i niepowtarzalnością. Wszystkich zadziwiała doskonała akustyka w kościołach, zachwycał przepych, bogactwo form, piękne sklepienia, rzeźby. W Bazylice św. Pawła szczególnie urzekały kasetony z wizerunkami wszystkich papieży. Chór i orkiestra koncertowali też w Chiesa Nuova oraz w kościołach Santo Spirito i św. Stanisława w Polskiej Misji Katolickiej. Pielgrzymi uczestniczyli także w spotkaniu z papieżem Franciszkiem i modlitwie „Anioł Pański”.

Wykształcona muzycznie młodzież nie mogła pominąć muzeum instrumentów. Museo Nazionale degli Strumenti Musicali było dla nich szczególnym obiektem. Rolę przewodników pełnili sami uczniowie; każdy z nich postarał się zebrać jak najwięcej wiadomości na jeden temat i przekazywał je pozostałym. Jak sami podkreślali, był to świetny sposób na zapamiętanie wielu szczegółów.

W kolejnych dniach wielkim przeżyciem była Eucharystia sprawowana na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino; celebrował ją o. Rafał Kobyliński. Zespół wykonał utwory „Boże, coś Polskę”, „Marsz Pierwszej Brygady” i „Czerwone Maki”, po czym zapalono znicze na cześć poległych za ojczyznę. Pozostały czas spędzono w opactwie benedyktyńskim.

Wiele wrażeń pozostawiła po sobie Palestrina. Dla młodych artystów ważne było, aby zobaczyć pięknie utrzymane muzeum i dom wybitnego kompozytora muzyki religijnej, byłego dyrygenta w Bazylice na Lateranie Giovanni Pierluigi da Palestrina. Zwieńczeniem wyjazdu było zwiedzanie miasteczka Casia z bazyliką św. Rity i Roccaporena – miejsca jej narodzin. Można było zobaczyć jej dom, kościół, ogród różany, lazaret, w którym pomagała chorym i obejrzeć fragment jej sukni. Św. Rita stała się patronką zespołu i całego wyjazdu; u niej pątnicy zostawili przywiezione intencje, a w drodze powrotnej przeprowadzili quiz z wiedzy o świętej.

Ostatnim miejscem spotkania ze świętymi i zabytkami Włoch był Asyż z bazylikami św. Franciszka i św. Klary.

Po powrocie z tej wyjątkowej trasy koncertowej Teresa Krasowska podkreślała, że był to niezwykły wyjazd o symbolice artystycznej, patriotycznej i religijnej. Niewątpliwie pozostawił w sercach uczestników wspomnienia, które będą towarzyszyć im w przyszłości i motywować do dobrego życia.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do sanktuariów Europy Zachodniej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 31/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Graziako

Nabożeństwo różańcowe w Fatimie

Nabożeństwo różańcowe w Fatimie
U początku wakacji, po raz kolejny w naszym życiu mogliśmy doświadczyć radości podczas pielgrzymki, która odbyła się w dniach 27 czerwca – 10 lipca. Tym razem o. Bogdan Klóska, duszpasterz dzieci i młodzieży, poprowadził nas na zachód i południe Europy, na tereny, które wcześnie przeorał „pług ewangelizacyjny”. Tu działalność misyjną prowadzili m.in. dwaj Apostołowie: św. Piotr i św. Jakub Starszy. Ziemie te i narody wchodziły niegdyś w skład Cesarstwa Rzymskiego. Już w trzecim stuleciu cesarz Konstantyn Wielki uznał chrześcijaństwo za jedną z religii państwowych, dlatego też na naszej trasie napotykaliśmy pamiątki i sanktuaria z czasów wczesnochrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję