Reklama

Aspekty

Okno dla nadziei

14 maja w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu dziewięciu alumnom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co się czuje na 10 minut przed taką uroczystością? – Na pewno wielką radość i wielkie emocje. Czuje się obecność Pana Boga. I też przy okazji wielki stres – mówi dk. Kamil Obała. – Dzisiaj rano skończyliśmy tygodniowe rekolekcje u sióstr w Bledzewie, w całkowitej ciszy. Rekolekcje prowadził nasz ojciec duchowny ks. Tadeusz Kuźmicki. To był czas ze Słowem Bożym, przed Najświętszym Sakramentem, w uwielbieniu Pana Boga i w dziękczynieniu za ten wielki dar, jakim jest diakonat.
W kościele oprócz kapłanów i alumnów zgromadzili się też krewni i przyjaciele nowych diakonów. – W istocie, uroczystość ta ma doniosłe znaczenie dla naszej parafii i całego miasta. Jest ona przekonującym znakiem dla nas, że Jezus nieprzerwanie powołuje nowych robotników na swoje żniwo. Uroczystość ta staje się równocześnie sposobnością, aby o nowe powołania się modlić – powiedział gospodarz parafii konkatedralnej ks. prał. Włodzimierz Lange.
Nowi diakoni będą wypełniać swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości – w jedności z biskupem i jego prezbiterium. – Kard. Ryłko, który odpowiada za Światowe Dni Młodzieży, powiedział, że młodzież jest oknem, przez które nadzieja przechodzi na świat. Ja chcę dodać, że nasza młodzież diakońska jest takim oknem, przez które nadzieja przechodzi do Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego. Patrząc na obecnych tu kapłanów i wiernych, widać, że otaczają was, drodzy kandydaci, wielka miłość i życzliwość. Ale jednocześnie myślę, że towarzyszy wam wielkie poczucie odpowiedzialności za misję, za zadanie, którym Pan was obdarza. On chce was posyłać – mówił bp Lityński.
Nowi diakoni to: Adam Czeponis z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Barnaba Dębicki z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., Jakub Świątek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzepowie, Damian Wierzbicki z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłanie diakonów

Niedziela sandomierska 8/2014, str. 6

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum WSD

6 lutego miało miejsce nabożeństwo rozesłania diakonów na praktykę duszpasterską. Wspólnej modlitwie, w której uczestniczyli księża z Zarządu seminaryjnego, Księża Proboszczowie przyjmujący diakonów na praktykę i alumni, przewodniczył ks. rektor Jan Biedroń, który w skierowanym do zgromadzonych słowie powiedział: – Jezus wysłał Dwunastu „aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych”. Było to jeszcze przed śmiercią Jezusa, Jego Zmartwychwstaniem, przed Zesłaniem Ducha Świętego. Posłani byli pełni zachwytu nad Osobą Jezusa. Jego nauka porwała ich serca i zapragnęli rozgłaszać ją światu. (...)Drodzy Diakoni, na praktyce duszpasterskiej będziecie głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie, nosić wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Tu nie wystarczy sama sprawność. Musicie być zauroczeni Osobą Jezusa Chrystusa, a duszą Waszej służby, fundamentem przewodnictwa i uczestnictwa w sakramentach, musi pozostać modlitwa. – wskazywał Ksiądz Rektor.
CZYTAJ DALEJ

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

2026-06-27 14:17

[ TEMATY ]

Prezydent RP Karol Nawrocki

zatrzymano 36‑latka

groźby

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z kanałów internetowych miał grozić prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. W sobotę mężczyzna ma zostać doprowadzony do prokuratury.

Zatrzymany to 36-letni obywatel Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję