Okazją do spotkania była piąta rocznica powstania Akademickiego Bractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jak podkreślił ks. prof. Piotr Wiśniewski, prorektor ds. misji, zjazd umożliwił dzielenie się doświadczeniami przez ponad 60 osób z różnych grup adorujących Najświętszy Sakrament, m.in. z Paryża, Krakowa, Tarnowa i diecezji lubelskiej.
W sesji naukowej prowadzonej przez Małgorzatę Nowak-Barcińską, Sercanin o. Damian Płatek przedstawił ideę bractwa jako wspólnoty, która wypełnia misję ewangelizacji we współczesnym świecie. Małgorzata Wideł-Ignaszczak przeanalizowała dzieła św. Małgorzaty Marii Alacoque, skupiając się na powierzonej jej przez Jezusa misji przekazywania orędzia miłości Boga ofiarowanej człowiekowi w Sercu Jezusa. Mirosława Ołdakowska-Kuflowa przybliżyła działalność Akademickiego Bractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa KUL, które zrzesza osoby na różne sposoby związane z KUL: pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół. Każdy z członków zobowiązuje się do adoracji Najświętszego Sakramentu przez jedną godzinę tygodniowo; w miarę możliwości uczestniczy też w Eucharystii i konferencji w pierwsze czwartki miesiąca oraz w comiesięcznej nocnej adoracji. Sesję naukową zwieńczyła wymiana doświadczeń członków różnych grup adorujących Najświętszy Sakrament.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Centralnym punktem zjazdu była Eucharystia w Kościele Akademickim KUL pod przewodnictwem bp. Adama Baba. W homilii wskazał Maryję jako wzór człowieka, który właściwie odpowiedział na miłość płynącą z Bożego Serca. Przywołując ewangeliczną scenę odnalezienia Jezusa w świątyni, bp Bab nauczał, że „młody Jezus udzielił swojej Matce lekcji”. – Stanowczo dał Jej do zrozumienia, że jest przede wszystkim Synem Bożym, a nie Jej własnością, dlatego w pierwszej kolejności powinien dbać o sprawy Ojca. Pod krzyżem Maryja nie pytała Boga: czemuś mi to uczynił, ale współtowarzyszyła Jezusowi w wypełnieniu Bożego planu zbawienia – powiedział ksiądz biskup. Na zakończenie ofiarował Bractwu KUL kopię wizerunku Jezusa z sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Milejczycach.
Wydarzeniem kończącym zjazd był spektakl oparty na dramacie Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w reżyserii Jarosława Figury, pracownika Instytutu Literaturoznawstwa KUL. Uwspółcześniona fabuła była skoncentrowana na poszukiwaniu przez Adama Chmielowskiego odpowiedzi na pytanie co jest sensem jego życia: malowanie czy ubogi człowiek. Bohater w swoich poszukiwaniach odkrywał, że nie można narzucać innym swoich reguł, nie wystarczy kierować się jedynie inteligencją, ale trzeba dać czas na wybór dokonany w wolności. Taka opcja pozwala odkryć miłość Boga i wydostać się ze swojej nędzy.
