Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków młodnieje

Festiwal Miłosierdzia to propozycja zwłaszcza dla mieszkańców miasta i okolic, wolontariuszy, pielgrzymów oraz gości, którzy chcą poczuć przedsmak zbliżającego się święta młodych. I... doskonale się do niego przygotować!

Niedziela małopolska 27/2016, str. 5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

MercyFest

Archiwum bazyliki Mariackiej

Alina Szastok, Jacek Draus i Paweł Kisiel są wśród organizatorów Festiwalu Miłosierdzia

Alina Szastok, Jacek Draus i Paweł Kisiel są wśród organizatorów
Festiwalu Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim do królewskiego grodu zjedzie młodzież z całego świata, a komunikacja po mieście może być utrudniona, warto wybrać się na krakowski Rynek. Będziemy mogli posłuchać słowa o Bożym Miłosierdziu oraz wziąć udział w uwielbieniu prowadzonym przez znakomitych artystów. Nie zabraknie też „miłosierdzia w praktyce”.

Od katechez do festiwalu

O szczegółach inicjatywy rozmawiamy z Aliną Szastok, jedną z siedmiu osób, które podjęły się organizacji Festiwalu Miłosierdzia (Mercy Festival). Na co dzień zajmuje się PR-em w dużym przedsiębiorstwie. Talenty wykorzystuje nie tylko biznesowo, ale i ewangelizacyjnie. W roku akademickim pomaga w promocji katechez oraz innych wydarzeń prowadzonych przez wspólnotę Sala na Górze przy krakowskiej bazylice Mariackiej. W tym roku nauki koncentrowały się wokół tematu miłosierdzia (chętni mogą je odsłuchać na stronie: salanagorze.pl).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym więc jest ono dla Aliny? – Słuchając poszczególnych prelegentów, odkrywałam definicję miłosierdzia. Począwszy od tego, że jest ono najważniejszym imieniem Bożym, Jego największą tajemnicą. Odkrywałam także, jak Pan Bóg może nas uczyć żyć miłosierdziem. Najpierw wobec Niego, przyjmując je w darze dla siebie, a następnie wobec innych ludzi, kochając ich miłosierną miłością – mówi organizatorka festiwalu.

Reklama

Jak dodaje, pomysł na to wielkie wydarzenie narodził się w gronie osób działających przy bazylice Mariackiej w parafialnym Komitecie Organizacyjnym ŚDM. – Wiedzieliśmy, że w czasie samego światowego spotkania w naszym kościele ma być strefa pojednania, odbywać się będą międzynarodowe adoracje i wiele Mszy św. w różnych językach. Nie będziemy więc mogli zorganizować Festiwalu Młodych, który ma przecież formułę koncertową. Dlatego postanowiliśmy zagospodarować czas przed centralnymi wydarzeniami, z myślą o osobach, które i tak będą wcześniej w Krakowie. Gdy teraz patrzę na rozmach tego przedsięwzięcia, to myślę, że zabierając się za nie, wykazaliśmy się niemałą odwagą!

Będzie się działo!

Program wydarzenia faktycznie jest bardzo bogaty. Całość zapoczątkują rekolekcje (18-21 lipca) prowadzone w bazylice Mariackiej przez dominikanów: o. Adama Szustaka i o. Tomasza Nowaka. Każde spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30 od cichej adoracji Najświętszego Sakramentu. O 19.30 jesteśmy zaproszeni na Mszę św. z nauką, a potem katechezę i uwielbienie w profesjonalnej oprawie muzycznej (Owca, NiemaGotu).

Od 22 lipca przez trzy dni (początek ok. godz. 17) wydarzenie przeniesie się na krakowski Rynek, i to na największą scenę, czyli przy Ratuszu! – Ogromnie się z tego cieszę, bo na tej scenie przeważnie odbywają się duże imprezy folklorystyczne, świeckie koncerty czy takie „parareligijne”, a więc np. z wątkami papieskimi, ale niejednoznaczne religijnie. Natomiast w czasie Festiwalu Miłosierdzia będzie miała miejsce ścisła ewangelizacja i uwielbienie! Do głoszących słowo dołączy bp Grzegorz Ryś, a ekipę uwielbienia wzmocnią: New Life’m, Exodus 15 oraz setka wykonawców koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha” z Rzeszowa! – wymienia Alina.

Co ważne, Festiwal od początku do końca będzie prowadzony w dwóch językach: po polsku i po angielsku, a zespoły przygotowały także specjalny, obcojęzyczny repertuar. Wydarzenie będzie również okazją do konkretnego czynu miłosierdzia. – Chcemy wykorzystać potencjał modlitewny ludzi z rożnych krajów, wymienić się informacjami, jak się modlą i jaką mają pobożność. Zrobimy losowanie intencji. Każdy, kto będzie chciał, zostawi swoją, a zabierze prośbę kogoś innego. Chętni będą mogli napisać swój adres e-mail. Będziemy zachęcać do wzajemnego kontaktu, zorientowania się, jak potoczyła się dana sprawa lub jakie wsparcie modlitewne okazano. Myślę, że ludzie, którzy przyjeżdżają na ŚDM, mają nadzieję na poznawanie innych kultur także w takim wymiarze!

Tworzymy historię

– Reklamując festiwal, zaznaczacie, że zapraszacie do Miasta Miłosierdzia. Ale co jeszcze je wyróżnia, oprócz tego, że mamy sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Faustynę oraz innych świętych, którzy czynili miłosierdzie, a także współczesne dzieła charytatywne? – dopytuję. – Głównie to, o czym powiedziałaś. Nie jest bez znaczenia, że mieszkało tu tak wiele postaci, okazujących miłosierdzie. Ale duch czasu idzie do przodu, Kościół nie stanął w miejscu. My też tworzymy historię Polski i chrześcijaństwa na naszej ziemi! Dlatego dobrze, że właśnie w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży pod tym bardzo znamiennym hasłem. Sądzę, że po tym wydarzeniu doświadczymy, właśnie szczególnie tu w Krakowie, wielu łask związanych z miłosierdziem. Na to czekamy!

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Energetyczne MercyFesty

Niedziela wrocławska 31/2016, str. 3

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Ks. Jerzy Babiak

Ks. Jakub Bartczak rozgrzewał pielgrzymów

Ks. Jakub Bartczak rozgrzewał pielgrzymów
Trzy dni, 5 scen w różnych częściach Wrocławia, 15 koncertów, m.in. Fisheclectic, N.O.E, rapujący ks. Kuba Bartczak, chór ŚDM, wspólne tańce i śpiewy, Festiwal Narodów i tysiące młodych wspólnie się bawiących i modlących – tak wyglądały MercyFesty we Wrocławiu. Na Tekach rozpoczęli polonezem. Pielgrzymi starali się jak najszybciej nauczyć kroków i chętnie włączyli się w integrację prowadzoną przez wodzireja Andrzeja Kusia. Niektórzy próbowali zmodernizować poloneza, np. jeden z ojców redemptorystów postanowił zatańczyć z dwiema dziewczynami naraz! Na oblackiej scenie punktem kulminacyjnym Mercy Festów był Festiwal Narodów: grupy m.in. ze Sri Lanki, Suazi, Turkmenistanu, Australii, RPA, Chin czy Meksyku prezentowały swoje tańce ludowe, narodowe piosenki. Było mnóstwo kolorowych strojów, okrzyków, flag i radosnej zabawy. – To niesamowite, że mogliśmy zobaczyć młodych praktycznie ze wszystkich stron świata, że poznaliśmy ich kulturę, a przede wszystkim, że mogliśmy razem dzielić się swoją wiarą – opowiada Laura z Modeny we Włoszech.
CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi ogłosili nowennę w intencji życia

2026-06-21 15:13

[ TEMATY ]

nowenna

Francja

Vatican Media

Od niedzieli 21 czerwca do poniedziałku 29 czerwca Konferencja Episkopatu Francji zachęca wiernych do modlitwy w związku z głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym nad projektem ustawy dotyczącej końca życia, zaplanowanym na 30 czerwca. „Niech Duch Święty oświeci sumienia i odnowi w nas nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają biskupi.

Nowennę zainaugurowała intencja modlitewna dotycząca tej kwestii ochrony życia, odczytana podczas Mszy św. w ramach modlitwy wiernych. „Na najbliższe dni przygotowano osiem kolejnych konkretnych intencji” – informują biskupi. „Możemy włączyć je do naszej codziennej modlitwy, dodając do niej ‘Ojcze nasz’, ‘Zdrowaś Maryjo’ i ‘Chwała Ojcu’. Niech Duch Święty, u progu nowych debat, oświeci sumienia i odnowi naszą nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję