• 4 lipca br. Ojciec Święty nawiedził Asyż, w związku z 800. rocznicą ustanowienia odpustu Porcjunkuli. W swojej medytacji wskazał przebaczenie jako drogę do raju. Papież około godziny spędził w konfesjonale bazyliki Matki Bożej Anielskiej – wyspowiadał 19 osób.
• Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” 7 sierpnia br. w Watykanie wezwał do modlitw o pokój w Syrii, zwłaszcza w Aleppo. – Nie można się zgodzić, aby tak wiele bezbronnych osób – również wiele dzieci – musiało płacić wielką cenę za ten konflikt; cenę za zamknięcie serc i brak woli pokoju ze strony potęg – wołał Ojciec Święty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
• Szef tureckiego MSZ zażądał od Brukseli natychmiastowego zniesienia wiz dla obywateli Turcji. Zagroził, że jeżeli żądanie strony tureckiej nie zostanie spełnione, Turcja wycofa się z porozumienia z UE w sprawie zatrzymania fali imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
• Sąd w Stambule wydał nakaz aresztowania muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gülena, mieszkającego na emigracji w USA, którego Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanego puczu z połowy lipca br.
• Węgrzy w większości są przeciwko przyjmowaniu uchodźców według kwot narzuconych przez Komisję Europejską. 2 października br. nad Balatonem odbędzie się referendum w tej sprawie. Chce w nim wziąć udział ponad połowa społeczeństwa.
• W Prisztinie w gmach parlamentu Kosowa trafił ładunek wybuchowy. Nie było ofiar w ludziach. Atak ma związek z porozumieniem między Kosowem a Czarnogórą w sprawie ustalenia granic. Opozycja uważa, że jest ono niekorzystne dla Kosowa.
• W Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt rezolucji upamiętniającej „ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”. Jej autorem jest Ołeh Musij.