Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa w Radzięcinie

Nad rzeką Białą Ładą leży malowniczy Radzięcin. Tutejsza parafia pw. św. Kazimierza gościła Katolickie Radio Zamość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patron

Ubrany w bogaty, książęcy płaszcz z gronostajowym kołnierzem i długi srebrzysty kontusz z wyłogami, obszyty złotem. Ze skrzyżowanymi na piersiach rękami, w których trzyma krzyż – znak naszej wiary i lilię – symbol czystości i niewinności. Z delikatnym uśmiechem spogląda łagodnie na krzyż, wydaje się być zatopiony w modlitwie, wysławiając i uwielbiając Boga. Św. Kazimierz Królewicz – ten, który pokazuje nam, że można osiągnąć świętość w ciszy i z pokorą, symbol pracowitości i samowychowania.

Ten niezwykły w swojej prostocie święty patronuje parafii w Radzięcinie, gdzie 4 marca odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Kazimierza Królewicza, które można było usłyszeć na żywo na antenie Katolickiego Radia Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości odpustowe

Reklama

Uroczystościom odpustowym przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię ks. Paweł Badach, pochodzący z Radzięcina, a obecnie posługujący w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Starym Dzikowie. – „Divus adolescent” – boski młodzieniec – tak określali Kazimierza jemu współcześni. Dla podkreślenia tej jego świętości i dobroci, duchowego wzrostu, którego dokonał w ciągu młodego, 26-letniego życia, powierzamy się jego opiece, w sposób szczególny prosząc Pana Boga, by nam błogosławił w tych wszystkich wielkopostnych postanowieniach i umartwieniach – mówił ks. Badach, przywołując postać św. Kazimierza.

Wszystkich zgromadzonych na odpuście powitał proboszcz parafii ks. Adam Czupich. – Cześć i nabożeństwo do św. Kazimierza Królewicza gromadzą nas dzisiaj blisko ołtarza Pańskiego, by wychwalać i uwielbiać Boga przez jego wstawiennictwo. Niech św. Kazimierz wyprasza nam zdroje łask – wskazywał ks. Czupich.

Z racji Niedzieli Radiowej głos zabrał również dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań. – Bardzo dziękuję kapłanom pracującym w tej parafii za zaproszenie do waszej wspólnoty parafialnej, abyśmy wspólnie z wami mogli modlić się i radować uroczystością ku czci św. Kazimierza. Tym większa jest radość, że mogę za wszelką dobroć i życzliwość podziękować wam osobiście, szczególnie, że w tym roku nasza diecezjalna rozgłośnia będzie obchodziła dziewiętnastą rocznicę swojego istnienia – powiedział ks. Bordzań.

Dzieje parafii

Reklama

Mały, malowniczo położony na Roztoczu Radzięcin jest ośrodkiem o wielowiekowej, sięgającej średniowiecza historii. Całe życie tej miejscowości od samego początku skoncentrowane jest wokół niewielkiego kościołka. Parafia powstała w 1552 r., lecz później została zamieniona na zbór kalwiński. Dopiero w 1714 r. została wydzielona parafia rzymskokatolicka, zaś 20 stycznia 1717 r. został odczytany akt erekcyjny. W l. 1752-58 został wybudowany obecny kościół barokowy, postawiony w miejscu dawnego, zburzonego zboru kalwińskiego, na terenie dawnego cmentarza. W świątyni znajduje się wiele zabytkowych przedmiotów, m.in. ambona z 1778 r., rokokowe ołtarze, dwugłosowe organy z początku XIX wieku czy zabytkowa dzwonnica z 1905 r.

W l. 80. i 90. XX wieku powstały kościoły filialne w Jędrzejówce i Komodziance, wybudowano również nową plebanię. Dopiero w l. 1995-2000, za sprawą ówczesnego proboszcza ks. Romualda Bekiera dokonano całkowitej renowacji wnętrza kościoła. Ponadto po śmierci św. Jana Pawła II parafianie, aby uczcić wielkiego Papieża Polaka, postanowili stworzyć obiekt parkowy Jana Pawła II, który jest udoskonalany do dnia dzisiejszego. W 2016 r. do parafii zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II. Parafia jest rozległa, przynależy do niej 13 miejscowości, łącznie należy do niej 3252 wiernych.

Działalność parafii

Jak podkreśla proboszcz, ks. Adam Czupich, parafia ma ujmującą duchowość, zaś ludzie odznaczają się ogromną pobożnością. Od maja do października licznie uczestniczą w nabożeństwach fatimskich, 16. dnia każdego miesiąca gromadzą się na Dniu Papieskim, a także raz w miesiącu uczestniczą w specjalnej adoracji „60 minut dla Chrystusa”. – Ludzie z szacunkiem odnoszą się do kapłanów. Byliśmy zaskoczeni po przyjściu tutaj licznymi Mszami zamawianymi w intencji kapłanów, którzy pracowali w tej parafii, zarówno żyjących, jak i zmarłych. Ten szacunek do księdza wyrasta z kultu Eucharystii i jest to bardzo budujące. Z parafii pochodzi wiele powołań kapłańskich i zakonnych, zaś naszą troską jest, aby tak było dalej – dodaje Ksiądz Proboszcz. W parafii działają koła różańcowe, Legion Maryi, KSM, chór i schola młodzieżowa.

2017-03-16 08:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynia Najświętszego Zbawiciela

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2019, str. I

[ TEMATY ]

parafia

Agata Zawadzka

Ks. Andrzej Tomys na tle wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie

Ks. Andrzej Tomys na tle wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie

Na gorzowskim osiedlu Staszica od lat wznosi się majestatycznie kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na północy osiedla wyrasta jednak coraz bardziej nowa świątynia, czyli kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Wieża, która jest ciągle w budowie, otrzymała niedawno dzwon

Budowa kościoła trwa od 2011 r. Na dzień dzisiejszy wykonane są mury, częściowo dach, a także wieża o wysokości 38 m. W pierwszym półroczu 2019 planowane jest zamontowanie okien. Jedno okno zdobić będzie witraż, w pozostałych zostanie umieszczone tzw. kolorowe szkło. Jak mówi proboszcz ks. Andrzej Tomys, spora część odpowiedzialności finansowej opiera się na barkach parafian. Przypomina również i zapowiada wznowienie akcji „herbaty-cegiełki”, czyli rozprowadzania herbaty opakowanej w pudełko z wizerunkiem powstającej świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję