Reklama

Niedziela Podlaska

Oto Matka Twoja

Ponad 3 tys. wiernych zgromadziło się 13 maja na Rynku węgrowskim, aby oddać cześć Pani Fatimskiej w 100. rocznicę objawień. Diecezjalnym uroczystościom, w których udział wzięli pielgrzymi z różnych zakątków diecezji, ruchy i wspólnoty, kapłani i siostry zakonne, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przewodniczył bp Tadeusz Pikus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralną cześć stanowiła Msza św. celebrowana przez Księdza Biskupa wraz z przybyłymi kapłanami. W homilii Pasterz diecezji zwrócił uwagę, że „na nasze pytanie, co mamy czynić, Maryja ukazuje nam w swym objawieniu, byśmy wybrali drogę modlitwy, pokuty i nawrócenia. Modlitwą szczególną jest modlitwa różańcowa. Różaniec jest nazywany słusznie «psałterzem maryjnym», w którym rozważamy każdą tajemnicę – wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, będące wyznaniem najistotniejszej prawdy naszej wiary w Boga w Trójcy Jedynego. Dlatego tę właśnie wspaniałą modlitwę, przesiąkniętą Słowem Życia, wskazała Pani w Bieli małym dzieciom z Fatimy”.

Eucharystię poprzedziło czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w węgrowskiej bazylice, a następnie na Rynku przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Rozważaniom przewodził ks. Roman Kowerdziej – diecezjalny duszpasterz ruchów i stowarzyszeń maryjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zasadniczą część przybyłych na uroczystości stanowili członkowie kół Żywego Różańca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zwieńczeniem Mszy św. był Różaniec fatimski wokół bazyliki. Rozważania prowadził ks. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, a poszczególne tajemnice rozważali alumni seminarium. Zakończenie modlitwy różańcowej stanowił Akt Zawierzenia Diecezji Drohiczyńskiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Całość zakończyły pasterskie błogosławieństwo i Apel Jasnogórski.

Gospodarzem spotkania był ks. Leszek Gardziński – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, kustosz sanktuarium i dziekan węgrowski.

Na uwagę zasługuje fakt, iż na uroczystości przybyło wiele pielgrzymek pieszych z okolicznych miejscowości.

Uroczystości diecezjalne rozpoczęły cykl nabożeństw fatimskich w węgrowskim sanktuarium, które potrwają do października. Trzynasty dzień każdego miesiąca znów stanie się okazją, by oddać cześć Pani Fatimskiej i ponownie zasłuchać się w Jej orędzie.

2017-05-18 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: bp Marto zamknął oficjalnie rok jubileuszowy stulecia objawień

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Archiwum Sanktuarium Fatimskiego

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały z Matką Bożą

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały
z Matką Bożą

Biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto dokonał 13 października wieczorem oficjalnego zamknięcia roku jubileuszowego stulecia objawień w Fatimie. Portugalski hierarcha, któremu w ceremonii zakończenia obchodów towarzyszył m.in. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, przemawiając do licznie zgromadzonych w sanktuarium wiernych odnotował, że rok jubileuszowy stał pod znakiem licznych pielgrzymek napływających do Fatimy z całego świata. Przypomniał, że 12 i 13 maja centralne uroczystości stulecia objawień zaszczycił swoją obecnością papież Franciszek, który kanonizował w tym portugalskim sanktuarium dwójkę najmłodszych świadków objawień: Franciszka i Hiacyntę Marto.

Wieczornej uroczystości zakończenia roku jubileuszowego towarzyszy koncert orkiestry i chóru Fundacji Gulbenkiana, prowadzony przez portugalską dyrygentkę Joanę Carneiro. W trakcie koncertu zaprezentowano po raz pierwszy publicznie dwa utwory muzyczne poświęcone objawieniom fatimskim: “Salve Regina” autorstwa Portugalczyka Eurico Carrapatoso oraz “The Sun Danced” szkockiego kompozytora Jamesa MacMillana.
CZYTAJ DALEJ

Św. Paulin z Noli

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 4

pl.wikipedia.org

Św. Paulin z Noli

Św. Paulin z Noli
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję