Reklama

Głos z Torunia

Pielgrzymkowa droga do Emaus

Niedziela toruńska 21/2017, str. 1, 5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Anna Głos

Czytelnicy i pracownicy „Niedzieli” przy katedrze w Legnicy

Czytelnicy i pracownicy „Niedzieli” przy katedrze w Legnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radości wspólnego podróżowania mieli okazję doświadczyć pracownicy i czytelnicy tygodnika „Niedziela” biorący udział od 29 kwietnia do 2 maja w pielgrzymce zorganizowanej przez redaktora odpowiedzialnego „Głosu z Torunia” ks. Pawła Borowskiego.

Trasa wyjazdu wiodła przez dawne opactwo Cystersów w Lubiążu zaliczane do największych klasztorów Europy. Obecnie bardzo zniszczony, jest tylko częściowo odrestaurowany i udostępniany dla zwiedzających. Mimo zniszczeń wrażenie wywarł ogrom tego miejsca, skala zabudowań, jak też wspaniałość dzieł sztuki ocalałych z pożogi wojennej. Kolejnym historycznym miejscem pielgrzymowania był zamek Książ, trzeci co do wielkości w Polsce ze wspaniałymi kompozycjami kwiatowymi przygotowanymi na 34. Festiwal Kwiatów i Sztuki. Pielgrzymkowy szlak wiódł również przez Wrocław bogaty w liczne zabytki. Zachwyciły nas pieczołowicie odnowione kościoły i kamienice, rynek ze starym i nowym ratuszem, imponujący budynek Uniwersytetu Wrocławskiego. Wielkie wrażenie wywołała swoim rozmiarem i realizmem „Panorama Racławicka” namalowana ponad 120 lat temu przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Wrażeń innego rodzaju doznaliśmy podczas odwiedzin naszych „braci mniejszych” we wrocławskim ZOO, najstarszym w Polsce. Największą jego atrakcją jest unikatowe na skalę światową Afrykarium prezentujące zwierzęta występujące wyłącznie na Czarnym Lądzie. Słoneczna pogoda zachęcała do zwiedzania Ostrowa Tumskiego z archikatedrą pw. św. Jana Chrzciciela z barokową kaplicą Elektorską. Tam uczestniczyliśmy w Mszy św., w czasie której – jak podczas wszystkich Eucharystii sprawowanych na trasie – polecaliśmy oprócz własnych intencji prośbę o łaskę zdrowia dla chorej 32-letniej Ani, mamy czworga dzieci.

Dla wielu pątników głównym miejscem ich pielgrzymowania była Legnica, stolica diecezji powołanej do istnienia przez św. Jana Pawła II, podobnie jak diecezja toruńska 25 marca 1992 r. Posiada ona wiele pięknych kościołów, m.in. pw. Świętych Piotra i Pawła, kościół Mariacki i zamek piastowski. Miejscem, które jednak szczególnie przyciąga od niedawna pielgrzymów do Legnicy, jest kościół pw. św. Jacka Odrowąża. W tej świątyni 25 grudnia 2013 r. wydarzył się cud eucharystyczny, kiedy podczas Mszy św. przy udzielaniu Komunii św. Hostia upadła na posadzkę. Została podniesiona i złożona do naczynia z wodą. Po pewnym czasie pojawiły się na niej przebarwienia koloru czerwonego. Badania wykazały, że na Hostii znajdują się „fragmenty mięśnia sercowego ze zmianami, które «często towarzyszą agonii». Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki”. Obecnie relikwia jest wystawiona w kaplicy w lewej nawie świątyni. Tam pielgrzymi adorowali Pana Jezusa żywego i prawdziwego. W cichej modlitwie zawierzali mu swoje rodziny, problemy, troski i niepokoje. W drodze powrotnej toczyły się dyskusje, jak wśród uczniów zmierzających do Emaus. Zastanawialiśmy się, dlaczego cud wydarzył się właśnie w Legnicy, dlaczego właśnie w tym kościele, co chce nam Jezus przez ten cud powiedzieć? Wiemy, że na wiele z tych pytań nie uzyskamy jasnej odpowiedzi. Ks. Mieczysław Maliński kiedyś napisał: „Być chrześcijaninem, to spotkać Go osobiście”. Dla nas Legnica była miejscem naszego osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-05-18 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: apel do polskich nauczycieli - ducha nie gaście

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

nauczyciele

Karol Porwich

- Ducha nie gaście, jesteście potrzebni, by być nauczycielami dla dzieci, które w tym pokoleniu urodziły się i potrzebują mistrzów - apelował na Jasnej Górze bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców przewodniczył Mszy św. w ramach 84. pielgrzymki pedagogów.

Bp Turzyński przypomniał, że „najcudowniejszym elementem szkoły”, niezależnie od systemu i programów, jest mądry, oddany sprawie i gotowy do poświecenia nauczyciel. Podkreślił, że misja nauczycielska to nie tylko dydaktyka czyli przekazywanie wiedzy, ale to także wymiar pedagogiczny a więc kształtowanie i formowanie.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję