Problem alkoholowy dotyka 3 mln Polaków, spośród których 11 tys. rocznie umiera. W ostatnich latach znacznie wzrasta liczba spożycia alkoholu, w tym zwłaszcza piwa, na promocję którego polscy producenci wydają ponad 25 mln zł rocznie. Jak co roku na progu sierpnia na temat trzeźwości wypowiadają się biskupi. Z apelem o podjęcie dobrowolnej abstynencji w sierpniu zwrócił się przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski. W apelu czytamy: „Wielu z nas odpoczywa, zwiedza, szuka spokoju i wytchnienia od codziennych trudów. Rolnicy przeżywają czas najintensywniejszej pracy. Pielgrzymi wyruszają na drogi prowadzące ku Jasnej Górze. Przed nami ważne uroczystości maryjne i patriotyczne. Co roku właśnie w sierpniu prosimy wszystkich Polaków: podejmijcie dobrowolną abstynencję. Pokażcie, że potraficie odpoczywać i bawić się bez alkoholu”.
Reklama
Bp Bronakowski podkreśla, że większość Polaków przyjmuje coroczne apele dotyczące abstynencji z otwartym sercem. „Niektórzy jednak irytują się, a nawet próbują te działania ośmieszać. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że alkohol etylowy zarówno w mocnych napojach, jak i w słabszych, takich jak piwo, ma moc zabierać życie nie tylko pojedynczych osób, ale unicestwiać całe narody. Stwierdzenie, że w Polsce «starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa», jest w pełni adekwatne do rzeczywistości. A przecież alkohol jest czwartym pod względem siły działania narkotykiem!” – napisał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości podkreślił, że tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol. „Tylko w ciągu jednego dnia wokół nas ma miejsce bezmiar ludzkich tragedii, często ukrywanych, które mają jedno źródło – nadużywanie alkoholu. Mamy na myśli przemoc domową, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, zgony spowodowane chorobami wywołanymi przez nadużywanie alkoholu, gwałty pod wpływem alkoholu, rozwody, zniszczoną młodość i życie”.
Bp Bronakowski zwrócił uwagę, że ogromnym skandalem są łatwy dostęp do alkoholu i jego powszechnie obecna reklama. „W konsekwencji w Polsce wciąż wzrasta spożycie alkoholu. Wielu Polaków uważa, że alkohol jest takim samym produktem spożywczym jak każdy inny i jego sprzedaż nie wymaga specjalnych ograniczeń. Z takimi poglądami stajemy się jednym z najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie. Ponad 2 tysiące godzin reklam alkoholu rocznie robi swoje. (...) Nie można w jednej audycji informować z przerażeniem, że kilkumiesięczne dziecko zostało kaleką przez agresję pijanych rodziców, a chwilę później nadawać reklamę piwa pokazującą, że alkohol to radość, przygoda i wspaniałe doświadczenia. Albo jesteśmy po stronie życia i chronimy trzeźwość, albo po stronie śmierci i cierpienia. Nie ma nic pomiędzy. Konieczne jest podjęcie przez narodowe media – telewizję i radio poważnych i cyklicznych programów, które będą zachęcały do życia w trzeźwości, dostarczą rzetelnej wiedzy o przyczynach i skutkach sięgania po alkohol przez nieletnich i nadużywania alkoholu przez dorosłych. Programy te powinny informować o mechanizmach choroby alkoholowej, a także o skutecznych sposobach rozwiązywania dramatów alkoholowych” – czytamy w apelu na miesiąc sierpień.
Bp Bronakowski zaprosił do udziału w Narodowym Kongresie Trzeźwości, którego centralne uroczystości odbędą się w dniach 21-23 września br. w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na niedzielę 24 września modlitwy o trzeźwość zaplanowane są w świątyniach całej Polski.