Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

80 lat modlitwy maryjnej

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2017, str. 6

[ TEMATY ]

modlitwa

Monika Jaworska

Ściana ze stacjami Drogi Krzyżowej to pozostałość po dawnej kaplicy różańcowej

Ściana ze stacjami Drogi Krzyżowej to pozostałość po dawnej
kaplicy różańcowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Październik jest miesiącem szczególnie poświęconym Maryi i modlitwie różańcowej. Od 80 lat wierni z parafii Najdroższej Krwi Chrystusa Pana w Bystrej Krakowskiej oddają cześć Matce Bożej poprzez modlitwę maryjną

Reklama

Co roku w okolicy święta Matki Bożej Różańcowej, w parafii odbywa się doroczny odpust różańcowy. W tym roku Sumę odpustową o godz. 11 odprawi emerytowany proboszcz ze Starego Bielska ks. prał. Antoni Kulawik i będzie połączona z procesją różańcową do 5 ołtarzy. – Niedziela 8 października to dzień naszego drugiego odpustu parafialnego, który odnosi się do wcześniejszej kaplicy. Tradycja modlitwy maryjnej zachowała się od początku dziejów parafii i trwa już 80 lat. Przez pierwsze 40 lat istniała tu kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej, budowana w połowie 1937 r. Wówczas byliśmy filią parafii w Wilkowicach. Wierni gromadzili się przy kaplicy i oddawali cześć Matce Bożej. W połowie 1977 r. ks. proboszcz Marian Żądziuk otrzymał wreszcie pozwolenie na rozbudowę kaplicy. Wyburzono górną część i zostawiono jedną ścianę. Na fundamentach i na tej ścianie nadbudowano kościół. Kard. Karol Wojtyła erygował obecną parafię. Kolejne 40 lat zapisało się istnienie kościoła parafialnego Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, którego jubileusz świętujemy w tym roku. W kościele zachowało się dużo elementów z pierwszej kaplicy różańcowej, m.in. ściana ze stacjami drogi krzyżowej – zaznacza ks. proboszcz Tadeusz Krzyżak, dodając, że październikowy odpust, jak co roku, łączą z procesją do 5 ołtarzy różańcowych wokół kościoła, starannie przygotowanych przez wspólnoty parafialne. – Po sumie zatrzymujemy się najpierw przy ołtarzu w kościele, czytamy Ewangelię, odmawiamy dziesiątkę Różańca, a potem wychodzimy z kościoła, śpiewając Te Deum Laudamus. Zatrzymujemy się przy 4 ołtarzach na zewnątrz, modląc się przy każdym poszczególnymi dziesiątkami Różańca – precyzuje Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na co dzień o systematyczną modlitwę różańcową w parafii dbają członkowie Róż Różańcowych. – W naszej parafii działa 8 Róż Różańcowych, a w każdej 20 osób, co stanowi 160 osób codziennie modlących się na różańcu. Sześć Róż tworzą panie, siódmą – nauczyciele, a ósmą Różę św. Jana Pawła II – mężczyźni. W tygodniu, w wyznaczone wieczory pół godziny przed Mszą św. poszczególne Róże Różańcowe modlą się na różańcu. Rozpoczynam z wiernymi modlitwę. W ten sposób przygotowujemy się do Mszy św. Staramy się mobilizować również dzieci do regularnej modlitwy różańcowej. W pierwsze niedziele miesiąca modlimy się Różańcem z dziećmi po Mszy św. i adoracji o godz. 11 i łączymy to z rozdawaniem „Tajemniczek” na kolejny miesiąc. To taka spontaniczna forma zaangażowania dzieci w Róże Różańcowe – zaznacza ks. kan. Tadeusz Krzyżak, podkreślając, że każdy członek Róży rozważa codziennie jedną tajemnicę różańcową, co łącznie stanowi modlitwę całego Różańca.

Maryjna formacja dzieci w parafii odbywa się we wspólnocie Dzieci Maryi. Cosobotnie spotkania prowadzi s. Barbara Romaniak ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Wincentego á Paulo, zwane szarytkami, które w przyszłym roku na jesień będą obchodzić 65-lecie posługi w parafii w Bystrej Krakowskiej. – W formacji Dzieci Maryi najważniejsze jest naśladowanie cnót Matki Bożej – zależy nam, aby dzieci poznały ducha i cnoty Maryi. Mówimy dzieciom nt. świąt maryjnych, objawień, przybliżamy dzieciom też świętych, których mogą naśladować. Angażujemy dzieci w zabawę, modlimy się, czasem mówimy dziesiątkę Różańca, czasem inną modlitwę. W październiku podkreślamy Różaniec i zachęcamy dzieci, aby brały czynny udział w modlitwie różańcowej przed wieczorną Mszą św. Staramy się też tak prowadzić dzieci, aby one dawały świadectwo rówieśnikom i wciągały ich w dobro, ucząc ich pokory – zaznacza s. Barbara Romaniak. Jak zapowiada Ksiądz Proboszcz, rok jubileuszowy 40-lecia parafii będą chcieli zwieńczyć spotkaniem także o tematyce maryjnej, zaplanowanym w pobliżu uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia.

2017-10-04 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie i modlitwa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2019, str. 5

[ TEMATY ]

modlitwa

spotkanie

rozmowa

młodzież

Karolina Krasowska

Tegoroczne AWM odbędą się tradycyjnie w dwóch maryjnych sanktuariach – Rokitnie i Grodowcu

Tegoroczne AWM odbędą się tradycyjnie w dwóch maryjnych sanktuariach – Rokitnie i Grodowcu

– To modlitewne spotkanie, które młodzieży naszej diecezji ma dać impuls do właściwego przeżycia Adwentu i przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia – mówi o Adwentowych Wieczorach Młodych diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Łukasz Malec

KAMIL KRASOWSKI: – Wraz z nastaniem grudnia rozpoczęliśmy w Kościele katolickim Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na narodziny Pana. Jak jako wierzący młodzi ludzie powinniśmy przeżywać ten czas?
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję