Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa inwestycja

Niedziela sosnowiecka 41/2017, str. 3

[ TEMATY ]

kopalnia

Jarosław Ciszek

Podczas poświęcenia szybu Grzegorz

Podczas poświęcenia szybu Grzegorz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla Jaworzna, ale i dla całego regionu. Spółka Tauron Wydobycie przekazała 18 września teren pod budowę nowego szybu górniczego Grzegorz na terenie kopalni Sobieski w Jaworznie. Wydobycie węgla z nowego szybu ma się rozpocząć w 2023 r. A łączna wartość przedsięwzięcia ma wynieść ok. 550 mln zł

W uroczystości przekazania terenu, a także wytyczenia osi szybu, uczestniczyła premier RP Beata Szydło, a także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezesi Tauron PE Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie Zdzisław Filip, a także przedstawiciele spółek energetycznych grupy Tauron, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miast: prezydent Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcami – Moniką Bryl i Tadeuszem Kaczmarkiem. Nową inwestycję poświęcił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowa szybu oznacza w praktyce budowę nowej kopalni. „Mamy do czynienia z niezwykle ważnym wydarzeniem. Od wielu lat górnictwo było raczej likwidowane. Dziś mamy do czynienia z nową inwestycją, budową nowego szybu. Ufam, że będziemy świadkami bardzo udanego mariażu obszaru wydobycia z energetyką. To jest efekt ciężkiej pracy zarówno górników, jak i energetyków. Ale chcę bardzo mocno podkreślić, że decyzja o rozpoczęciu tej inwestycji to decyzja stricte biznesowa”, powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

Reklama

Władze koncernu wyjaśniają, że sukcesywnie inwestują w aktywa górnicze, aby zapewnić stabilne i efektywne wydobycie węgla kamiennego z myślą o długofalowym zaopatrzeniu grupy Tauron. Dzięki budowie nowego szybu w kopalni Sobieski, czas jej efektywnej pracy ma wydłużyć się co najmniej o 50 lat, a węgiel przezeń wydobywany ma m.in. zasilić nowy blok o mocy 910 MW w elektrowni w Jaworznie, który zacznie pracę w 2019 r.

Pierwszy etap obejmuje m.in. budowę szybu ze stalową wieżą szybową o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu i obiektów niezbędnych na czas głębienia szybu. Rozpoczęcie głębienia szybu metodą górniczą planowane jest do półtora roku od daty przekazania terenu robót, a cały przedmiot umowy ma być wykonany w ciągu pięciu lat. „Dla Tauronu to gwarancja dostarczenia dedykowanego węgla dla nowobudowanego bloku w całym okresie jego przewidywalnej eksploatacji. Dla pracowników Tauronu Wydobycie oraz mieszkańców Jaworzna i okolic to gwarancja stabilnych miejsc pracy na wiele lat”, podkreślił Zdzisław Filip, prezes Tauron Wydobycie.

Szyb Grzegorz ma mieć dwa poziomy – na głębokościach 540 m i 800 m. Wysokość docelowej wieży szybowej, która powinna być dobrze widoczna z pobliskiej autostrady A4, to 53 m. Zgodnie z ogłoszoną w ubiegłym roku strategią, ogółem w ciągu czterech lat grupa Tauron przeznaczy na inwestycje w segmencie wydobycia węgla ok. 1 mld zł! Prace dotyczą wszystkich trzech zakładów skupionych w spółce Tauron Wydobycie: Sobieski, Janina i Brzeszcze. Przypomnijmy, że w kopalni Janina kontynuowana jest budowa nowego poziomu wydobywczego 800 m pod ziemią. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI trwa drążenie wyrobisk służących do udostępnienia tego poziomu. W ramach tego projektu modernizowany jest także zakład przeróbki mechanicznej węgla wraz z przebudową infrastruktury do składowania produktów i zagospodarowania odpadów. Inwestycje w Janinie mają potrwać do 2020 r. W kopalni Brzeszcze, zgodnie z założeniami programu inwestycyjnego, oddano do użytkowania nowo pozyskany kompleks ścianowy. Kontynuowane są prace związane z przebudową i rekonstrukcją wyrobisk, które docelowo pozwolą na uniezależnienie się od części kopalni przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Cały program inwestycyjny w Brzeszczach rozpisany jest do 2025 r.

Tauron Wydobycie, obok Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i kopalni Bogdanka, należy do największych producentów węgla w Polsce. Po zakończeniu inwestycji w kopalniach spółki, około 70 proc. węgla zużywanego przez grupę Tauron ma pochodzić z własnych źródeł.

2017-10-04 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

JSW: bilans wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni Zofiówka wzrósł do czterech osób

[ TEMATY ]

kopalnia

PAP/Zbigniew Meissner

Lekarz stwierdził zgon dwóch kolejnych górników odnalezionych w chodniku D4a; oznacza to, że bilans sobotniego wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni Zofiówka wzrósł do czterech osób - poinformowała w niedzielę Jastrzębska Spółka Węglowa.

Spółka zapewniła, że ratownicy w dalszym ciągu poszukują sześciu górników, z którymi stracono kontakt po wstrząsie. "Warunki w zagrożonym rejonie są trudne. Wysokie stężenia metanu, wysoka temperatura skutecznie spowalniają akcję ratowniczą" - poinformowano.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie miłości

2026-06-23 10:13

Archiwum parafii

W sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 39. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II.

Papieskie Dni Rodziny w świątyni na Czubach upłynęły pod znakiem nawiedzenia obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, apostołki Najświętszego Serca Jezusowego. Towarzyszyło im hasło „Dla Ciebie wszystko, Najświętsze Serce Jezusowe!”, zaczerpnięte z osobistego aktu oddania się Bożemu Sercu przez św. Jana Pawła II. Orędzie miłości głosił sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję