Reklama

Głos z Torunia

Siła modlitwy

Kult św. Ojca Pio w diecezji toruńskiej rozwija się od 13 lat, szczególnie poprzez Grupy Modlitwy Ojca Pio, których jest 20. Gospodarzem 8. Diecezjalnego Kongresu Grup Modlitwy Ojca Pio, który odbył się 7 października, była parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu.

Niedziela toruńska 44/2017, str. 6

[ TEMATY ]

O. Pio

kongres

Aleksandra Wojdyło

Jednym z prelegentów był Szymon Hołownia, który również podpisywał swoje książki

Jednym z prelegentów był Szymon Hołownia, który również podpisywał swoje książki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestników powitał proboszcz ks. kan. Zdzisław Syldatk. Szymon Hołownia w wykładzie pt. „Rola świeckich w Kościele” zwrócił uwagę na dostrzeganie dobra w każdym spotkanym człowieku. Receptą na świętość, według prelegenta, jest inspirowanie się życiem świętych i dążenie do świętości na miarę własnych możliwości, dawanie światu nadziei oraz autentyczne świadectwo życia Ewangelią. – Nie czekajmy w czynieniu dobra na jutro, ale wyzwoleni w Chrystusie z lęku czyńmy je dziś, tu i teraz – mówił.

Reklama

Centralnym punktem diecezjalnego spotkania czcicieli św. Ojca Pio była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. W homilii bp Andrzej, wspominając swoje spotkanie ze św. Ojcem Pio w San Giovanni Rotondo, podkreślił różańcową i maryjną świętość kapucyna. Zachęcił, aby – jak św. Ojciec Pio – przylgnąć do Maryi i różańca, podpory nadziei chrześcijanina. Nawiązując do przypadającego w tym dniu święta Matki Bożej Różańcowej i wskazując na biblijny rodowód modlitwy różańcowej, bp Andrzej mówił o roli matek w jej poznawaniu. Zasugerował, aby za przykładem św. Ojca Pio jak najczęściej brać do ręki różaniec. – Tak jak Pan Bóg i Ewangelia, różaniec jest zawsze aktualny – podkreślał bp Andrzej. Na potwierdzenie tego wskazał przykłady z historii Europy i Polski, gdy modlitwa różańcowa była siłą i ostoją w walce z wrogiem, a za jej przyczyną osiągano zawsze zwycięstwo. Liturgię ubogacił śpiew scholi parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Św. Ojciec Pio był człowiekiem nieustannej modlitwy. Z jej siły wypływała jego postawa miłosierdzia, czynienie dobra i zjednoczenia z Bogiem – mówił w referacie pt. „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” o. Roman Rusek OFMCap., asystent krajowy Grup Modlitwy Ojca Pio. – Dlatego św. Ociec Pio, odpowiadając na wezwanie papieża, zakładał grupy modlitwy jako szkoły wiary i czynienia miłosierdzia ze względu na Chrystusa – podkreślał. Modlitwę możemy realizować w trzech etapach: zatrzymanie się i uświadomienie sobie, przed Kim stajemy, rozmowa z Bogiem, a raczej słuchanie tego, co chce nam powiedzieć, oraz przemiana serca. – Dobrze się modląc stajemy się dobrzy, spokojni, przemienieni, ponieważ Bóg zabiera lęk, a daje pokój – dodawał krajowy asystent.

W łączności z uczestnikami akcji „Różaniec do granic” czciciele św. Ojca Pio w modlitwie różańcowej zawierzali Maryi sprawy ojczyzny, diecezji, parafii i siebie samych. Następnie przedstawiciele grup zaprezentowali działania podejmowane w minionym roku. Podkreślano, że zjazd jest okazją do budowania jedności i rozeznawania drogi realizacji modlitewnego charyzmatu grup. Na zakończenie ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny koordynator GMOP, podziękował członkom i ich opiekunom kapłanom za całoroczne trwanie na modlitwie. Osoby zainteresowane mogły zaopatrzyć się w literaturę oraz dewocjonalia związane ze św. Ojcem Pio. Błogosławieństwo kapłanów oraz uczczenie relikwii świętego kapucyna zakończyło spotkanie.

2017-10-25 12:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Dopiero w trzecim wieku chrześcijaństwa, wiara z miasta trafiła na wieś

W Łodzi zakończył się VI Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem Miasto - Rewitalizacja. Rozważano problemy dużych aglomeracji. Św. Paweł mówił w Efezie do 25 tys. ludzi, dopiero w III w. n.e. wiara z miasta trafiła na wieś - powiedział w sobotę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Podczas odbywającego się od czwartku Kongresu Nowej Ewangelizacji odbywającego się w kościele ojców Jezuitów w Łodzi mówiono o życiu w dużych aglomeracjach, a spotkanie odbywało się pod hasłem Miasto - Rewitalizacja.
CZYTAJ DALEJ

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

[ TEMATY ]

Fatima

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

ROZMOWA ARCHIWALNA
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję